7 שעות דיונים לא הספיקו לשרי האוצר של גוש היורו לגבש אפילו הצהרה משותפת

לדברי הנוכחים, הקבוצה כבר החלה לגבש טיוטה להצהרה משותפת בנוגע לצעדים בימים הקרובים, אך שר האוצר היווני התייעץ עם ממשלתו ודחה את ההצעה להרחבת תכנית החילוץ הנוכחית

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

לאחר פגישת חירום של שרי האוצר של גוש היורו בבריסל, שנמשכה 7 שעות והסתיימה לאחר חצות, לא הגיעו השרים להסכם עם ממשלת השמאל החדשה ביוון. באופן חריג, אפילו לא הושגה הסכמה על הצהרה משותפת בנוגע לצעדים הבאים. עם זאת, שני הצדדים ניסו למזער את חשיבות המחלוקת, וציינו כי לא נוצר קרע בין הצדדים. לפי דיווחים, שר האוצר היווני יאניס וארופאקיס, דחה נוסחת טיוטה המאריכה את תנאי האשראי הנוכחיים של יוון, לאחר שהתייעץ עם גורמים בממשל.

"היה לנו דיון עמוק ובונה, כיסינו הרבה תחומים והתקדמנו, אך לא מספיק כדי להגיע למסקנות משותפות", אמר ירון דיסלבלום, יו"ר קבוצת שרי האוצר, במסיבת עיתונאים לאחר תום הפגישה. "לא נכנסנו להצעות מפורטות או למשא ומתן על תוכן של תכנית כלשהי או על תכנית. ניסינו פשוט לגבש את הצעדים הבאים שלנו בימים הקרובים. לא הצלחנו בכך". לדברי דיסלבלום, ליוון לא יהיו מגעים נוספים עם מומחי "הטרויקה" של הנושים הבינלאומיים של יוון – קרן המטבע הבינלאומית (IMF), הנציבות האירופית והבנק המרכזי של אירופה (ECB). עם זאת, שרים אחרים שנכחו בפגישה אמרו את ההיפך.

וארופאקיס, שנראה מלא ביטחון לאר הפגישה, כפי שהיה גם לפניה, אמר כי "כעת אנחנו עוברים לפגישה הבאה ביום שני. אנו מקווים שעד סוף פגישה זו, תהיה מסקנה שתהיה אופטימלית הן מנקודת המבט של יוון והן מצד השותפים האירופאים שלנו". וארופאקיס הזכיר כי הבוחרים ביוון דחו את הצנע הרעיל שהוכתב להם על ידי הנושים הבינלאומיים שחילצו את יוון לאחר המשבר הפיננסי העולמי, ואמר כי הו מקווה ל"הסכם מרפא" ביום שני. וארופאקיס הדגיש כי אף שיש עוד הרבה עבודה, "אי-מציאת פתרון אינה הרציונל שלנו".

דיפלומטים דיווחו כי המאמצים לפרסם הצהרה משותפת, עם מעברה בשלב הטיוטות, בוטלו לאחר שוארופאקיס התייעץ עם עמיתיו בממשל היווני. נוסח שהגיע לידי רויטרס מעיד כי שרי האוצר רצו להסכים ע "הרחבה" של תכנית ההלוואות הנוכחית – ביטוי המנוגד לגישת הממשלה החדשה ביוון. ראש הממשלה היווני, אלכסיס ציפראס, שסגנו יאניס דראגאסקיס ישב ליד וארופאקיס האקדמאי בפגישת שרי האוצר, דבק בעמדתו. הוא יודע שמי שבחרו בו בחודש שעבר מעוניינים שהא ישים קץ לתכנית החילוץ שהיוונים טוענים החריפה את העוני במדינה.

ציפראס, שייפגש עם מנהיגים באיחוד האירופי בבריסל היום, דוחה כל הרחבה או הארכה של חבילת החילוץ בסך 240 מיליארד יורו, שתוקפה יפוג ב28 בפברואר. הוא מסרב לשתף פעולה עם "הטרויקה" המפקחת על התקציב והחוב היווני, ודורש "תספורת לצמצום החוב היווני.

שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, אמר כי אם יוון לא מוכנה לבקש הארכה של תכנית החילוץ הקיימת – הגדולה בהיסטוריה הפיננסית – "אז זהו זה", אמירה שנראה כי שוללת סיוע נוסף או מחילת חובות.

לפני הפגישה, השיב וארופאקיס לשאלת עיתונאים האם יוון שוקלת לעזוב את גוש היורו ואמר "בהחלט לא". הוא פרש בפני השרים את רעיונות ממשלת יוון על צעדי ביניים לקראת הסדר חוב, אך לא הציג מסמכים רשמיים, להפתעת חלק מהשרים. "העמדות קצת ברורות יותר, אך יש עוד דרך ארוכה בימים הקרובים", אמר מקור באיחוד האירופי.

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, שהגיעה לבריסל לצורך הפגישה ונפגשה קודם לכן גם עם וארופאקיס לבדו, אמרה על הממשלה החדשה ביוון כי "הם מוכשרים, אינטיליגנטיים – הם חשבו על הבעיות שלהם. עלינו להקשיב להם. אנחנו מתחילים לעבוד יחדיו, התהליך רק מתחיל והוא יימשך זמן מה", אמרה לגארד לעיתונאים. גורם יווני אמר כי וארופאקיס דיבר עם לגארד ודיסלבלום על "הסכם גישור" למימון של יוון לאחר תום חבילת החילוץ הנוכחית.

הייתה זו פגישתו הראשונה של וארופאקיס עם עמיתיו בגוש היורו כקבוצה. לפני תחילת הדיונים הוא עבר בין הנוכחים, לחץ ידיים עם שויבלה ולאחר מכן עם אחרים. הוא נראה רגוע בצעיף מעצבים משובץ והצווארון הפתוח הרגיל שלו.

במקביל לפגישה, לפחות 10,000 יוונים יצאו לרחובות אתונה כדי להביע תמיכתם בממשלת ציפראס. מפגינים מחוץ לפרלמנט במרכז אתונה הניפו שלטים כמו "פושטי רגל אך חופשיים" ו"שימו סוף לצנע". ציפראס צייץ תמונה של ההפגנה וכתב: בערי יוון ואירופה, העם נלחם במשא ומתן. הם מקור כוחנו".

וארופאקיס הציע תקופת מעבר של חצי שנה בה ליוון יותר להנפיק אג"ח קצרות טווח חדשות, לקבל את הכנסות האג"ח היווניות שבידי הבנק המרכזי של אירופה, ולהשתמש בכספי החילוץ לבנקים, בעודה מגיעה להסדר חוב חדש. יוון תחליף את ההלוואות שלה מגוש היורו באג"ח צמודות לתמ"ג, ואת החוב שלה לבנק המרכזי באג"ח תמידיות, עליהן תשלם ריבית אך לא את החזרי החוב המקורי.

גורמים באיחוד האירופי אמרו כי יוון יכולה לצפות לכל היותר לדחייה נוספת לתשלומי החוב שלה לגוש היורו, לריבית נמוכה יותר, ואולי לדחיית תשלומי הריבית על החוב, בתמורה להמשך רפורמות, עם פיקוח חיצוני מסויים.

יאניס וארופאקיס בצעיף ברברי מדבר עם ירון דיסלבלום בפגישת שרי האוצר של גוש היורוצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker