הודו שינתה את שיטת חישוב התוצר - והפכה לכלכלה עם הצמיחה הגבוהה בעולם

בעקבות "ההתאוששות הסטטיסטית", צומחת כעת הכלכלה השלישית בגודלה באסיה מהר יותר מכלכלת סין

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו רויטרס
רויטרס

הודו הפכה שלשום, לפחות באופן מוצהר, לכלכלה הגדולה בעלת שיעור הצמיחה הגבוה ביותר בעולם, לאחר ששינוי שיטת החישוב הסטטיסטית של התוצר בכלכלה השלישית בגודלה באסיה הראה כי כלכלת הודו צמיחה בקצב חד יותר מכלכלת סין ברבעון הרביעי של שנת 2014.

זוהי התאוששות דרמטית עבור כלכלה אשר רק לפני שבועיים עוד נחשבה למתקשה לצבור תנופה תחת ממשלתו מכוונת הרפורמות של ראש הממשלה נרנדרה מודי. לפני נצחונו של מודי בבחירות בחודש מאי האחרון, סבלה כלכלת הודו מתקופת הצמיחה החלשה ביותר מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת.

ההתאוששות הסטטיסטית נובעת בעיקרה משינויים הן באופן שהרשויות מחשבות את התוצר המקומי הגולמי (GDP) והן בשנת הבסיס.

לפי השיטה החדשה, כלכלת הודו צמחה ברבעון הרביעי של 2014 ב-7.5% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת - שיעור גבוה יותר מצמיחה של 7.3% שרשמה כלכלת סין ברבעון האחרון.

נרנדרה מודי, ראש הממשלה הבא של הודוצילום: אי–פי

ניו דלהי גם תיקנה כלפי מעלה את נתוני הצמיחה של המחצית הראשונה של שנת התקציב 2014-2015 מ-5.5% ל-7.4%, והעריכה כי הצמיחה בתמ"ג בשנה כולה תהיה בשיעור של 7.4% לעומת 6.9% בשנה הקודמת.

התחזית המעודכנת גבוהה בשיעור ניכר מתחזית הבנק המרכזי של הודו לצמיחה של כ-5.5% השנה, אשר מבוססת על שיטת החישוב הישנה.

הודו מחשבת כעת את התמ"ג על בסיס מחירי שוק במקום עלויות גורמי ייצור, באופן שמגלם ערך מוסף גולמי במוצרים ושירותים כמו גם מסים עקיפים. שנת הבסיס הוזזה ל-2011-2012 במקום 2004-2005.

הלשכה לסטטיסטיקה של הודו ציינה כי שיטת החישוב החדש תואמת יותר את השיטות המקובלות בעולם ומספקת תמונת מצב מדויקת יותר של הפעילות הכלכלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker