כלכלנים בעקבות דו"ח התעסוקה: הריבית בארה"ב תעלה בקיץ

החוזים על הריבית הפדרלית מעניקים כעת סיכוי של 55% להעלאת ריבית בספטמבר

בלומברג
רויטרס
סוכנויות הידיעות
בלומברג
רויטרס
סוכנויות הידיעות

בעקבות פרסום נתוני התעסוקה הטובים מהצפוי היום בארה"ב, מתחזקות ההערכות בקרב כלכלנים ומשקיעים כי הבנק הפדרלי יקדים את מועד העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006, והחוזים על הריבית הפדרלית מעניקים כעת סיכוי של יותר מ-50% להעלאת הריבית בספטמבר.

"נתוני התעסוקה מותירים את הדלת פתוחה לרווחה להעלאה ראשונה של הריבית בקיץ", העריך הכלכלן כריס ויליאמסון מחברת המחקר מרקיט. "עם זאת, ישיבת המדיניות הבאה של הבנק הפדרלי תתקיים רק ב-17 וב-18 במארס, והרבה יכול להתרחש עד אז".

ג'ו לבורנייה, הכלכלן הראשי בארה"ב של דויטשה בנק, העריך כי נתוני התעסוקה החזקים שפורסמו היום מבשרים על כך שהבנק הפדרלי צפוי להסיר מנוסח הודעתו בישיבתו במארס את המונח "סבלני", המתייחס לגישתו של הבנק המרכזי בבואו להחליט על עיתוי העלאת הריבית.

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב (Fed Funds Futures), הנסחרים בבורסת החוזים של שיקגו ומשקפים את ציפיות השוק מהריבית הפדרלית, מעניקים כעת הסתברות של 55% לכך שהבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בחודש ספטמבר 2015, לעומת סיכוי של 48% שהעניקו לכך החוזים לפני פרסום דו"ח התעסוקה. הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% מאז דצמבר 2008, והפעם האחרונה בה העלה את הריבית היתה בשלהי יוני 2006.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי

עדות נוספת להתגברות ההערכות כי העלאת הריבית בארה"ב מתקרבת, סיפקו הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשנתיים, שזינקו בעקבות נתוני התעסוקה. אג"ח ממשלתיות קצרות רגישות במיוחד למהלכים צפויים של הבנק הפדרלי, כך שזינוק בתשואת האג"ח לשנתיים מצביע על הקדמת ציפיות השוק להעלאת הריבית בארה"ב.

הבנק הפדרלי אותת בשבוע שעבר על אפשרות כי יקדים את מועד העלאת הריבית, במקרה שיחול שיפור מהיר מהצפוי באינפלציה ובאבטלה בארה"ב. "אם מידע עתידי יצביע על התקדמות מהירה מהצפוי ליעדי התעסוקה והאינפלציה של הוועדה, אז העלאת הריבית הפדרלית עשויה להתרחש מוקדם יותר מהמוערך כעת", נכתב בהודעה שפורסמה בתום ישיבת האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב (FOMC) שהתקיימה בשבוע שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ