אזרחי שווייץ מרגישים שהבנק המרכזי בגד בהם

הסרת הקיבוע של הפרנק ליורו מטלטלת את שווייץ: בבתי המלון חרדים לתחרותיות, הצרכנים יוצאים לקניות במדינות שכנות - ותאגידים מתחילים להעביר משרות למדינות זולות יותר

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

המצביעים השווייציים נהגו לשמור מקום של כבוד לבנק המרכזי שלהם: סקר שבוצע ב–2013 הראה כי הבנק המרכזי של שווייץ הוא המוסד הלאומי שהם הכי מעריכים.

ואולם זה עשוי להשתנות לאחר החלטתו המפתיעה של הבנק ב–15 בינואר לנטוש את התקרה שקבע לשער מול היורו, שלמעשה שימשה קיבוע של המטבע ליורו. הפרנק זינק בפתאומיות ב-30%, מה שהוביל לזעקות שבר מצד חברות בשווייץ. "פרנק חזק מאיים על המערכת השווייצית כולה", זעק אחד היומונים של ז'נווה.

החלטת הבנק המרכזי היתה "צונאמי עבור היצואניות, התיירות והמדינה כולה", מחה ניק האייק, מנכ"ל סווץ', יצרנית השעונים הגדולה בעולם, שמניותיה צנחו ב–16% תוך יום. "מזל שישבתי" כשהבנק המרכזי התקשר כדי להזהיר מפני הכרזתו הקרובה, סיפר יוהן שניידר־אמאן, שר הכלכלה הפדרלי, האמון על התחרותיות של ענף התעשייה במדינה. בפני היצואניות, הוא הודה, עומד אתגר אדיר.

כספומט בז'נווהצילום: בלומברג

המלונאים הם החרדים ביותר. התיירות היא הענף הרביעי בגודלו בייצור מט"ח בשווייץ - לאחר התעשיות הכימיות, המיכון התעשייתי וייצור השעונים - עם רווח של כ–35 מיליארד פרנק (41 מיליארד דולר) בשנה ו–175 אלף משרות מלאות וחלקיות. שווייץ מעולם לא היתה זולה, ועכשיו היא יקרה עוד יותר.

בתי המלון אינם מדווחים על ביטולים המוניים, אך כן דיווחו על האטה בהזמנות, לדברי ורוניק קאנל מאיגוד התיירות השווייצי. ממדי התופעה יהיו תלויים בכיוון של הפרנק. "עוזר שהשווייצים נאמנים מאוד למדינתם בכל הנוגע לחופשות", היא אומרת, "אבל למי שיש פרנקים עדיף לטייל מחוץ לשווייץ".

המנצחים הברורים בטווח הקצר הם הצרכנים המקומיים. חנויות יוקרה, יצרניות מכוניות יוקרה ומותגי שעונים יוקרתיים מציעים כיום הנחות גדולות. מרצדס־בנץ הכריזה בשווייץ על הנחה מיידית של 18% על כל הדגמים. במבצע בחנות הבגדים האופנתית בונז'ני גרידר ההנחות הגיעו ל–75% עוד לפני ההחלטה. כעת היא הורידה 20% מכל המחירים לפני המבצע עד להודעה חדשה.

הקמעונאים עלולים עדיין להתקשות. צרכנים של מוצרי היוקרה בשווייץ מוציאים פחות על מוצרים אלה ממקביליהם האירופאים, ומונעים יותר על ידי תמורה לכסף מאשר תדמית המותג, לפי סקר של חברת הייעוץ דלויט. עם זאת, הסקר גם מצא שהם מעדיפים לרכוש מותגים מקומיים כדי לתמוך בכלכלה.

לעומת זאת, אזרחים רבים בשווייץ עוקפים את המחירים המקומיים הגבוהים באמצעות קניות באינטרנט. תושבי ז'נווה ובאזל כבר מורגלים לעבור את הגבול לצרפת או לגרמניה כדי לקנות מוצרים זולים יותר. לאחר הכרזת הבנק המרכזי, המדיה בשווייץ דיווחה על תורי מכוניות ארוכים במעברי הגבול ועל כספומטים שבהם אזלו שטרות היורו.

לא רק אזרחי שווייץ זועזעו בטלטלה. תושבים זרים המקבלים תשלום במטבעות אחרים חוו צניחה בערך שכרם וזינוק בשווי המשכנתא - בעיה שפוגעת גם באזרחי מזרח אירופה, בייחוד בפולנים, שנטלו משכנתאות נקובות בפרנק שווייצי.

אזרחים זרים המקבלים תשלום בפרנק לרוב מודעים יותר להתייקרות המטבע. תאגידים המבוססים בשווייץ צימצמו עלויות באמצעות דחיפת משרות למדינות זולות יותר. מי ששרדו את סבבי הקיצוצים הקודמים תוהים אם כעת הגיע תורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker