טלטלה בשוק התקשורת הבריטי: בריטיש טלקום קונה את EE ב-12.5 מיליארד ליש"ט

עם השלמת העסקה תחזיק בריטיש טלקום ברשת הפס הרחב הגדולה בבריטניה ובמפעילת האינטרנט הגדולה במדינה, מה שיאפשר לה למכור חבילות מובייל, טלוויזיה, טלפונים ביתיים ושירותי אינטרנט

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

קבוצת התקשורת הבריטית בריטיש טלקום (BT) אישרה כי תרכוש את ספקית הסלולר EE תמורת 12.5 מיליארד ליש״ט (19 מיליארד דולר), כדי ליצור ענקית אינטרנט ופס רחב שתטלטל את שוק הטלקום בבריטניה.

אורנג SA הצרפתית ודויטשה טלקום הגרמנית, הבעלים של EE שהוקמה לפני ארבע שנים, יקבלו עד 6.2 מיליארד ליש״ט במזומן והשאר במניות חדשות של BT, מסר סמנכ״ל הכספים טוני שנמוגן ביום חמישי במהלך שיחת ועידה. המיזוג יביא לחיסכון בהוצאות בשווי של 3 מיליארד ליש״ט. העסקה, הדרושה אישור של הממונה על ההגבלים העסקיים, תושלם במארס 2016, מסרה BT.

אם העסקה תצא לפועל, בריטיש טלקום תחזיק ברשת הפס הרחב הגדולה בבריטניה וכן במפעילת האינטרנט הגדולה במדינה, מה שיאפשר לה למכור חבילות מובייל, טלוויזיה, טלפונים ביתיים ושירותי אינטרנט. המהלך הגביר את השיחות בין יריבותיה, כולל סקיי ו-וודאפון, שעה שהן מחפשות דרכים להוסיף שירותים כדי ליצור חבילות משלהן.

צילום: בלומברג

מניית BT קפצה 2.8% בלונדון, מניית דויטשה טלקום איבדה 0.5% בפרנקפורט ומניית אורנג׳ נפלה 0.9% בבורסת פריז.

חברת EE, עם 24 מיליון לקוחות, דחקה את טלפוניקה O2, חברת האינטרנט השניה בגודלה בבריטניה, כיעד הרכישה המועדף של BT כששתי החברות החלו את המגעים הבלעדיים בדצמבר. שבועות לאחר מכן, טלפוניקה הספרדית החלה מגעים למכור את O2 לחברת האצ׳יסון וומפואה של המיליארדר ההונג קונגי לי קאשינג. 

חברות טלקום ברחבי העולם מגבשות אסטרטגיה שתאפשר להם לשווק מגוון רחב יותר של שירותים כדי להגדיל את ההכנסות ואת נאמנות הלקוחות. חברות המובייל באירופה עדיין מתמודדות עם ירידה במכירות לאחר שנים של תחרות עזה בשווקים בעלי רווייה. 

עבור BT, הכניסה לשוק האינטרנט היא חלק מהטרנספורמציה של מונופול הטלפון הבריטי לשעבר, שכוללת הקמת רשת פס רחב בסיב אופטי ומתן הצעות לחוזים בלעדיים של זכויות שידורי ספורט פופולאריים. ועדיין, העסקה במיליארדי ליש״ט משאירה את BT עם קופה מדולדלת להגיש הצעות לזכויות שידורי טלוויזיה כמו של משחקי הפרמייר ליג בבריטניה. ב-2012, כשהחברה התכוננה להשיק ערוצי ספורט, היא הציעה 246 מיליון ליש״ט בעונה עבור הזיכיון.

בסוף 2014 דיווחה BT על הפסד נקי של 6.2 מיליארד ליש״ט. סטנדרד אנד פורס העניקה לה דירוג אשראי של BBB, השני הנמוך ביותר. BT מתכננת לממן את רכישת EE באמצעות הלוואות ו-1 מיליארד ליש״ט בהנפקת מניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ