בני מלוכה, ספורטאים, זמרים ושחקני קולנוע: אלה המפורסמים שהסתירו כספים בשווייץ

רשימת 100 אלף מחזיקי החשבונות שנחשפו השבוע כוללת שמות מוכרים כמו דיוויד בואי, המלך עבדאללה וג'ואן קולינס; רובם טוענים כי אין להם מה להסתיר

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
רונית דומקה
רונית דומקה

הרשימה הסודית של מחזיקי החשבונות בחטיבת הבנקאות הפרטית של HSBC בשווייץ שנחשפה השבוע כוללת גם כמה וכמה דמויות בינלאומיות מוכרות – מבני מלוכה ואנשי עסקים ועד לספורטאים, זמרים ושחקני קולנוע – אשר נהנו מהסודיות הבנקאית השווייצית.

המדינה שאליה משתייך המספר הגבוה ביותר של לקוחות היא באופן לא מפתיע שווייץ, עם 11,235 בעלי חשבונות שמחזיקים ב-31.2 מיליארד דולר בחשבונות האלה. אחד מבעלי החשבונות האלה הוא הזמר דיוויד בואי, שהוא אמנם בריטי אך בעל אזרחות שווייצית. כמוהו מחזיקים באזרחות שווייצית – ובחשבון סודי ב-HSBC – גם טינה טרנר ופיל קולינס. לפי המסמכים, קולינס היה שותף לחשבון שנשא את שמו ואשר נפתח בשנת 2000. תחת החשבון המשותף הזה נפתחו עוד שבעה חשבונות, שהסכום הגדול ביותר שהוחזק בהם נכון ל-2006-2007 היה 272,191 דולר. מנהלו של קולינס אמר בתגובה ל"גרדיאן" כי "חיפוש פשוט בגוגל היה מאשר לכם כי קולינס אכן מתגורר בשווייץ, ולכן ראוי שיחזיק חשבון בנק במקום שבו הוא גר".

פרטים על תושבי מדינות שונות שהחזיקו חשבונות ב–HSBC מתפרסמים בימים אלה ברחבי העולם, במסגרת של ארגון התחקירנים הבינלאומי ICIJ, שבו משתתפים כ–140 עיתונאים מ–45 מדינות. הפרויקט מבוסס על כמעט 60 אלף מסמכים מודלפים שמספקים פרטים לגבי יותר מ-100 אלף לקוחות HSBC וחשבונות הבנק שלהם. המדינה שאליה משתייך המספר השני בגובהו של לקוחות היתה צרפת, ואחריה בריטניה, ברזיל ואיטליה. ישראל היתה במקום השישי ואחריה ארה"ב. HSBC הודה בתגובה שמסר ל–ICIJ כי הסטנדרטים שהיו נהוגים בעבר היו נמוכים מאלה הנהוגים כיום, והוסיף כי נקט בשנים האחרונות צעדים משמעותיים לקידום רפורמות.

הרשימה כוללת לא מעט שמות של בני מלוכה מהעולם הערבי. אחד הבולטים שבהם הוא עבדאללה השני מלך ירדן, שלפי המסמכים נהפך ללקוח של HSBC בשנת 2006. עבדאללה קשור לחשבון שנפתח ב-2004 תחת שמו של בכיר בארמון, ואליו קשורים שלושה חשבונות בנק. הסכום המקסימלי שהוחזק בחשבון ב-2006-2007 היה 41.8 מיליון דולר. המסמכים אינם מפרטים מה היתה בדיוק מעורבותו של עבדאללה בחשבון. עורכי דינו של עבדאללה מסרו ל-ICIJ כי המלך פטור מתשלום מס וכי החשבון היה לצרכי עסקים רשמיים.

עבדאללה השני מלך ירדןצילום: רויטרס

גם מלך מרוקו מוחמד השישי מופיע במסמכים. לפי ICIJ הוא נהפך ללקוח של HSBC בשנת 2006, והוא קשור למספר חשבונות שבהם הוחזקו 9.1 מיליון דולר ב-2006-2007. גם בנים אחרים ממשפחת המלוכה היו לקוחות של הבנק, מצוין במסמכים. עם זאת, לא ברור מה בדיוק היה חלקו של מוחמד השישי, אשר סירב למסור תגובה ל-ICIJ.

עוד ברשימה נמצאים אנשי עסקים מכל העולם, בהם טייקונים רוסים שנמצאים ברשימת הסנקציות של ארה"ב. אחד מהם הוא המיליארדר גנדי טימצ'נקו, בעל קשרים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. דובר מטעם טימצ'נקו סירב למסור תגובה לבלומברג.  

דיוויד בואיצילום: AP

מלבד בואי, קולינס וטרנר, מעטרים את הרשימה גם שמות של סלבריטאים שונים, כמו למשל השחקן כריסטיאן סלייטר. שמו של סלייטר נקשר לחשבון ב-HSBC שנפתח על שמו של "קפטן קירק" (דמות מהסדרה "מסע בין כוכבים") ב-1996 ונסגר שנה לאחר מכן. בחשבון היו רשומות שתי כתובות דואר – האחת בארה"ב והשניה בבריטניה. לא ברור מה היה הקשר של סלייטר לחשבון זה.

ידוענים נוספים ששמותיהם נקשרו לחשבונות ב-HSBC הם השחקנית הבריטית הוותיקה ג'ואן קולינס, השחקן ג'ון מלקוביץ', דוגמנית העבר אל מקפירסון, מעצבי האופנה ולנטינו דיאן פון פירסטנברג והצלם הלמוט ניוטון. ברשימה יש גם כמה ספורטאים, כמו טניסאי העבר הרוסי מארט סאפין ושחקן הכדורגל דייגו פורלאן. שמו של פורלאן נקשר לשני חשבונות לקוח שתחתם ארבעה חשבונות בנק שנכון ל-2006-2007 היו בהם 1.4 מיליון דולר. המסמכים לא מפרטים מה בדיוק היה הקשר של פורלאן לחשבונות. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום