דריכות ביוון: ציפראס יציג היום תוכנית להסדר חוב; פגישת חירום של גוש היורו ביום רביעי

אתמול אמר ראש הממשלה כי ליוון אין בעיות הון לטווח קצר וכי בכוונתו לשחרר אותה מתוכנית החילוץ

בלומברג
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
בלומברג
רויטרס

ראש ממשלת אלכסיס ציפראס יציג היום (ראשון) בפרלמנט את תוכניתו לשמור על כלכלת יוון עם ראש מעל המים, בזמן שהיא תשתחרר מתכנית החילוץ שלה.

ציפראס יציג צעדים שהממשלה תנקוט עד יוני, בתגובה לתכנית המעבר שביקשו הנושים הבינלאומיים של יוון, אמר נציג הממשלה ביום שבת לאחר פגישת הקבינט. ראש הממשלה יציג גם צעדי מדיניות ל-3 וחצי השנים הקרובות, אמר הנציג, שביקש לא להזדהות, בהתאם למדיניות הממשלה. נאומו של ציפראס צפוי להתחיל ב-19:00 בערב שעון אתונה.

אתמול אמר ציפראס כי ליוון אין שום בעיות הון לטווח קצר ושהמדינה תציג השבוע בפני שותפיה באיחוד האירופי תכנית ברורה לניהול המעבר להסכם חוב חדש. אתונה דורשת מגוש היורו שיתיר לה להנפיק אג"ח לטווח קצר עד שייחתם הסכם חדש, ולקבל רווחים שכבר הוסכם עליהם שהבנק המרכזי של אירופה ובנקים מרכזיים אחרים באיחוד קיבלו מאחזקת אג"ח יוווניות.

ביום שישי דחה ראש קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, ירואן דיסלבלום, את האפשרות להסכם מימון בטווח קצר בזמן שיוון מנהלת מגעים לתכנית סיוע חדשה לאחר סוף תכנית החילוץ הנוכחית שסופקה לה על ידי האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. ראש הממשלה היווני יצטרך בקרוב לתת מענה לספקות לגבי יכולתה של יוון לשלם את החשבונות שלה, אולי כבר בסוף פברואר.

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראסצילום: אי־אף־פי

ביום רביעי הקרוב יקיימו שרי האוצר של גוש היורו פגישת חירום, בה יתייצב שר האוצר של יוון, יאניס ורופאקיס, מול 18 מקביליו בגוש היורו.

בסוף השבוע הורידה (סטנדרד אנד פורס S&P) את דירוג האשראי ארוך הטווח של יוון לדרגת B מינוס והשאירה את תחזית האשראי במצב שלילי. הדירוג החדש מציב את יוון מרחק שש רמות מדרגת זבל. "אנחנו עשויים להוריד את הדירוגים שלנו ליוון אם נחשוב שהסבירות לדרישות גיוס ההון הממשלתיות הגיעו מעבר לציפיות שלנו, או שהמימון החיצוני של יוון תחת לחץ גדול יותר", מסרה הסוכנות בהודעה ביום שישי.

המטרה של יוון נותרה להשיג תכנית מעבר שתעניק לה זמן לנהל משא ומתן עם נושיה ולתכנן תכנית תקציבית של 3-4 שנים, מסר נציג רשמי של ממשלת יוון. התכנית הזאת לא תכלול עוד הלוואות מנושי תכנית החילוץ, הוסיף. במקום זה, הממשלה רוצה להיות מסוגלת להגדיל את כמות האג"ח הממשלתיות שלה מעבר לתקרה הנוכחית של 15 מיליארד יורו, בכדי לכסות כל צרכי מימון חריגים שיתעוררו, מסר הנציג.

ורופאקיס כבר הבהיר שהממשלה לא תקבל עוד כסף מזומן תחת תנאי תכנית החילוץ הנוכחית של יוון, מה שמשאיר על השולחן 7 מיליארד יורו של סיוע פוטנציאלי, במקום לעמוד בדרישות להמשך הצנע המצורפות לתכנית החילוץ הבינלאומית למדינה. המבוי הסתום עשוי להשאיר את יוון, המדינה בעלת החוב הגדול באירופה, ללא שום מימון החל מסוף החודש הקרוב.

יוון צריכה לשלם תשלומי ריבית של כ-2 מיליארד יורו בפברואר, ולהחזיר כספי הלוואה בסך 1.5 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינ"ל במארס. הדבר העלה חששות שהמדינה עשויה לסבול ממחנק אשראי, אך נציג ממשלת יוון דחה את הטענות. "במהלך תקופת המשא ומתן לתכנית חדשה אין שום בעיה של נזילות. זה לא אומר שתהיה בעיה כזאת אחרי זה", אמר סגן שר האוצר דימיטריס מרדאס ברשת הטלוויזיה מגה TV. כשנשאל אם המדינה עשויה לסבול ממצוקת אשראי אם השיחות יימשכו עד מאי, השיב סגן השר שהוא לא מצפה שהמגעים להסכם חדש יתארכו זמן כה ארוך. "ואפילו אם כן, אנחנו יכולים למצוא כסף", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker