באפט: "העלאת הריבית בארה"ב איננה אפשרות מעשית"

המשקיע המיליארדר מזהיר מפני המשך התחזקות הדולר, אך אינו מודאג לגבי ברקשייר התאוויי; "יש לנו תחומי פעילות כל כך מגוונים שאינני יודע האם התחזקות הדולר טובה או רעה מבחינתנו"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

המשקיע המיליארדר וורן באפט, העומד בראש חברת ההחזקות ברקשייר התאוויי, העריך כי התגברות וריבוי הסכסוכים הבינלאומיים וכן הצעדים בהם נוקטות מדינות בעולם להחלשת מטבעותיהן, יביאו לכך שהעלאת הריבית על ידי הבנק הפדרלי בארה"ב לא תהיה אפשרות מעשית.

"אם הריבית באירופה היא אפסית, והריבית בארה"ב תהיה גבוהה יותר, זה יחריף את הבעיה של התחזקות הדולר וזרימת ההון", אמר באפט בראיון לערוץ הטלוויזיה פוקס ביזנס.

הדולר התחזק מאז אמצע חודש דצמבר וטיפס לשיאים רב שנתיים מול המטבעות המרכזיים בעולם, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הכריז ב-22 בינואר על תוכנית הרחבה כמותית הכוללת רכישות חודשיות של ניירות ערך בהיקף של כמעט 70 מיליארד דולר. שבוע קודם לכן טולטלו שוקי המט"ח בעקבות החלטת הבנק המרכזי של שווייץ לבטל הגבלה בת שלוש שנים על שער הפרנק מול היורו.

התחזקות הדולר אמנם פוגעת ברווחי החברות האמריקאיות בחו"ל, אולם לדברי באפט הוא אינו מודע לפגיעה משמעותית כלשהי בתוצאות הכספיות של ברקשייר עקב התחזקות הדולר. "יש לנו תחומי פעילות כל כך מגוונים שאינני יודע האם התחזקות הדולר טובה או רעה מבחינתנו", אמר באפט בראיון.

וורן באפטצילום: בלומברג

הבנק הפדרלי בארה"ב אותת בשבוע שעבר על אפשרות כי יקדים את מועד העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006, במקרה שיחול שיפור מהיר מהצפוי באינפלציה ובאבטלה בארה"ב.

"מידע שהתקבל מאז הפגישה הקודמת בדצמבר מצביע על כך שהפעילות הכלכלית מתרחבת בקצב איתן. התנאים בשוק העבודה המשיכו להשתפר, עם גידול חד במספר המשרות וירידה בשיעור האבטלה", נאמר בהודעה שפורסמה בתום ישיבת האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב (FOMC) שהתקיימה בשבוע שעבר. "עם זאת, אם מידע עתידי יצביע על התקדמות מהירה מהצפוי ליעדי התעסוקה והאינפלציה של הוועדה, אז העלאת הריבית הפדרלית עשויה להתרחש מוקדם יותר מהמוערך כעת", נכתב בהודעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ