לא רק רובוטים

האיום הבא על המשרה שלכם: המעבר לתעסוקה על פי דרישה

ההצלחה האדירה של אובר מביאה לגידול במודל שבו אנשים אינם מועסקים במשרה קבועה אלא מבצעים משימות בדידות על פי דרישה ■ היתרון - אפשרות להכנסה נוספת וגמישות; החיסרון - "חיי עבודה לא צפויים, שמספקים שכר לא מתגמל"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לאחר ש נהפכה לאחד הסטארט־אפים בעלי שווי השוק הגדול בעולם, השאיפות שלה נראות כמעט בלתי מוגבלות.

אבל מבין כל הדרכים שבהן אובר יכולה לשנות את העולם, מרחיקת הלכת ביותר עשויה להימצא בהישג יד: המשרד שלך. אובר, ובצורה רחבה יותר שוק העבודה מבוסס האפליקציות שהיא מייצגת, נמצא במרכזו של מה שיכול להיות שינוי מהותי בעבודה ובאופן שבו אנשים חושבים על העבודה שלהם. אולי לא תשקלו להפוך בקרוב לנהג של אובר, אבל ה״אובריזציה״ של העבודה עשויה להגיע בקרוב לעיסוק שלכם.

בדומה למה שאובר עושה למוניות, לטכנולוגיות חדשות יש פוטנציאל לקצץ מגוון רחב של משרות מסורתיות אל משימות בדידות, שייעשו על ידי אנשים רק כשהן נדרשות, והמשכורות נקבעות על ידי מדידה דינמית של ביקוש והיצע, וביצועים של כל עובד נמצאות כל הזמן תחת מעקב, בחינה ולעתים כפופים לביקורת של שביעות רצון הלקוחות.

אובר ומתחריה בענף נסיעות השיתוף, כולל ליפט וסיידקאר, הן הדוגמאות הבולטות של ענף זה, שרבים בענף ההיי־טק רואים בו סוג חדש של סטארט־אפ - כזה שהמשימה הראשונה שלו היא להקצות בצורה יעילה בני אדם ורכושם.

נהגי מוניות בסקרמנטו מפגינים נגד שירות אובר צילום: רויטרס

חברות שונות מנסות כעת לחקות את המודל העסקי של אובר בענפים אחרים, ממטלות יומיות כמו קניות במכולת וכביסה, למוצרים יוקרתיים יותר כמו שירותים משפטיים ואפילו רפואה.

״אני חושב שאנו מגדירים קטגוריה חדשה של עבודה, שאינה עבודה במשרה מלאה אבל גם כזאת שאינה מביאה אותך לפתוח עסק עצמאי״, אמר ארון סונדארריאן, פרופסור בבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת ניו יורק (NYU), שחקר את עליית הכלכלה על פי דרישה ואופטימי לגביה.

לאובריזציה יהיו יתרונות: טכנולוגיה תוכל להפוך את חיי העבודה שלכם גמישים יותר ולאפשר לכם להתאים את המשרה או כמה משרות, סביב הלו״ז שלכם, במקום שאתם תתאימו עצמכם אליהן. אפילו בזמן של חידוש הצמיחה בשוק העבודה, שכר האמריקאים נותר בעינו, והכלכלה על פי דרישה עשויה לספק זרם הכנסה נאה.

״אנחנו עשויים לחיות בעתיד שבו חלק מכוח העבודה יבצע משימות שונות שמייצרות הכנסה - נהג של אובר, מארח של airbnb ושפן ניסיונות״, אמר סונדארריאן.

הכנסה לא צפויה

חברות הכלכלה השיתופית הבולטות בעולם

אבל הצמיחה בסוג העבודה הזאת עשויה לגרום להכנסה שלכם להיות צפויה פחות את התעסוקה ארוכת הטווח לבטוחה פחות. היא גם עלולה לדחוק את הרעיון של הקמת קריירה לכל החיים לזיכרון רחוק. ״אני חושב שזה שטויות״, אמר רוברט רייך, כלכלן באוניברסיטת ברקלי ולשעבר שר העבודה בממשל קלינטון. ״הכלכלה על פי דרישה פירושה חיי עבודה שאינם צפויים, שמספקים שכר לא מתגמל במיוחד ולחלוטין לא יציב". אחרי שריאיין עובדים רבים בענף התעסוקה הזה, רייך אמר שהוא הבין ש״רוב האנשים מעדיפים להיות בעלי משרה רגילה עם משכורת ראויה״.

רבים מהסטארט־אפים האלה יוצרים הזדמנויות חדשות לתעסוקה - מגמה בולטת בעולם ההיי־טק, בייחוד בתקופה שבה כולם דואגים שרובוטים ייקחו את המשרה שלנו. התומכים בעבודה על פי דרישה מצביעים על כך שרבות מענקיות ההיי־טק שעלו בשנים האחרונות טבעו בכסף בלי לגייס יותר מדי עובדים; פייסבוק, למשל, משרתת יותר ממיליארד משתמשים, אבל מעסיקה רק כמה אלפי עובדים בעלי מיומנויות גבוהות.

כדי לשכנע שהיא יוצרת משרות רבות, אובר העבירה לאחרונה חלק מהנתונים שלה לאלן ב. קרוגר, כלכלן בפרינסטון, ולשעבר יו״ר המועצה הכלכלית של הנשיא ברק אובמה. שלא במפתיע, הדו״ח שלו - שלדבריו הוא הפיק ללא התערבות מצד אובר - צובע את החברה ככוח חיובי בשוק העבודה. קרוגר מצא שבסוף 2014, לאובר היו 160 אלף נהגים שעובדים באופן קבוע עבורה בארה״ב. כ–40 אלף נהגים חדשים חתמו בדצמבר, ומספר העובדים החדשים מוכפל בכל שישה חודשים.

הדו״ח מצא שבממוצע, הנהגים של אובר עבדו פחות שעות והרוויחו יותר לשעה מנהגי מוניות רגילים, אפילו אחרי שקלול ההוצאות שלהם. ואולם מסקנה זו עוררה דיון סוער בקרב כלכלנים, מפני שלא ברור כמה הנהגים של אובר משלמים על הוצאות. נהגים באובר משתמשים במכוניות שלהם ומשלמים על הדלק שלהם; נהגי מוניות לרוב לא.

היתרון הגדול במשרה אצל אובר הוא הגמישות. רוב נהגיה עובדים בין שעה ל–15 שעות בשבוע, בעוד שנהגי מוניות רגילים עובדים משרה מלאה. סקר של נהגי אובר, שנכלל בדו״ח, מצא שרובם כבר היו מועסקים במשרה חלקית או מלאה כשהחלו לעבוד באובר, ושהכנסה נוספת מהצד היתה הסיבה המרכזית לעבודה בחברה.

דירה בפיניקס, אריזונה, המוצעת להשכרה באתר airbnb. כלכלה גמישה צילום: אי־פי

קרוגר מצביע על כך שהצמיחה של אובר אינה קשורה להתאוששות בשוק התעסוקה הרחב. "בזמן שהכלכלה מתחזקת, שיעור הצמיחה של אובר גדל״, אמר. ״עד כה, הצמיחה אינה מראה סימני מגבלה מבחינת משיכת נהגים״.

ביקורת אחת על משרות כמו אובר היא שמשום שנהגים אינם נחשבים עובדים מבחינה טכנית אלא קבלנים עצמאיים של אובר, הם לא נהנים מביטחון תעסוקתי ומהטבות של עבודות רגילות. המורכבות כאן היא שרוב נהגי המוניות הרגילים גם הם קבלנים עצמאיים, כך שההסדר הזה אינו בדיוק חדש בחוזי עבודה. וככל שמשרות על פי דרישה הופכות נפוצות יותר, קבוצות הכוונה מקצועיות מוקמות כדי לספק יתרונות ותמיכה לעובדים.

הדאגה הגדולה יותר לגבי משרות על פי דרישה אינה לגבי הטבות, אלא היעדר סוכנות - עתיד שבו מחשבים, ולא אנשים, יקבעו מה לעשות, מתי ועבור כמה כסף. העלייה במשרות כמו של אובר נראית כמו פסגה הגיונית של מערכת כלכלית וטכנולוגית שמציבה את היעילות ככוח העליון שלה.

״השירותים האלה מצליחים מפני שהם נוגעים לזמן הפנוי של אנשים בצורה יעילה יותר״, אמר סונדארריאן. ״אנשים מפיקים רווחים מהזמן הפנוי שלהם״.

״אני שמח שאנשים אוהבים לעבוד עבור אובר, אבל צריך להבין שיש מעט חלופות״, אומר רייך. ״אם ניהפך לכלכלה שבה כל אחד עושה משימה בכל מיני שעות מוזרות, שבה אף אחד אינו יודע מתי תגיע העבודה הבאה ואיזה תשלום היא תיתן. אילו מן חיים פרטיים יהיו לנו?״

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker