כשאילון מאסק מאבד עשתונות: תכתובת פנימית חושפת איומים על מנהלים בטסלה

רויטרס חושף כי מנכ"ל חברת הרכב החשמלי איים לפטר מנהלים בכירים או להעביר אותם לתפקיד זוטר בעקבות מכירות חלשות של טסלה מחוץ לארה"ב

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
לוגו רויטרס
רויטרס

מנכ"ל טסלה אילון מאסק מתכוון לפטר מנהלים מחוץ לארה"ב, לפי אנשים בעלי ידע בנושא, בעקבות מכירות חלשות של מכונית היוקרה החשמלית בסין, המטילות צל על תכניות ההתרחבות השאפתניות של החברה.

טסלה מכרה כ-120 מכוניות בסין בחודש שעבר, לפי דברים שמסר אחד המקורות לרויטרס – הרבה מתחת ליעדים האגרסיביים של החברה. מאסק אמר בעבר שהוא מצפה שהמכירות בסין יתחרו באלה שבארה"ב כבר בתחילת 2015.

שני מנהלים בכירים בסין כבר עזבו את החברה ב-2014, מסרה טסלה בשנה שעברה. מאסק הזהיר מנהלי מדינות אחרים שאם לא יעמדו ביעדי המכירות הם עלולים לאבד את משרתם, לפי המקורות, ששוחחו עם רויטרס בשבועיים האחרונים ולא היו מוכנים לדבר לייחוס בשל רגישות העניין.

מניות טסלה נפלו 7% ב-13 בינואר לאחר שמאסק אמר שהמכירות בסין היו "חלשות באופן לא צפוי" במהלך הרבעון הרביעי. "אנחנו נתקן את העניין הסיני ונהיה במצב טוב למדי כנראה באמצע השנה", אמר אז מאסק.

צילום: Bloomberg

אבל בתכתובת מייל פנימית למנהלים בסוף ינואר הוא היה בוטה יותר, ואיים לפטר או להוריד בדרגה מנהלי מדינות ש"לא נמצאים על מסלול ברור להזרמת הון חיובית בטווח הארוך", לפי שני אנשים שראו את האימייל.

בתכתובת המייל כתב מאסק שמנהלים שיפגינו ביצועים נמוכים בשווקים מעבר לים "יתבקשו לעזוב או לעבור לתפקיד זוטר. זה כבר קרה בסין וצפוי לקרות גם במדינות אחרות". מאסק חידד כי "אין לנו ברירה כאן. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לסבסד אזור בכל גודל שהוא בטווח הארוך בלי לגרום נזק רציני לחברה".

רויטרס לא צפו במייל המקורי, אבל קיבלו תמלול כתוב של מספר פסקאות מפתח מאחד המקורות. מקור שני אישר את אמינות המייל. טסלה לא הגיבה מיידית ביום שלישי.

בזמן שמכירות טסלה בשווקים רבים מעבר לים, מאירופה ועד אסיה, לא תאמו את הציפיות – ובעקבות זאת פוטרו מנהלים או הורדו בדרגה - התוצאות בסין, שוק מפתח באסטרטגיית ההתרחבות של מאסק, נפלו הרחק מהיעד.

מאסק אמר שטסלה מתכננת להאיץ את הייצור השנתי מצפי של 50 אלף מכוניות השנה ל-500 אלף עד 2020, כשארה"ב וסין הן שני השווקים הגדולים ביותר של החברה. בינואר, מאסק הצהיר על תחזית אופטימית עוד יותר, לפיה הייצור יגיע ל"כמה מיליוני מכוניות" עד 2025.

אבל המכירות בסין מחמיצות את התחזיות בעקביות ומגדילות את הסיכוי לחילופי מנהלים. החברה אישרה באמצע דצמבר את עזיבתה של נשיאת החברה בסין, ורוניקה וו. המנכ"ל קינגסטון צ'אנג עזב בסוף מארס.

טסלה החלה לקבל הזמנות בסין באמצע 2013 עבור הדגם היחיד שלה, מודל S סדאן, ובינואר 2014 מסרה שהגירסה הסינית של המכונית תימכר תמורת כ-121 אלף דולר, כולל הוצאות משלוח. בראיון שנתן בזמנו לבלומברג, אמר מאסק שמכירות טסלה בסין עשויות להשתוות לאלה שבארה"ב כבר בתחילת 2015.

"סין היא אכזבה גדולה וזה צפוי להשפיע על יעדי החברה", אמר אדם המקורב לחברה. "אז הם צריכים להראות שהם נוקטים פעולה כלשהי כדי לחתוך בהוצאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker