מעמד הביניים בארה"ב ממשיך 
להתכווץ, אבל לא מאבד את התקווה

העשירים בארה"ב מתחזקים ומעמד הביניים מצטמצם - מפני שרבים נכנסים למעגל העוני

ניו יורק טיימס
דיון סירסיי ורוברט גבלוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
דיון סירסיי ורוברט גבלוף

מעמד הביניים - שאותו הגדיר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כאחד מהיסודות של בנאום מצב האומה שנשא באחרונה - מתכווץ כבר חצי מאה.

בסוף שנות ה–60 יותר ממחצית ממשקי הבית בארה"ב נחשבו למעמד הביניים, וההכנסות שלהם, במונחים דולריים של היום, הגיעו ל–35–100 אלף דולר בשנה. רק מעטים שמו לב לכך שמעמד הביניים התחיל להתכווץ, מפני שהשינוי נגרם בעיקר מכך שיותר אמריקאים טיפסו למעמד גבוה יותר.

מאז 2000, מספר משקי הבית במעמד הביניים המשיך להתכווץ, אבל הסיבה העיקרית לכך היתה שיותר אנשים נופלים למעמדות הנמוכים. בו בזמן, פחות אנשים מתאימים לתדמית המסורתית של מעמד הביניים - נשואים עם ילדים בבית - והמעמד מתמלא יותר ויותר על ידי מבוגרים.

המהפך החברתי מסייע להסביר למה הנשיא אובמה התמקד בהחייאת מעמד הביניים והציע רעיונות שנועדו להתמקד בבעיות כמו תשלומי השכלה גבוהה, חופשת לידה, מעונות יום וקניית בתים.

הפגנה למען מעמד הביניים בגבעת הקפיטולצילום: בלומברג

"המשמעות של כלכלת מעמד הביניים היא לעזור למשפחות עובדות להרגיש בטוחות יותר בעולם של שינויים תמידיים", אמר אובמה בנאומו 
בפני הקונגרס.

ועדיין, ללא קשר להכנסות שלהם, רוב האמריקאים מזוהים כמעמד ביניים. המונח עצמו הוא כל כך אמורפי, שפוליטיקאים משתמשים בו כשהם מעלים הצעות שיקסמו לקהל רחב.

ההגדרה כוללת משפחות שמשתכרות בשנה 35 אלף דולר - 50% יותר מקו העוני הרשמי למשפחה בת ארבע נפשות - ומסתיימת במספר בן שש ספרות. משקי בית רבים שמכניסים יותר מ–100 אלף דולר בשנה מחשיבים את עצמם בכל זאת כמשתייכים למעמד הביניים - בעיקר כאלה שמתגוררים באזורים יקרים כמו צפון־מזרח ארה"ב ואזור קו החוף של האוקיאנוס השקט - אבל יש להם יותר כסף מלרוב האנשים, באופן משמעותי. לא משנה איפה מציבים את הגבולות - ברור שמיליוני אנשים מתקשים לעמוד בתנאי מחיה שמוגדרים על פי מומחים כמתאימים 
למעמד הביניים.

"הייתי מחשיב את מעמד הביניים כאנשים שיכולים לחיות בנוחות ממה שהם מרוויחים, יכולים לשלם את החשבונות שלהם, יכולים להפריש קצת כסף לחיסכון פנסיה ולהשכלה גבוהה לילדים, ויכולים לצאת לחופשות ולאירועי תרבות", אומרת קריסטין אואנס, מנכ"לית קבוצת המחקר הלאומית לחוקי תעסוקה.

המבוגרים מאיישים את מעמד הביניים

ליסה לאנד בת ה–49 היא אחת מאלה שאיבדו את מקומם במעמד הביניים. היא מקבלת קצבת ביטוח לאומי בסך 1,300 דולר, שרשומה על שם אביה ושולחת את בתה הגדולה לעבוד במכולת. נסיבות חייה מייצגות שינוי חד ממצבה רק לפני שנים אחדות, אז היא נחשבה לבעלת מקום מוצק במעמד הביניים. אף שקיבלה שכר נמוך יחסית, הוא הספיק לה כדי להסתדר בעיר עדן בצפון קרוליינה, שבה עבדה במשך 13 שנה במחלקת שירות לקוחות של מפעל טקסטיל.

ואולם לאנד פוטרה ב–2008, ונאלצה לתמוך בהורים חולים ולהתמודד עם המיתון שהרס את כלכלת האזור - ולכן היא עברה להתגורר עם אביה ולטפל בו במשרה מלאה. "לא היה לנו הרבה כסף, אבל היה לנו את כל מה שהיינו צריכים", היא אמרה. "ועכשיו אין שום דבר עודף בשביל כלום. לא חופשות. לא לאכול בחוץ. אין דברים כאלה".

מעמד הביניים עבר שינוי גדול. מצבם של 53 מיליון משקי הבית שנשארו בו - כ-43% מכל משקי הבית - נראה שונה משמעותית מהמצב של מי שנחשב למעמד הביניים בדור בקודם, לפי ניתוח שנערך ב"ניו יורק טיימס".

בשנים האחרונות גדל חלקם של משקי בית שבראשם עומדים בני 65 ויותר בקרב מעמד הביניים החדש. למבוגרים יש כיום תוכניות פנסיה טובות יותר לעומת הדורות הקודמים. בנוסף, המבוגרים בארה"ב ממשיכים לעבוד כיום גם אחרי גיל הפרישה המסורתי. יותר מ–8 מיליון מהם, או 19%, השתתפו בכוח העבודה ב–2013, נתון כמעט כפול לעומת המצב ב–2000.

כתוצאה מכך, אף שההכנסה החציונית של מעמד הביניים ירדה ב–9% בממוצע מתחילת המאה, היא זינקה ב–14% 
בקרב משקי בית שבראשם עומדים מבוגרים.

הנוכחות המוגברת של מבוגרים במעמד הביניים משקפת באופן מסוים איך תוכניות ביטוח לאומית ותוכנית הבריאות מדיקייר - שנוסדו כדי לספק למבוגרים רשת ביטחון שתמנע מהם להידרדר לעוני אחרי הפרישה - סיפקה להם הגנה נגד תקופות קשות.

זוגות נשואים עם ילדים, הנכללים בקבוצה שחלקה באוכלוסייה מתכווץ באופן כללי, נעלמים ממעמד הביניים בקצב מהיר יותר. בסוף שנות ה–60, כ–65% ממשקי הבית היו נשואים עם ילדים - אבל בקרב מעמד הביניים שיעורם הגיע ל–60%.

כיום, זוגות נשואים עם ילדים מהווים רק רבע ממשקי הבית. אבל אף שחלקם באוכלוסייה מתכווץ במהירות, המשפחות האלה זינקו בסולם החברתי כשיותר נשים נשואות יצאו לעבוד. עד 2000, 42% מהמשפחות הרוויחו יותר מ–100 אלף דולר בשנה.

המיתון עצר את ההתקדמות החברתית

המיתון האחרון עצר את ההתקדמות החברתית, גם של קבוצות שנחשבו למצליחות יחסית. השיעור של המשפחות במעמד הביניים ירד ב–3%, והשיעור של המשתכרים פחות מ–35 אלף דולר בשנה עלה.

"במיתון הגדול צומצמו הרבה מקומות עבודה של מעמד הביניים, וקיבלנו הרבה עבודות בשכר נמוך", אומר מייקל סטריין, עמית מחקר במכון אמריקן אנטרפרייז, בעל עמדות ימין־מרכז. "זה גורם לשינויים אטיים, אבל העלייה בתקופת המיתון היתה חדה, ואנשים מרגישים את זה".

במשך יותר משני עשורים הרוויח גון דה־אמנדה בן ה–54 כ–30 אלף דולר בשנה כשניהל עסק לניקוי חלונות באוקלנד, קליפורניה. היו לו דירה ומכונית - עד שב–2009 הפסיקו להגיע הזמנות. הלקוחות שלו לא יכלו להרשות לעצמם לשלם למישהו שינקה להם את החלונות.

דה־אמנדה מצא עבודה במקדונלד'ס והוא עובד שם מאז ומקבל שכר של 9.25 דולרים לשעה - 25 סנט מעל לשכר המינימום בקליפורניה. הוא משלם דמי שכירות של 350 דולר בחודש רק כדי לחלוק חדר קטן עם שותף. "אני בקושי יכול להרשות לעצמי את זה", הוא אומר.

כיום, רוב בני מעמד הביניים הגיעו לכך אחרי שרכשו השכלה גבוהה. ב–1992 עמד בראש מחצית משקי הבית ממעמד הביניים אדם עם השכלה תיכונית או פחות, לפי הניתוח של "ניו יורק טיימס". כיום, רק 37% מראשי משקי הבית לא הלכו לקולג'.

גם הגיאוגרפיה משנה. הירידה החדה ביותר של משקי בית ממעמד הביניים במהלך מחצית המאה הקודמת נרשמה בצפון־מזרח ארה"ב - במדינות כמו מסצ'וסטס, קונטיקט וניו ג'רזי - ששם הכלכלות המתועשות עודדו תופעות של פרבור ושפע.

לפי סקר של "ניו יורק טיימס" שפורסם בדצמבר, 60% מהאנשים שהגדירו את עצמם כמשתייכים למעמד הביניים חושבים שאם הם יעבדו קשה, הם ייהפכו לעשירים. כשבני מעמד הביניים מסתכלים כלפי מעלה, הם רואים איך העשירים נהפכים לעשירים יותר, בעוד שהם ממשיכים להזין אותם.

"מעמד הביניים נשאר פחות או יותר אותו דבר; הוא לא השתפר", אומר לורנס כץ, כלכלן באוניברסיטת הרווארד. "יש לך עכשיו אייפון וטלוויזיה טובה יותר, אבל ההכנסה החציונית שלך לא השתנתה. מה שבאמת השתנה הוא שהקומות העליונות נהפכו לעשירות מאוד".

מעמד הביניים נאחז בסימנים חיוביים

ובכל זאת, יש כמה סימנים מעודדים בעבור מעמד הביניים. מצב הכלכלה משתפר, ונוצרים יותר מקומות עבודה, שרבים מהם בקטגוריות בעלות שכר טוב יותר, כמו בריאות ושירותים. אפילו מגזר הייצור זוכה לתחייה.

התחזיות של ג'ייסון פאפאס, למשל, חיוביות. פאפאס בן ה–32 מאינדיאנה קיבל משכורת של 42 דולר לשעה באמצע שנות ה–2000 כשעבד בתעשיית הברזל, אבל המיתון גרם לביטול של מיזמי בנייה וגרם לו לבקש דמי אבטלה.

בסופו של דבר הוא מצא עבודה כנהג משאית. כיום הוא משתכר חצי מהשכר השעתי שקיבל אז, אבל הוא שמח שיש לו עבודה יציבה. "זה משלם את החשבונות, ויש לי ביטוח רפואי", הוא אומר.

פאפאס גילה באחרונה כי הוא קודם לרמת מפקח, והשכר שלו יגיע ל–80 אלף דולר בשנה. הוא מרגיש טוב יותר בנוגע לעתידו. "עבודה קשה משתלמת", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker