איראן מתקרבת לארה"ב: חמינאי שלח מכתב סודי לאובמה

חמינאי השיב לאובמה בתגובה למכתב ששלח הנשיא באוקטובר; המכתב, שתוכנו לא נחשף, מגיע שבועות ספורים לפני נאומו של נתניהו בנושא הגרעין האיראני בקונגרס

לוגו רויטרס
רויטרס

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הגיב לגישושים מצד נשיא ארה״ב ברק אובמה במהלך שיחות הגרעין כשהעביר לו מכתב סודי. כך דיווח ביום שישי ״וול סטריט ג׳ורנל״.

העיתון, שציטט דיפלומט איראני, אמר כי חמינאי כתב לאובמה בשבועות האחרונים בתגובה למכתב מהנשיא שנשלח באוקטובר. המכתב של אובמה הציע אפשרות לשיתוף פעולה בין ארה״ב לאיראן בנושא המלחמה בדאעש, אם יושג הסכם בנושא הגרעין, ציטט העיתון את הדיפלומט. המכתב של חמינאי היה ״מכובד״ אך לא מחייב, ציין הדיפלומט.

הן הבית הלבן והן משלחת איראן לאו״ם סירבו להגיב לדיווח.

המנהיג העליון של איראן, חמינאיצילום: אי־אף־פי

חמינאי מסר השבוע שהוא עשוי להסכים לפשרה בשיחות הגרעין וסיפק את הגיבוי החזק ביותר להחלטתו של נשיא איראן, חסן רוחאני, לנהל מגעים עם המערב - מדיניות ששמרנים בעלי עוצמה באיראן מתנגדים לה.

שיחות הגרעין של איראן עם ארה״ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה נועדו להגיע להסדר שירגיע את החששות במערב כי טהרן ממשיכה את תכנית הגרעין החשאית שלה, בתמורה להסרת הסנקציות שהיכו בכלכלה האיראנית. 

הגורמים המעורבים במגעים הציבו את 30 ביוני כמועד אחרון להסכם, ונציגים מערביים מסרו שהם שואפים להגיע להסכמה על מהות ההסכם עד מארס. 

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שצפוי לנאום בקונגרס בנושא איראן ב-3 במארס - למורת רוחו של ממשל אובמה - התחייב ״לסכל את ההסכם הרע והמסוכן הזה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker