נשיא מקסיקו פתח בחקירה - של עצמו ואשתו

אנריקה פניה נייטו ביקש להיחקר בחשד לניגוד עניינים הקשור לרכישת בתים, במסגרת הניסיון שלו לנקות את הממשל משחיתות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

לא בכל יום נשיא מכהן של מדינה מורה לחקור את עצמו, אבל זה בדיוק מה שנשיא מקסיקו, אנריקה פניה נייטו, עשה. ב-3 בפברואר הוא הודיע שהוא, אשתו ושר האוצר יהיו הנחקרים הראשונים בחקירה בחשד לניגוד עניינים. ההחלטה המפתיעה היתה חלק מחבילת צעדים למאבק בשחיתות שבעזרתם מקווה פניה לבסס מחדש את אמינותו והתמיכה שלו בקרב הציבור, שנפגעה משערוריות וזעם ציבורי על הפשע במדינה.

כדי להצליח, פניה חייב קודם כל להוכיח שהוא לא אשם בפרשה שהתעוררה כשנחשף כי הוא, אשתו ושר האוצר שלו לואיס וידגריי, רכשו בתים בעזרת אשראי מחטיבות של חברת בניה שהשיגה חוזים ממשלתיים. שלושתם טוענים כי לא עשו דבר שלא כשורה, אם כי וידגריי קיבל משכנתה בריבית נמוכה מהריביות בשוק. כעת פניה פתח בחקירה בתקווה לנקות את שמו.

בראש החקירה יעמוד וירג'יו אנדרדה מרטינז, שמונה על ידי ידי פניה לשר למנהל ציבורי, משרה שהיתה פנויה במשך יותר משנתיים. תפקידו של המשרד הוא לבדוק אם בכירי הממשלה מצייתים לחוק.

אנריקה פניה נייטוצילום: רויטרס

פעילים נגד שחיתות מטילים ספק באובייקטיבית של החקירה, היות שמרטינז חייב את המשרה שלו לפניה. פנל של מומחים יבדוק את ממצאי החקירה, אך ברוב המדינות ועדה עצמאית מבצעת חקירות מסוג זה, לדברי אדוארדו בורקז, ראש ארגון טרנספרנסיה מקסיקנה.

במקסיקו אין רגולציה אחידה על ניגודי עניינים, מה שאומר שהבסיס המשפטי לחקירה אינו ברור. מפלגות האופוזיציה בקונגרס טוענות שמפלגת PRI  של פניה עיכבה את פתיחתה של חקירה משלה. למרות זאת, המפלגות שמרו על שקט בעניין, בעיקר משום שלהערכת מומחים גם להן יש לא מעט שלדים בארון.

טיוח עלול לפגוע בניסיונות לטפל בשחיתות המערכתית שמשתקת את מקסיקו – מהדרגים הגבוהים של הממשל ועד לנמוכים ביותר. פניה קרא לקונגרס לאשר במהירות רפורמה בחוקה שתגביר את האכיפה והפיקוח הכלליים במקום להקים גוף אחד שיילחם בשחיתות. הוא גם רוצה לחייב את כל עובדי הממשל לחשוף ניגודי עניינים פוטנציאליים בהצהרות ההון השנתיות שלהם. העובדה ששתי המפלגות הגדולות מעורבות בחקיקת הרפורמה מעידה כי הסיכוי שלה להיות מאושרת הוא גבוה. עם זאת, היא כנראה עדיין לא מספקת בכדי לשנות את התנהגותם של הפוליטיקאים. פניה יכול לשפר את המצב, אם יצליח קודם כל לנקות את שמו שלו. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker