חוקרים מצאו דרך לנבא תוצאות של בחירות על פי חיפושים בגוגל

כלכלנים מאוניברסיטת גלזגו הצליחו לצפות במדויק את תוצאות משאל העם על עצמאות סקוטלנד על ידי ניתוח מידע על חיפושים שבוצעו בגוגל

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו גרדיאן
גרדיאן

כלכלנים מהעיר גלזגו בסקוטלנד טוענים כי ביכולתם לנבא תוצאות של מערכות בחירות בעזרת מידע על חיפושים שבוצעו בגוגל, לאחר שהצליחו לצפות במדויק את תוצאות משאל העם על עצמאות סקוטלנד שנערך בשנה שעברה.

ניתוח של נתוני זמן אמת על חיפושים בגוגל של השם אלכס סלמונד (ראש ממשלת סקוטלנד ומנהיג המפלגה הלאומית הסקוטית) יחד עם נתוני סקרים איפשרו לחוקרים לצפות כי שיעור המצביעים בעד עצמאות יהיה 45% - חמישה ימים לפני שהתקיים משאל העם ב-18 בספטמבר, אשר בו הצביעו בעד עצמאות 44.7% מהבוחרים.

פרופ' רונלד מקדונלד, כלכלן ומומחה מטבע באוניברסיטת גלזגו, אמר כי צוות המחקר בו היה שותף הצליח לעקוב אחרי המגמה בשיעור התומכים בעצמאות בעזרת מספר שיטות מדידה מורכבות המשמשות כבדרך שיגרה בשווקים הפיננסים לניתוח נתוני ביג דאטה (Big Data) של גוגל טרנדס, בניסיון לצפות תנודות בשוקי המניות ובמחירי הסחורות.

צילום: בלומברג

במחקר, אשר ודאי יעורר עניין בקרב אסטרטגים פוליטיים שגם כך אוספים מידע באינטרנט וברשתות חברתיות בזמן מערכות בחירות, טען מקדונלד כי ניתן להשתמש באותה המתודולוגיה כדי לצפות תוצאות של בחירות.

לדבריו, כעת נשקלת אפשרות לבצע בדיקה נוספת של השיטה לקראת הבחירות הכלליות שייערכו בחודש מאי. "זה עשוי להיות כלי מאוד שימושי אולם הוא מהווה רק כלי משלים לסקרים הרגילים. אפשר יהיה לנסות לבצע את הבדיקה ביום הבחירות עצמו", אמר.

מקדונלד הוסיף כי בחירות הן אירוע פוליטי מורכב יותר מאשר משאל עם, ולכן המעקב שיידרש יצטרך אף הוא להיות מורכב יותר. לדבריו, קל יותר לנבא תוצאות של משאל עם הכולל שאלה אחת בלבד ואשר בו ישנם רק שני קמפיינים מרכזיים ומספר קטן של דמויות מפתח, לעומת מספר רב של מפלגות ומנהיגי מפלגות המתחרים על בסיס סדרי יום שונים ובאזורים שונים של המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker