דו"ח תעסוקה מפתיע בארה"ב: תוספת של 257 אלף משרות

שיעור האבטלה עלה ל-5.7%, אבל השכר השעתי זינק ב-0.5% ומצביע על יציאה ממגמת הקיפאון בשכר ■ בבלומברג העריכו לפני פרסום הנתונים כי שוק התעסוקה האמריקאי יגדל ב-230 אלף משרות ושיעור האבטלה יישאר ברמתו - הנמוכה מאז יוני 2008

ישראל פישר
ישראל פישר

משרד העבודה האמריקאי פירסם היום (ו') את דו"ח התעסוקה לחודש ינואר שהצביע על תוספת של 257 אלף משרות למשק האמריקאי. שיעור האבטלה הגיע ל-5.7%. הערכות הכלכלנים, לפי סקר של בלומברג, היו כי שוק התעסוקה האמריקאי יגדל ב-230 אלף משרות ושיעור האבטלה יישאר ברמתו - הרמה הנמוכה מאז יוני 2008.

בדצמבר הצביע דו"ח התעסוקה האמריקאי במקור על תוספת של 252 אלף משרות לשוק, אך נתונים מעודכנים שפורסמו היום מצביעים על תוספת של 329 אלף משרות. גם מספר המשרות שנוספו בנובמבר עודכן כלפי מעלה ל-423 אלף, לעומת 353 אלף משרות במקור. כמה כלכלנים חששו מפתיחה הססנית של נתוני התעסוקה ב-2015, אחרי שבשנת 2014 כולה, נוספו לשוק העבודה בארה"ב 2.95 מיליון משרות - המספר השנתי הגדול ביותר מאז שנת 1999.

ינואר היה החודש ה-12 ברציפות שבו שוק התעסוקה האמריקאי רשם תוספת של יותר מ-200 אלף עובדים. רצף הצמיחה בשוק התעסוקה דומה רק לרצף הגידול שהסתיים במארס 1995 – אז במשך 19 חודשים ברציפות צמח שוק התעסוקה האמריקאי ביותר מ-200 משרות בחודש.

מובטלים בדנוור קולורדוצילום: Bloomberg

ואולם מעבר לנתוני התעסוקה היבשים, הדו"ח גם מספק הצצה לרמות השכר בשוק האמריקאי, נתון חשוב שקשור גם בהחלטת יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, ג'נט ילן, אם להעלות את הריבית במדינה. הדו"ח שפורסם היום מצביע על עלייה חדה יחסית של 0.5% בשכר השעתי ל-24.75 דולר. העלייה הכוללת בשכר בארה"ב הגיעה בשנה שעברה ל-1.7% בלבד. הקיפאון בשכר השעתי בארה"ב עשוי לדחות את העלאת הריבית בארה"ב.

מוקדם יותר השבוע פורסם דו"ח התעסוקה של ADP, שהצביע על גידול נמוך מהצפוי במספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב. 213 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בדצמבר לאחר גידול של 241 אלף משרות בנובמבר, לפי ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 223 אלף משרות בדצמבר.

מוקדם יותר היום פורסמו תחזיות שהצביעו על כך שדו"ח התעסוקה שפורסם היום צפוי להיות מאכזב. בבלומברג פורסם כי הכלכלנים נוטים להחמיץ את התחזיות בשוק התעסוקה בינואר בגלל חישוב לא נכון של השפעות עונתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ