מתי אצלנו?

הכירו את השר למאבק בשחיתות של יוון

פנגיוטיס ניקולאודיס, לשעבר סגן התובע הכללי, מונה על ידי הממשלה החדשה כדי להיאבק בנגע השחיתות, שנתפס כאחראי לצרות הפיננסיות של המדינה ולחוסר האמון של מדינות האיחוד האירופי ביחס ליוון

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
לוגו אי-פי
אי-פי

צאר המאבק בשחיתות החדש של יוון, פנגיוטיס ניקולאודיס, התבקש לאתר 2.5 מיליארד יורו עבור קופתה המידלדלת של הממשלה, באמצעות מאבק חסר רחמים בהעלמות המס במדינה.

ניקולאודיס, לשעבר סגן התובע הכללי בבית המשפט העליון והשר הראשון ביוון למאבק בשחיתות, אמר לסוכנות AP כי הוא נחוש להתמודד עם נגע השחיתות, שנתפס כאחראי לצרות הפיננסיות של המדינה ולחוסר האמון של מדינות האיחוד האירופי ביחס ליוון.

"שמעתי כל כך הרבה פעמים 'אנחנו הולכים להיאבק בשחיתות', וזה תמיד 'אנחנו נעשה, אנחנו נעשה', ואני נאלמתי דום, כי חשבתי 'למה שלא תעשו את זה עכשיו?'", אמר בראיון ניקולאודיס בן ה-65.

שר השחיתות של יוון, פנגיוטיס ניקולאודיסצילום: אי-אף-פי

"אם הממשלה החדשה פנתה אליי, זה בגלל שהיא באמת רוצה לפעול", אמר השר, שמתאר את עצמו כאדם עקשן ש"לעולם אינו עוצר, גם אם אני נתקע בחומה".

מלחמה בשחיתות היתה אחת מהבטחות הבחירות של הממשלה השמאלנית, וניקולאודיס נמצא תחת לחצים להביא תוצאות שיכולות לשמש קלף מיקוח במשא ומתן עם הנושים של יוון. הוא אמר שהמשימה הראשונה שלו היא לצוד ולחלץ כמה מיליארדי יורו של מיסים לא מדווחים.

בתור העומד בראש הסוכנות הממשלתית העצמאית למאבק בהלבנת הון, ניקולאודיס כבר העביר 3200 מסמכים לצוות המאבק בפשעים פיננסים (SDOE), שהוא סבור שהם כמעט לגמרי "הפירות של העלמות מס".

המקרים האלה, שכוללים מאות חשבונות בנק ביוון ומחוצה לה, מוערכים בסכום של כ-6.4 מיליארד יורו, כשמתוכם 2.5 מיליארד יורו הם חובות לממשלה, אמר. כספים כאלה דרושים באופן נואש למימון שורה של צעדים חברתיים דחופים שהממשלה בראשות אלכסיס ציפראס הבטיחה ליישם כדי לסייע ליוונים שנפגעו בצורה החזקה ביותר בשש שנות מיתון.

המסמכים האלה הם רק חלק קטן מ-28 אלף תיקים שהסוכנות למאבק בהלבנת הון סרקה מאז 2011, אבל הם "הבולטים והרציניים ביותר". המפתח לחילוץ הכספים, אומר ניקולאודיס, טמון בשיפוץ של מערכת בירוקרטית מסורבלת שבה בירוקרטיה אינסופית יוצרת צוואר בקבוק במשרדי מס בהם התיקים האלה נתקעים. הוא אומר שאם הוא לא יוכל לשנות את המערכת, "זה יהיה כישלון ברובו, משום שיום אחד המס ישולם – אבל מתי? זמן הוא הבעיה שלנו", אמר. הוא היה רוצה לראות מערכת פשוטה יותר, שבה החומקים ממס מקבלים הצעה לחנינה חלקית במטרה לשדל אותם לשלם.

צוות ה- SDOE הוא "ארגון שיש לו סטיגמה – על חצי מהאנשים שם אומרים שהם מושחתים. אני לא מכחיש שיש בזה מידה של אמת", אמר. ניקולאודיס סומך על המוניטין המצוחצחים שלו כדי לעורר השראה בכפופים לו. "כל אחד ראוי להזדמנות נוספת. אני הולך לבקש מהצוות אם ביכולתם לעבוד לפי העקרונות שלי", אמר, והודה ש"יש אנשים שלא ישתנו".

אחרי שיסיים עם העלמות המס, הוא מבטיח לפעול נגד פשעים פיננסיים כמו הברחת סיגריות ודלק. "שגריר של האיחוד האירופי אמר לי פעם שאנחנו יכולים לפתור את בעיית החוב שלנו על ידי אופטימיזציה של רשות המכס שלנו". אבל ניקולאודיס הוא ריאליסט. "אין לי תכניות לפתור את השחיתות היומיומית. אני לא דון קישוט", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker