המדינה שלא חוששת לשלוח לבית הסוהר מנהלי בנקים שסרחו

4 בכירים בבנק האיסלנדי קאופטינג נשלחו לעונשי מאסר של 5-2 שנים בשל מעורבותם בקריסת המערכת הפיננסית במדינה ב-2008

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
לוגו רויטרס
רויטרס

בית המשפט העליון באיסלנד אישר הרשעות באשמת מניפולציות שוק לארבעה מנהלים לשעבר בבנק קאופטינג שקרס, במסגרת משפט היסטורי שממחיש שניתן להטיל סנקציות נגד בנקאים שביצעו הונאה, כפי שמסר התובע המיוחד.

ארבעת המורשעים הם מנכ״ל הבנק לשעבר, הריידר מאר סיגורדסון, יו״ר הבנק לשעבר סיגורדור איינראסון, מנכ״ל הבנק בלוקסמבורג מגנוס גודמונדסון, ובעל המניות השני בגודלו בבנק, אולפור אולפסון. הם נשלחו ביום חמישי לתקופות מאסר של בין שנתיים לחמש שנים.

גזר הדין הוא הכבד ביותר בגין הונאה פיננסית בהיסטוריה של איסלנד, מסרה התקשורת המקומית. קאופטינג קרס תחת חובות כבדים אחרי המשבר הפיננסי של 2008 וארבעת המנהלים לשעבר חיים כיום מחוץ למדינה. אף שהם חזרו לעיתים לאיסלנד כדי לשתף פעולה עם חקירת בית המשפט, איש מהם לא היה נוכח ביום חמישי. 

נשיא איסלנד - אולאפור רגנאר גרימסוןצילום: בלומברג

ממשלת איסלנד מינתה תובע מיוחד לחקור את הבנקאים שלה, אחרי שהמערכת הפיננסית העולמית טולטלה עם הגילוי על חובות עצומים וממשל תאגידי פגום בהיקף נרחב.לפני המשבר, בנקאים רבים נתפסו כגיבורי התעוזה הכלכלית של איסלנד, כשנכסי ענף הפיננסים צמחו ליותר מפי עשרה מהתמ״ג של המדינה ויצרו בועה.  

התובע הכללי מסר כי הפסיקה היא איתות למדינות לטפל במקרים דומים, משום שאף אזרח פרטי אינו חזק מדי מכדי לעמוד לדין. ״המקרה הזה… שולח מסר חזק שיעורר את השיח״, מסר התובע המיוחד אולפור האוקסון לרויטרס. ״הוא מראה שהמקרים הפיננסיים האלה עשויים להיות מורכבים, אך גם יכולים להפיק תוצאות״.

לא כל התובעים באיסלנד הצליחו במלאכתם, אך מאמצי המדינה סותרים את הנעשה בארה״ב ובמיוחד באירופה, בה אף שכמה בנקים ספגו קנסות, רק בנקאים בודדים עמדו למשפט והאזרחים מוכי הצנע חשים שבנקאים יצאו בזול. שערוריה שפרצה לאחרונה בבנק השוויצרי הפרטי של HSBC - קבוצת הבנקאות הגדולה באירופה, האירה מחדש את המחלוקת והציתה דיון פוליטי בשאלה אם הבנק עשה מספיק כדי לטפל במעלימי המס שלו.

בתי המשפט באיסלנד הרשיעו את מנכ״לי שלושת הבנקים הגדולים במדינה על אחריותם למשבר, שהתובעים אמרו שהוא מטיל זרקור על פעילות מועדון הפיננסיירים העשירים במדינה של 320 אלף תושבים בלבד. הם גם הרשיעו את המנכ״לים של שני בנקים גדולים אחרים, גילטניר ולנדסבנקי, באישומים שכוללים הונאה ומניפולציית שוק.

הפרלמנט באירלנד הקל על חוקי הסודיות הבנקאית של איסלנד במטרה לסייע לתובעים לחקור מסמכים בנקאיים בלי צורך בצו בית משפט. ״למה שיהיה חלק בחברה שלנו שאינו תחת פיקוח ואינו מחויב להתנהג באחריות?״, אמר התובע האוקסון. ״זה מסוכן שמישהו גדול מדי מכדי להיחקר - זה נותן סימן שיש כאן מקלט בטוח״.

שבעה תיקים פליליים נגד בנקאים הגיעו לבית המשפט העליון, שאישר שישה מהם. עוד חמישה תיקים, כולל כתבי אישום נגד מנכ״לים - צפויים להישמע בהמשך. 14 תיקים נוספים ממתינים לתביעה אפשרית, אמר האוקסון. כל הנאשמים טענו לחפותם.

איסלנדים רבים חשו תסכול שהצדק נעשה לאט מדי. משרד התובע סבל מקיצוצים תקצבייים מאז שהוקם, והצוות צומצם מ-100 עובדים ל-50. הורדור טורפה, מוזיקאי שסייע לארגן הפגנות נגד הממשלה אחרי המשבר הפיננסי, אמר: ״בגלל היעדר הכספים, אין מספיק עובדים לחקירות של תיקים אינדיבידואליים״.

צילום: בלומברג

אבל האוקסון מאמין שהפסיקות הנוכחיות מקטינות את הסיכוי לסקנדלים דומים בעתיד. ״יש סימנים שהבנקים כיום יותר זהירים. שלחנו מסר חזק נגד הפשיעה״, אמר. כשנשאל אם הוא היה נוטל על עצמו את התפקיד פעם נוספת, הפעם כשהוא יודע עד כמה מורכבות יהיו התביעות, צחק האוקסון והשיב: ״כן, וכנראה שגם הפעם הייתי המועמד היחיד״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker