מחקר בארה"ב: נהגים שיכורים מסוכנים הרבה יותר מנהגים מסוממים

בארה"ב נרשמה באחרונה עלייה חדה במספר הנהגים שנתפסו תחת השפעת סמים, אבל מחקר חדש מצא כי רמת הסיכון למעורבות גדולה רק במעט לעומת נהגים פיכחים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
סוכנויות הידיעות

המינהל הלאומי לבטיחות בדרכים בארה"ב (NHTSA) מצא כי בשנים האחרונות נרשמה ירידה חדה במספר הנהגים תחת השפעת אלכוהול, אך מצד שני נרשם גידול במספר הנוהגים תחת השפעת מריחואנה. לכן, ביקש המינהל לערוך מחקר שבחן אילו השלכות יש לעלייה בשימוש בסמים בזמן נהיגה.

על פי נתוני המינהל, מספר הנוהגים תחת השפעת אלכוהול ירד בשליש מאז 2007 וביותר מ-7% מאז נערך הסקר הראשון בנושא ב-1973. ואולם מספר הנוהגים תחת סם כלשהו עלה בחדות וב-2014 נמצא כי אחד מכל ארבעה נהגים היה תחת סם או תרופה המשפיעים על תפקודו.

כדי לבחון את השפעת הנתונים האלה ערכו במינהל סקר נוסף שבו ניסו להעריך אם השימוש במריחואנה גורם לעלייה בתאונות. המחקר בוצע בווירג'יניה בתקופה של יותר מ-20 חודשים ובו נבחנו נתונים של יותר מ-3,000 נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים ובוצעה גם השוואה ל-6,000 נהגים שלא היו מעורבים בתאונות. מהתוצאות עלה כי נהגים שרמת האלכוהול בדמם היתה יותר מ-0.08% - הרמה המותרת בחוק האמריקאי – היו בסיכון גבוה פי ארבעה להיות מעורבים בתאונות. נהגים שרמת האלכוהול בדמם היתה 0.15% או יותר היו בסיכון גבוה פי 12 להיות מעורבים בתאונה.

עישון. למצולמת אין קשר לכתבה
עישון. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: רויטרס

מהתוצאות עולה כי למשתמשי מריחואנה אכן סיכוי גדול יותר להיות מעורבים בתאונות דרכים, אבל העלייה בסיכון עשויה גם לנבוע מהעובדה שמשתמשים במריחואנה נמצאים בדרך כלל גם ככה בקבוצת סיכון למעורבות בתאונות דרכים. כלומר, למרות שנמצא גידול ברמת הסיכון למעורבות בתאונות בקרב משתמשי מריחואנה, כשמצליבים את הנתונים עם קבוצות הסיכון שלהם, לא נמצאה עלייה משמעותית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker