הנפט הזול שרף למשקיעים בענף 
390 מיליארד דולר בחצי שנה

ההפסדים העצומים שמתחילים להיערם בקרנות השקעה, קרנות הפנסיה ומאזני הבנקים מעיבים על אופוריית האנרגיה הזולה ■ מומחה בתחום: "כולם שמים לב לצניחה במחירי הנפט והגז - אבל רבים עדיין לא הפנימו שזה פוגע גם בתיקי ההשקעות שלהם"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

למשקיעים יש מסר לחברות קידוח ה האמריקאיות: אנחנו מבינים את הכאב שלכן. המשקיעים הזרימו יותר מ–1.4 טריליון דולר לתעשיית הנפט והגז בחמש השנים האחרונות, כשמחיר הנפט היה בממוצע יותר מ–91 דולר לחבית. נהר המזומנים הזה סייע להעלות את תפוקת הנפט בארה"ב לרמה הגבוהה ביותר זה 30 שנה, לפי נתוני בלומברג.

כעת, כשחבית נפט נמכרת במחיר של כ–50 דולר, על אופוריית האנרגיה הזולה מעיבים ההפסדים שמתחילים להיערם בקרנות ההשקעה, קרנות הפנסיה ומאזני הבנקים. השוק הדובי מחק 393 מיליארד דולר שהושקעו בתעשיית הנפט והגז מאז יוני 2014 - 353 מיליארד דולר ממניותיהן של 76 חברות הנסחרות במדד הקידוח והתפוקה בצפון אמריקה של בלומברג, וכמעט 40 מיליארד דולר מאג"ח אנרגיה בסיכון גבוה, שהונפקו על ידי חברות רבות שעוסקות בקידוחי פצלי שמן, לפי מדד בלומברג.

"כולם שמים לב לצניחה במחירי הנפט והגז", אומר שון וילר, יו"ר משותף של צוות הנפט והגז במשרד עורכי הדין לייתם אנד ווטקינס. "אבל רבים עדיין לא הפנימו שהירידה הזאת פוגעת קשות גם בתיקי ההשקעות שלהם".

הסכומים העצומים שהוזרמו לחברות הנפט והגז ברחבי העולם בחמש השנים האחרונות הגיעו ממגוון מקורות. תעשיית הגז והנפט השלימה מיזמים משותפים והשקעות בשווי של 286 מיליארד דולר, גייסה 353 מיליארד דולר בהנפקות ראשונות לציבור ובהנפקות מניות, וגייסה 786 מיליארד דולר באג"ח והלוואות.

קידוח נפט דקוטה ארה"ב
קידוח נפט בדקוטה, ארה"בצילום: רויטרס

"השחקנים האמיתיים בשוק לא ייעלמו"

המפולת תפסה את המשקיעים בהפתעה. לפני שמונה חודשים מכרה יצרנית הנפט האמריקאית אנרג'י XXI אג"ח בשווי 650 מיליון דולר. משום שהביקוש היה כה גבוה, אנרג'י XXI יותר מהכפילה את ההיצע, לפי מסמקידוח כי החברה. כיום, האג"ח נסחרות בפחות מ–50 סנט על הדולר, והמניה צנחה ב-88%.

אנרג'י XXI, שחובותיה מסתכמים ביותר מ–3.8 מיליארד דולר, היא אחת מבין יותר מ–80 חברות נפט וגז שהאג"ח שלהן נפלו לרמות מצוקה - מה שאומר כי התשואות עליהן גבוהות ביותר מ–10% מהתשואות על אג"ח של ממשלת ארה"ב. במלים פשוטות, המשקיעים מעריכים שההתחייבויות לא ייפרעו.

ניירות הערך שהנפיקו אנרג'י XXI וחברות אנרגיה אחרות נקנו על ידי קרנות פנסיה, חברות ביטוח ותוכניות חיסכון המשמשות עמוד התווך בחשבונות הפנסיה של האמריקאים. לגופים המוסדיים היו יותר מ–963 מיליארד דולר במניות אנרגיה נכון לסוף ספטמבר 2014, לדברי פיטר לורליי, סגן נשיא למחקר ב-eVestment, חברת ניתוח נתונים ממרייטה, ג'ורג'יה, שאוספת מידע על אסטרטגיות מוסדיות בשווי מצטבר של 22 טריליון דולר.

בעלת המניות השנייה בגודלה של אנרג'י XXI, לפי דיווחים, היא קבוצה של קרנות המנוהלת על ידי ונגארד גרופ, חברת קרנות הנאמנות הגדולה בארה"ב. המחזיקה הגדולה ביותר באג"ח שאנרג'י XXI הנפיקה במאי היא פרנקלין ריסורסס מסן פרנסיסקו, שמוכרת יותר בשם פרנקלין טמפלטון אינווסטמנט. פרנקלין מנהלת קרנות רבות שקנו אג"ח של אנרג'י XXI, שהנהלתה לא הגיבה לכתבה. "לחברה יש הרבה נזילות", אמר דובר אנרג'י XXI בראיון בדצמבר.

גם הבנקים שהעניקו הלוואות לאנרג'י XXI צריכים להתחיל לעשות חשבון נפש. החברה, שקודחת במפרץ מקסיקו, השתמשה ב–974 מיליון דולר מתוך קו אשראי בסך של 1.5 מיליארד דולר שנתנה לה קבוצת בנקים, בהם ויטני בנק ממיסיסיפי, שבבעלות הנקוק הולדינג, אמג'י בנק אוף טקסס, חטיבה של זיונס בנקורפוריישן, ובנק קומריקה מדאלאס. אנרג'י XXI גם לוותה כסף מבנקים בבריטניה, אוסטרליה, קנדה, ספרד ויפן.

שלושת הבנקים האמריקאיים הלוו כסף רב גם לחברות קידוח אחרות שנתונות כעת במצוקה. ההלוואות גובו בעתודות נפט ששוות כיום הרבה פחות מהשווי שניתן להן כאשר הבנקים ביצעו הערכה של הערבון. נציגי אמג'י, קומריקה והנקוק סירבו להגיב לגבי ביצועיהן של הלוואות ספציפיות. מניות זיונס צנחו ב–15% בחודש שעבר. קומריקה ירדה ב–9.8% והנקוק ב–15%.

"זה עניין חשוב לבנקים במדינות כמו טקסס, שבה נפט הוא אחד העסקים העיקריים", אומר בריידי גיילי, אנליסט בחטיבת KBW של סטייפל פייננשל מאטלנטה. "יהיו הפסדים על הלוואות, וזה יפגע בבנקים רבים שיש להם חשיפה לאשראי הזה. ההשלכות האלה של הצניחה במחיר הנפט יאטו את הצמיחה הכלכלית, עלולות לפגוע בשווי של נדל"ן, בנקים יפסידו כסף ומניותיהם יספגו מכה קשה".

אחד הבנקים האזוריים שלהם חשיפה למגזר האנרגיה הוא מידסאות' בנקורפ מלואיזיאנה, ש–21% מתוך הלוואותיו בשווי 1.25 מיליארד דולר קשורות לנפט וגז, לפי מסמכים רגולטוריים. ראסטי קלוטייר, מנכ"ל הבנק, אומר כי אינו חושש שהנפילה במחירי הנפט תפגע בעסקי הבנק, משום שתיק ההשקעות של ראסטי מורכב מחברות נפט וגז בעלות ניסיון. מאות בנקים קטנים במדינות כמו טקסס, קולורדו, אוקלהומה ודקוטה הצפונית נכנסו אף הם לתחום ההלוואות לתעשיית האנרגיה בימים שבהם מחירי הנפט לא הפסיקו לעלות.

"יהיו כמה שחקנים שייפגעו, אבל השחקנים האמיתיים בשוק האנרגיה לא ייעלמו מהשטח", מוסיף קלוטייר. "חברות ממונפות מאוד, שנכנסו לעסקים לא מזמן, הן אלה שייפגעו בצורה הקשה ביותר".

"מודאגים מבנקים באזורי ייצור הנפט"

גיל בייקר, המפקח הראשי מטעם החשב הכללי של ארה"ב על הבנקים הקהילתיים, אומר כי הוא בטוח שהבנקים הקטנים יותר עושים כל שביכולתם, אם כי הנסיבות עלולות להשתנות. "אנחנו מודאגים מאוד לגבי בנקים שנמצאים באזורי ייצור הנפט. תקופה ממושכת של מחירי נפט נמוכים תגרום לבנקים בעיות קשות".

אנשים רבים ייפגעו מכך יותר מכפי שהם חושבים, אומר מייקל שאול, שמפקח על 9 מיליארד דולר כמנכ"ל מרקטפילד אסט מנג'מנט בניו יורק. "חלק גדול מאוד מההשקעה ומתן האשראי לתעשיית הנפט והגז הגיע לקרנות פנסיה וקרנות נאמנות - ואלה יהיו הנפגעים העיקריים מהצניחה במחיר הנפט".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker