שר האוצר היווני נחשב למומחה בתורת המשחקים: איך ינצח במשחק מול גוש היורו?

וארופאקיס נדרש לתרגם את הידע התיאורטי שלו לאסטרטגיית משא ומתן על הסדר החוב של ארצו ■ "פייננשל טיימס" קיבץ המלצות של כלכלנים לשר האוצר של יוון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר של יוון, פרופ' יאניס וארופאקיס, ידוע כמומחה בתורת המשחקים. אולם כעת, במשא ומתן עם עמיתיו לגוש היורו על הסדר חוב חדש לארצו, נדרש וארופאקיס לתרגם את הידע התיאורטי שלו לאסטרטגיית משא ומתן.

וארופאקיס עשה את הדוקטורט שלו בכלכלה על מודלים מתורת המשחקים בשביתות עובדים בארה"ב ובבריטניה, אולם הכשרתו בתארים המוקדמים היא מתימטית, ובאופן ספציפי, סטטיסטית. תחומי המחקר שלו לאורך השנים כללו כלכלה פוליטית, הקשר בין תורת המשחקים לפילוסופיה פוליטית, מודלים של עלייה בשכר ויחסי עבודה בבריטניה ובארה"ב, שיטות ותיאוריות סטטיסטיות, מחירי סחורות וחינוך כלכלי.

במאמר שפורסם היום בעיתון "פייננשל טיימס" תחת הכותרת "וארופאקיס עומד בפני אתגר להפוך את תורת המשחקים לאסטרטגיה מנצחת", מוצגת השאלה מהו בעצם סוג המשחק שבו משחקים כעת וארופאקיס ושרי האוצר של גוש היורו?

"הדרך הפשוטה ביותר לחשוב על זה היא בתור משחק צ'יקן", אמר פרופ' ג'ורג' צבליס מאוניברסיטת מישיגן, לטיימס. "צ'יקן", הנחשב למודל רב חשיבות של סכסוכים בתורת המשחקים, הוא שמו של משחק שבו שני נהגים נוהגים במכוניותיהם אחד אל עבר השני במסלול התנגשות. אם איש מהם לא סוטה ברגע האחרון, שניהם ימותו בהתנגשות, ואילו אם אחד סוטה והשני לא, הנהג שסטה יזכה לכינוי הלעג "צ'יקן", כלומר פחדן, ואילו השני יוכרז כמנצח.

ר האוצר היווני יאניס וארופאקיס מגיע במעיל עור וג'ינס לפגישה עם עמיתו הבריטי

"בכל התסריטים הללו, לכל צד יש תמריץ לעורר רושם שהוא רציני", אמר צבליס לטיימס. דבר זה עשוי להסביר מדוע ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, הכריז כי לא יוכל להשלים עם פשרה שתכלול הארכת התוקף של תוכנית החילוץ הנוכחית, מכיוון שהדבר יעמוד בסתירה למנדט שקיבל מהבוחרים ביוון. באופן זה, הוא מנסה לאותת לעמיתיו האירופים שהוא לא יוכל לסטות מהמסלול במשחק צ'יקן מול גוש היורו, ציין הטיימס.

תורת המשחקים יכולה להדגים גם מדוע יתכן שבכירי גוש היורו יאלצו להעניש את יוון למרות שצעד זה יפגע גם במדינות נוספות בגוש היורו. "גרמניה עשויה להחליט שאם גוש היורו לא יעניש את יוון, יתעוררו בעיות עם מדינות אחרות כמו ספרד ואיטליה", אמר חתן פרס נובל לכלכלה, רוג'ר מאיירסון מאוניברסיטת שיקגו, לטיימס. לכן, ממליץ מאיירסון לוארופאקיס לנסות לשכנע את גרמניה כי מצבה של יוון הוא ייחודי וכי מדינות אחרות בגוש היורו לא יבקשו הקלות בפירעון חובותיהן עקב כך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker