האיום של רה״מ בריטניה על השמנים: טפלו בעצמכם או שתאבדו זכויות סוציאליות

רעיונות דומים כבר עלו בעבר על ידי הממשלה השמרנית, אך ספגו ביקורת מצד איגוד הרופאים הבריטי, אותם הגדיר כ״דרקוניים ומטופשים״

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אנשים שאינם יכולים לעבוד משום שהם סובלים מבעיות משקל או מבעיות התמכרות עלולים לאבד את קצבאות המחלה שלהם, אם לא יסכימו לקבל טיפול במסגרת תכנית שתוצג היום (שבת) על ידי ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון.

במסגרת התכנית, שצפויה לספוג התנגדות מצד קרנות צדקה ומרפאות, המפלגה השמרנית תבחן אם להפחית את התשלומים בשווי של 100 ליש״ט בשבוע עבור אנשים שהם חושבים שיוכלו לעזור לעצמם באמצעות השתתפות בתכניות בריאות שנועדו לגרום להם להפחית במשקל, להפסיק לקחת סמים או לוותר על אלכוהול.

ראש הממשלה ביקש מפרופסור קרול בלאק, יועצת למשרד הבריאות, לבחון אם יהיה זה ראוי לשלול זכויות סוציאליות מאלה המסרבים לקבל עזרה. הסוגיה עולה לדיון בשבוע בו השמרנים ספגו ביקורת על כך שכשלו להתמודד עם ההתחמקות ממס של העשירים ביותר, בזמן שהם מקצצים בהטבות לעניים ביותר.

השמרנים סבורים כי ניתן יהיה לבצע קיצוצים ברווחה בסכום של 12 מיליארד ליש״ט בקדנציה הבאה. המפלגה מחפשת דרכים לחסוך כסף בלי לפגוע בזכויות סוציאליות לפנסיונרים, שנשמרו בחמש השנים האחרונות.

צילום: רויטרס

רעיונות דומים כבר עלו בעבר על ידי הממשלה השמרנית, אך ספגו ביקורת מצד דוקטור לורנס בקמן, יו״ר איגוד הרופאים הבריטי, אותם הגדיר כ״דרקוניים ומטופשים״.

ב-2013 הוצגו קווים מנחים ליוזמה, במסגרתם מחפשי עבודה עלולים לאבד את קצבת האבטלה שלהם אם בעיות ההתמכרות שלהם מונעות מהם לעשות מאמץ מספק כדי להשיג עבודה. היוזמה ספגה אז ביקורת מצד קרנות צדקה כמו DrugScope, שהזהירה כי השינוי מהווה ״תקדים מסוכן״ וכי הוא מפר את עקרונות חוקת משרד הבריאות. 

אולם נראה שההצעות החדשות מרחיקות לכת, ומכוונות כלפי בעלי זכויות של קצבאות מחלה. קמרון יאמר: ״יותר מדי אנשים מנצלים קצבאות מחלה בגלל סוגיות שניתן להתמודד עימן, אבל הם לא. לחלק יש בעיית אלכוהול או סמים, אבל הם מסרבים לקבל טיפול. במקרים אחרים, לאנשים יש בעיות משקל שניתן לפתור, אבל הבחירה שלהם היא לחיות על קצבאות במקום לעבוד. זה לא הוגן לבקש ממשלמי מסים שעובדים קשה לממן את הקצבאות של אנשים שמסרבים לקבל תמיכה וטיפול שיכול לעזור להם לחזור לחיים של עבודה. הממשלה השמרנית הבאה נחושה לוודא שאלה שהכי קשה לעזור להם יקבלו את התמיכה שהם זקוקים לה כדי להחזיר אותם למסגרת של חיים מספקים״.

ההודעה של קמרון היא חלק משבוע בו השמרנים יתמקדו במדיניות רווחה, לקראת הבחירות הכלליות בחודש מאי. המפלגה תאמר שישנם 100 אלף איש המקבלים קצבאות מחלה ונמצאים במצב שניתן לטפל בו, אך מסרבים לקבל סיוע רפואי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker