יוונים? לא תקבלו הלוואות מהבנק המרכזי של אירופה

הצעד, שנעשה במפתיע, מגדיל הלחץ על ציפראס להיכנע לדרישות גרמניה ועלול לגרום למצוקת אשראי ביוון מהחודש הבא; "ממשלת יוון הבינה שהאזיקים הם הרבה יותר הדוקים מכפי שהם ציפו"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יוון איבדה אתמול עורק מימון קריטי לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הגביל את ההלוואות למערכת הפיננסית במדינה, צעד שמגדיל את הלחץ על הממשלה החדשה להיכנע לדרישות גרמניה המובילה מדיניות של צנע.

החלטת ה-ECB, שהתקבלה אתמול ב-9:36 בערב בפרנקפורט, תייקר את עלויות המימון לבנקים יוונים ותקשיח את הפיקוח על הבנק המרכזי. משרד האוצר של יוון מסר כי ההחלטה אינה משקפת התפתחויות שליליות במגזר הפיננסי של המדינה.

הצעד הבא תלוי בראש הממשלה אלכסיס ציפראס, שעלה לשלטון לאחר שהבטיח לשים סוף לחמש שנים של קיצוצים שלוו בחבילות חילוץ בסך 240 מיליארד יורו. הצעד של ה-ECB הגיע שעות לפני ששר האוצר הנכנס של יוון, יאניס ורופאקיס, היה אמור להיפגש בברלין עם מקבילו הגרמני, וולפגנג שויבלה, ושעות לאחר שנפגש עם נשיא ה-ECB מריו דראגי.

מנהיג סיריזה אלכסיס ציפראסצילום: אי־אף־פי

״ממשלת יוון הבינה שהאזיקים הם הרבה יותר הדוקים מכפי שהם ציפו״, אמר פארש אופדהיאיה, בכיר בחברת ההשקעות פיוניר אינבסטמנטס מבוסטון. המסר של ה-ECB היה ״קודמך חתם על התכנית ובגלל זה קיבלת את הסיוע, אתה לא יכול פשוט לחזור בך מהסיכום״, אמר.

המניות היווניות והיורו נפלו אחרי הודעת ה-ECB. מדד גלובל X FTSE של יוון צנח 10.4% במסחר בניו יורק. המטבע האירופי נחלש 1.2% לשער של 1.1345 דולר ליורו.

הבנק המרכזי של אירופה לא אותת שהוא מתכוון לנקוט פעולה כזאת בשלב כה מוקדם. ב-8 בינואר מסר הבנק כי ימשיך במדיניות הנוכחית על בסיס ההנחה שיוון תסכים לבחינה של מצב תכנית החילוץ, שתוקפה פג ב-8 בפברואר, ותנהל מגעים לתכנית נוספת.

דובר מטעם הבנק המרכזי של יוון אמר כי הנזילות למערכת הפיננסית תימשך כרגיל, משום שהמימון הנוכחי של ה-ECB יומר לסיוע נזילות לשעת חירום (ELA). הדובר ביקש לא להזדהות בשמו בהתאם למדיניות וסירב לענות על כל השאלות האחרות. דובר מטעם ממשלת יוון לא הגיב לשתי פניות בטלפון. הריבית השנתית על מימון בתכנית ELA היא 1.55% לעומת שיעור ריבית של 0.05% של ה-ECB על הלוואות, מסר נגיד הבנק המרכזי של יוון, יאניס סטורנארס, בראיון עם העיתון קתמריני בנובמבר.

״צריך לזכור שהמערכת הבנקאית של יוון השתמשה ב-ELA באופן מאוד אינטנסיבי ב-2012״, אמר סטיבן אנגלנדר, בכיר בסיטיגרופ בניו יורק. ״כך שזה לא צעד ששובר את הכלים. זה איתות אזהרה שהסבלנות של ה-ECB אינה אינסופית״. ל-ECB גם יש סמכות לסרב לבקשת הבנק המרכזי של יוון לספק לו מימון תחת ELA, ובוחן את הפרוצדורה אחת לשבועיים.

שעה שנושיה של יוון מתנגדים לדרישת המדינה לפריסה מחדש של חובותיה ולהמשך הצנע, סירובו של ציפראס לקבל עוד הלוואות חילוץ עשויות לגרום למצוקת אשראי החל מתחילת החודש הבא, אמרו שני אנשים המעורים במצב הפיננסי של יוון.

ימים ספורים אחרי שנכנס לתפקידו, שר האוצר ורופאקיס אמר שהוא מוכן לקחת את הסיכון בלי תכנית חילוץ, ואמר כי הדרישות לקיצוץ בהוצאות היו קשות מדי ופגעו יותר מדי בכלכלה. ״למדינה היוונית יש עתיד, אבל לא נוכל לקבל עתיד של משבר שמנציח את עצמו של דפלציה וחובות שאינם בני קיימא״, אמר.

המהלך של ה-ECB עשוי להיות הסנונית הראשונה של עמדה קשה יותר מצד גוש היורו. כדי שהממשלה תשלם את חובותיה מעבר לחודש הבא, היא זקוקה להסכמת הטרויקה - ה-ECB, הנציבות האירופית וקרן המטבע הבינ״ל - להגבהה של תקרת האג״ח שהיא יכולה להנפיק, שעומדת כרגע על 15 מיליארד יורו.

בזמן שציפראס נסוג מדרישותיו למחוק את חובותיה של יוון ובכך נכנע להתנגדות פה אחד של 19 המדינות החברות בגוש היורו, ההתחייבות שלו להגדיל את ההוצאות מאיימת להתנגש עם תנאי חבילת החילוץ.

ציפראס ושר האוצר ורופאקיס יבקרו בשבע ערים אירופאיות השבוע, לאחר ניצחונה של סיריזה בבחירות ב-25 בינואר. דרישותיהם לשיפוץ של חבילת החילוץ ליוון כבר נתקלו בהתנגדות ואזהרות מצד ברלין ובריסל. הקנצלרית אנגלה מרקל אמרה ביום רביעי שהמתקפה הדיפלומטית שלהם נכשלה לשכנע. ״אני לא חושבת שהעמדות של המדינות החברות בתוך גוש היורו בנוגע ליוון נבדלות, לפחות לא מבחינת התוכן״, אמר מרקל לכתבים בברלין. מאוחר יותר בפריז, נשיא צרפת הולנד אמר לציפראס ש״כיבוד החוקים הוא דבר הכרחי לכולם, גם לצרפת, וזה לא תמיד קל״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker