יוון במהלך התאבדות: דחתה את תנאי החילוץ; פסגת חירום באיחוד

ראש ממשלת יוון נשא אמש נאום בפרלמנט של אתונה שבו חזר על הבטחותיו להעלות את שכר המינימום המדינה, לבטל את הקיצוצים שערכו קודמיו בתפקיד ולסרב לעמוד בדרישות האיחוד האירופי – שהעניק למדינה חילוץ של 240 מיליארד יורו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, אמר שוב כי ממשלתו דוחה את תוכנית החילוץ הבינלאומית יומיים בלבד לפני פגישת החירום של שרי האוצר של גוש היורו. ציפראס גם הבטיח להעלות את שכר המינימום, להעלות מחדש את רף המינימום לתשלום מס הכנסה ולהקפיא את תוכנית הפרטת התשתיות. ציפראס אמר את הדברים אמש בנאום שמציב אותו במסלול התנגשות עם נושי המדינה.

"אי אפשר לשנות את החלטת הממשלה לכבד את המנדט של העם היווני ולשאת ולתת על סיום הצנע האירופי", אמר ציפראס בנאומו בפרלמנט בפתיחת מושב בן שלושה ימים שבו ידונו במדיניות הבסיסית של הממשלה. "אנחנו מתכוונים לעבוד עם השותפים שלנו באירופה כדי להגיע למטרות האלה".

ציפראס, שהיה על סף דמעות במהלך נאומו אמר גם כי ידרוש שילומים מגרמניה בגין מלחמת העולם השנייה ובגין ההלוואות שהמשטר הנאצי חייב את ממשלת יוון להעניק לגרמניה במהלך הכיבוש של המדינה.

אלכסיס ציפראס, היוםצילום: אי־פי

ראש הממשלה מנסה לשמור על מצבה הפיננסי של המדינה בזמן שהוא נוטש את תוכנית החילוץ הבינלאומית. קיימים ספקות בנוגע ליכולתה של יוון לפרוע את חובותיה וייתכן שקופת המדינה תתרוקן כבר בסוף החודש.

החוב הציבורי של יוון מגיע ליותר מ-320 מיליארד יורו (362 מיליארד דולר), או כ-175% מהתמ"ג של המדינה. יוון היא המדינה עם החובות הגבוהים ביותר באירופה ביחס לתוצר.

העימות הבא בין יוון לשותפות שלה באירופה נקבע ל-11 בפברואר בבריסל, אז שר האוצר יאניס וארופאקיס ייפגש עם 18 עמיתיו מגוש היורו בישיבת חירום.

ציפראס מנה רשימה ארוכה של צעדי מדיניות, ובהם אמר כי יעלה את רף הפטור ממס הכנסה ל-12 אלף יורו בשנה וכי הוא יעלה בהדרגה את שכר המינימום במדינה ל-751 יורו בחודש עד 2016. שני הצעדים האלה יהפכו צעדים שבהם נקטו הממשלות הקודמות כחלק מתנאי חבילות החילוץ ליוון.

הוא אמר כי הממשלה לא תבקש להאריך את החילוץ והוסיף כי הוא בטוח בכך שהממשלה יכולה להגיע להסכם בתוך 15 ימים. "מה שלא ננהל מו"מ עליו הם ההיסטוריה והכבוד של העם שלנו", אמר ציפראס.

מפלגתו של ציפראס, סיריזה, עלתה לשלטון ב-25 בינואר על רקע הבטחותיה לשנות את תנאי תוכנית החילות שהעניקו למדינה קרן המטבע הבינלאומית (IMF) והאיחוד האירופי.

"הנאום הזה נשמע יותר כמו המשך הקמפיין ולא כמו ניסיון להגיע לפשרה עם העמיתים ועם הנושים", אמר ג'ורג' פאגולטוס, פרופ' לפוליטיקה אירופית ולכלכלה באוניברסיטת אתונה. "מה שהוא אמר על ההלוואות מגרמניה יהיה תהליך משפטי ארוך, ולכן אנחנו לא מצפים לפעולות חד-צדדיות. אבל זה מספיק כדי להכעיס את הגרמנים".

ציפראס אמר למחוקקים באתונה כי הממשלה מעוניינת להגיע להסכם גישור שיעניק לה מימון עד יוני, אז הוא מקווה להגיע להסכם ארוך יותר עם הנושים הבינלאומיים.

"אני לא תומך בהעברת כסף ליוונים", אמר לפני נאומו של ציפראס קנצלר אוסטריה, ורנר פיימן, בראיון לעיתון "קורייר". "מי אמור לשלם על זה? אבל אני תומך במו"מ על תנאי האשראי הטכניים כך שלמדינה יהיה מרחב תמרון גדול יותר כדי לצאת מהמשבר".

פיימן יארח היום את ציפראס בוועידה של יום אחד. הוא אמר גם בראיון כי אירופה ויוון צריכות להימנע מהאפשרות כי יוון תצא מגוש היורו.

ירון דיסלבלואם, ראש קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, דחה ביום שישי הסכם מימון ארוך טווח על רקע דיונים שמנהלת יוון על תוכנית שתחליף את תוכנית החילוץ הנוכחית.

"דבר אחד בטוח: הדיונים בין ממשלת יוון לנושים שלה רק התחילו", אומר אנדרו בוסומוורת, מנהל התיקים של פימקו במינכן. "הוא דבוק למניפסט של סיריזה ולאיומים שלו. יש שם רק שינוי קטן שלא יהפוך את הדיונים של שרי האוצר של גוש היורו ביום רביעי לקלים יותר".

יוון קיבלה הלוואת חילוץ של 240 מיליארד יורו ממדינות גוש היורו ומ-IMF מאז שהיא סגרה את שוק האג"ח שלה ב-2010. "יוון הגישה הצעות משלה ולא תקבל יותר הוראות באמצעות המייל", אמר ציפראס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker