יהודי אירופה זועמים: כלי השיט הגדול בעולם קרוי על שמו של פושע מלחמה נאצי

ביקורת על החלטת ענקית הנפט הבריטית הולנדית רויאל דאץ'-של לשכור אוניית מנופים הקרויה על שמו של פיטר שלטה - קצין ואפן אס אס

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
סוכנויות הידיעות

ענקית הנפט הבריטית-הולנדית רויאל דאץ'-של נתונה לביקורת חריפה מצד הקהילות היהודיות של בריטניה והולנד בעקבות החלטתה לשכור את שירותיה של אוניית משא הקרויה על שמו של פושע מלחמה נאצי.

רויאל דאץ'-של מתכוונת להשתמש ב"פיטר שלטה" (Pieter Schelte) - אוניית המנופים הגדולה בעולם - כדי להרים שלד פלדה במשקל 23,500 טון של אסדת קידוח נפט שיצאה משימוש בים הצפוני, ולהעביר אותו ליבשה לצורך פירוק. מלבד "פיטר שלטה", אין אף כלי שיט בעולם שמסוגל להתמודד עם משקל כה כבד.

ההחלטה לקרוא לכלי השיט הגדול בעולם על שמו של פיטר שלטה הירמה - אזרח הולנדי שנחשב בימי מלחמת העולם השנייה לאחד ממשתפי הפעולה הגדולים ביותר של הנאצים בהולנד הכבושה - התקבלה על ידי בנו, אדוארד הירמה, שהוא הבעלים של חברת ההנדסה הימית השווייצית אולסיז (Allseas) שבהזמנתה נבנתה אוניית הענק.

רויאל דאץ'-של ביקשה מאולסיז להחליף את שמו של כלי השיט, אולם זו סירבה, מסרה ענקית הנפט. "של גורסת כי שמו של כלי השיט בלתי הולם. העלנו את הדאגות שלנו בפני אולסיז וביקשנו מהם לשקול להחליף את שמו. עם זאת, בחירת שם האוניה היא עניין של אולסיז בלבד, ורק אולסיז יכולה להסביר את החלטתה", מסרה רויאל דאץ'-של.

נשיא מועצת הקהילות היהודיות של בריטניה, ויויאן ויינמן, קרא לחברת רויאל דאץ' ולממשלת בריטניה להתעקש על כך ששם האוניה יוחלף כדי למנוע פגיעה ברגשותיהם של יהודים ולא יהודים בבריטניה והולנד. "אף פעם לא טוב לקרוא לספינה על שם נאצי מת", אמר ויינמן לעיתון "פייננשל טיימס". "אבל כשההחלטה מתקבלת בדיוק כשאנחנו מציינים 70 שנה לשחרור אושוויץ, ובהתחשב בכך שמרבית יהודי הולנד נספו בשואה, מדובר בעיתוי אומלל ביותר", הוסיף.  

פיטר שלטה הירמה, שהלך לעולמו בשנת 1981, שירת במהלך מלחמת העולם השנייה כקצין בזרוע הצבאית של האס אס (ואפן אס אס) לצד יוזף מנגלה. לאחר סיום המלחמה הוא נשפט והורשע על ידי בית משפט הולנדי, ונגזרו עליו שלוש שנות מאסר. עם זאת, עונשו הופחת בהמשך ביותר ממחצית לאחר שבית המשפט קיבל את טענתו כי התכחש לנאציזם והחל לסייע תנועת ההתנגדות לנאצים - טענה שהופרכה מאוחר יותר.   

קצינים נאצים במחנה אושוויץ ב-1944. שני משמאל: ד"ר יוזף מנגלהצילום: אי–פי

לאחר מלחמת העולם השנייה הוא החל לעבוד בתעשיית הנפט של ונצואלה, ולאחר שובו להולנד היה שותף להקמת חברת שירותי מגזר הנפט המצליחה, הירמה.

עלותה בנייתה של "פיטר שלטה", ששוקלת 923 אלף טון - משקל שהופך אותה לכלי השיט הכבד ביותר מעולם - הסתכמה ב-3.1 מיליארד דולר. האונייה, שאורכה 382 מטרים ורוחבה 124 מטרים, מופעלת על ידי צוות המונה 571 בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker