בדרך להסכם? יוון וגרמניה מביעות נכונות להתפשר

היום ייפגשו בכירים יוונים עם נציגי קרן המטבע והאיחוד האירופי, לאחר שבפגישת האיחוד האירופי אתמול לא התקיים מו"מ לגבי יוון

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

יוון רוצה להגיע ל"חוזה חדש" עם גוש היורו לגבי המשך תוכנית החילוץ, וישנה נכונות לפשרה מצד כל הצדדים, כך אמרו גורמים שהשתתפו אתמול בפגישה הראשונה של ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס עם עמיתיו מהאיחוד האירופי. עם זאת, בפגישה לא נכנסו מנהיגי האיחוד האירופי למשא ומתן לגבי עתידה של יוון, וזאת לאחר שגם ביום רביעי לא הניבה פגישת שרי האוצר של גוש היורו תוצאה כלשהי.

ציפראס אמר כי יוון מסכימה להיפגש עם נציגי ה"טרויקה" - קרן המטבע הבינלאומית, הבנק המרכזי של אירופה והנציבות האירופית - כדי למצוא דרך שתמנע מיוון להגיע לחדלות פירעון בחודש הבא. היום ייפגשו נציגיה של יוון עם נציגי הטרויקה. זהו שינוי לעומת העמדה הראשונית של ציפראס.

ציפראס אמר אחרי הפגישה כי הוא רואה נכונות פוליטית להגיע להסכם לגבי מה שיקרה אחרי שתוקף תוכנית החילוץ הנוכחית יפוג החודש. לדבריו, המטרה של יוון היא עדיין להשיג הסכם להלוואת גישור לשישה חודשים, אשר יוביל להסכם חדש עם הרשויות בגוש היורו.

צילום: רויטרס

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי ארצה מוכנה להגיע לפשרה, וכי לשרי האוצר של גוש היורו יש עוד כמה ימים לשקול את הצעותיה של יוון עד לפגישתם ביום שני הבא. "אירופה תמיד מנסה למצוא פשרה, זוהי ההצלחה של אירופה", אמרה עם הגעתה לפגישה בבריסל. "גרמניה מוכנה לכך. עם זאת, יש לומר גם שאמינותה של אירופה תלויה בכך שנכבד את הכללים ונהיה אמינים זה כלפי זה". מרקל אמרה בהמשך כי הפגישה עם ציפראס היתה ידידותית, והוסיפה כי היא קוראת ליוון לבקש הארכה להסכם החילוץ מהר ככל האפשר. גרמניה לא תתעקש שכל האלמנטים בתוכנית החילוץ הנוכחית של יוון יימשכו, אמרו שני גורמים בברלין.

מפלגת סיריזה שבראשה עומד ציפראס ניצחה בבחירות שהתקיימו ביוון בחודש שעבר, לאחר שהתחייבה לבטל את צעדי הצנע שהיו חלק מתוכנית החילוץ ליוון בשווי 240 מיליארד יורו (273 מיליארד דולר), לסיים את שיתוף הפעולה עם ה"טרויקה" ולהגיע להסדר חדש להקלת עול חובותיה של יוון.

"יוון רוצה חוזה חדש שבו יכללו המחויבות שלנו לאיזון התקציב והמשך הרפורמות", אמר ציפראס לכתבים אחרי פגישת האיחוד האירופי. "צריך להיכלל גם פיתרון טכני למחיקת חובותיה של המדינה, כך שיהיה לנו מרווח פיסקלי לשוב ולצמוח".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker