רוביני: "הפתרון לאי שוויון - מיסוי העשירים"

לדברי הכלכלן מאוניברסיטת ניו יורק, הכבדת נטל המס על העשירים היא בלתי נמנעת בדמוקרטיה שבה מתרחבים הפערים הכלכליים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק אמר כי יש להכביד את נטל המס על העשירים כדי לבלום את התרחבות הפערים הכלכליים ואת אי השוויון בהכנסות.

התרחבות הפערים הכלכליים ואי השוויון גורמים לחוסר יציבות חברתית ופוליטית ופוגעים בצמיחה הכלכלית, הזהיר רוביני, יו"ר חברת הייעוץ רוביני גלובל אקונומיקס, בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג.

"צריך לתת לזה מענה, והדרך לעשות זאת היא באמצעות חינוך, הכשרה ולוודא שגם אלו שאין להם את היכולת להצטרף לכלכלה הדיגיטלית יוכלו לעשות זאת", אמר רוביני. "הייתי מעדיף להטיל מסים על העשירים לא כדי לחלק מחדש את העושר, אלא כדי להשקיע בחינוך. אני חושב שזה בלתי נמנע בדמוקרטיה שכשיש מצב של התרחבות של האי שוויון, נצטרך למסות את אלה שהם בני מזל ואלה שנהנים מיתרונות הגלובליזציה של המסחר והטכנולוגיה. אין ברירה, אחרת תתגבר חוסר היציבות החברתית והפוליטית", הוסיף רוביני, אשר זכה לכינוי "דוקטור יום הדין" (Dr. Doom) בשל נטייתו לספק תחזיות עגומות.

"עם זאת, לפני שמוצאים פתרון מדינות צריך לברר מה הסיבה להתגברות אי-השוויון, ומדובר בשילוב סבוך של גורמים", המשיך רוביני. "האחד הוא שחדשנות טכנולוגית הופכת לכרוכה בהשקעות הון גדולות יותר ויותר, מוטת כישורים וחסכנית מבחינת כוח עבודה, ובסופו של דבר רובוטים יחליפו לא רק משרות צווארון כחול רבות אלא גם משרות צווארון לבן".

נוריאל רוביניצילום: Bloomberg

גורם שני לדברי רוביני הוא ש"הגלובליזציה של הסחר ותחרות מצד אסיה ואזורים אחרים בעולם על משרות הדורשות כישורים נמוכים ובעלות ערך מוסף נמוך, הן בייצור והן בשירותים, הפכו את המשרות לסחירות".

"גורם שלישי הוא אפקט המנצח-לוקח-הכל של סופר-סטארים: אם אתה הסוחר הכי טוב, הבנקאי הכי טוב, העורך דין הכי טוב, מגיש חדשות העסקים הכי טוב, הכלכלן, כוכב הרוק, הספורטאי - אז יש לך קהל פוטנציאלי של מיליארדים ואתה יכול ליהנות יותר מפירות הגלובליזציה. כך שיש מגוון גורמים לריכוזיות של ההכנסות והעושר", סיכם רוביני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker