סין בתפקיד קרן המטבע: מושיעה ממשלות שנקלעות למצוקה כלכלית

סין מתחילה להיות יריבה וחלופה נוחה לקרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי, באמצעות הלוואות ללא תנאים שהיא מעניקה לממשלות במצוקה כלכלית ■ החשש: סין תספק למדינות מבודדות את האמצעים לחמוק מסנקציות כלכליות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) נועדה להיות מכבי האש של הכלכלה העולמית. ואולם באחרונה נדמה כי סין היא זאת שמגיבה לצלצולי האזעקות.

ראשית, היא הלוותה כסף לארגנטינה לחידוש מלאי יתרות המט״ח שלה. לאחר מכן, עם קריסת הרובל, היא הציעה אשראי לרוסיה. לאחר מכן התחננה ונצואלה לכסף כדי להימנע מחדלות פירעון. האינטרסים האסטרטגיים מכתיבים את המוקדים שאליהם סין מכוונת את הצינור הפיננסי - מדינות אלה מספקות נפט ומזון. במצב הנוכחי, אם ממשלה כלשהי בעולם נקלעת לצרות כלכליות, יש לה כעת חלופה לקרן המטבע.

בששת החודשים האחרונים חדרה סין גם לטריטוריה של המוסד השני שקם בעקבות הסכם ברטון וודס ב–1944 - הבנק העולמי.

נשיא סין, שי ג'ינפינג (מימין), ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. סין מסייעת גם למדינות שנמצאות תחת אמברגוצילום: רויטרס

ראשית, סין - לצד ברזיל, רוסיה, הודו ודרום אפריקה - הקימה את הבנק העולמי לפיתוח. לאחר מכן היא הציגה את בנק ההשקעות האסיאתי לתשתיות. לבסוף היא השיקה את קרן סילק רואד, בתמיכה של בנק פיתוח נוסף. אף אחד מהמוסדות האלה לא התחיל לפעול, ואולם סין התחייבה לתקצב אותם ביותר מ–140 מיליארד דולר.

לא צריך להפריז במידת הכוח שמיוחסת לסין. היואן עדיין לא ניתן להמרה באופן מלא, וגם לא יהיה במשך עוד כמה שנים, מצב שמגביל את השפעתו. ואולם מנהיגי המדינה מתמרנים בבירור את הכסף ואת האסטרטגיה במטרה להפוך את סין לבנקאי של העולם. זוהי ברכה ודאגה בעת ובעונה אחת.

זוהי ברכה מכיוון שהאינטרס של כולם צריך להיות שהחסכונות האדירים של סין, שאופסנו זמן רב מדי באג״ח ממשלתיות אמריקאיות הנושאות תשואה נמוכה, יופנו למטרות מועילות יותר. עבור מדינות עניות שזקוקות לכבישים ונמלים טובים יותר, ההון הסיני יכול להיות מתת־אל.

הדאגה נוגעת לאופן שבו סין עשויה להפעיל את כוחה. הבנק העולמי וקרן המטבע ספגו ביקורת על שהצמידו תנאים רבים מדי להלוואות. סין, לעומת זאת, היא מלווה נטולת תביעות באופן מדאיג. 50 מיליארד דולר שבנקים סיניים הלוו לוונצואלה מאז 2007 קנו למנהיגי המדינה זמן שבו הם הרסו את הכלכלה ואיפשרו להם להמשיך ולהתנהל בהתרסה כלפי ארה״ב.

הפחד הוא שעם הגידול בשימוש הבינלאומי ביואן, סין תתחיל לספק למדינות מצורעות את האמצעים לחמוק מסנקציות כלכליות מערביות, וכך לחתור תחת הסדר הדיפלומטי והפיננסי העולמי.

בפועל, הראיות מצביעות על כך שמטרותיה של סין פחות אפלות. היא לא שואפת לעקור ממקומם את המוסדות הבינלאומיים הנטועים היטב, אלא להשיג את הכוח הראוי לכלכלה בגודל שלה. בנוסף, האקטיביזם של סין הוא בחלקו תגובה לכישלון הראוי לגנאי של ארה״ב לאשרר רפורמות שנועדו להעניק לשווקים מתעוררים גדולים השפעה רבה יותר בבנק העולמי וקרן המטבע.

ארה״ב הפעילה לחצים על בעלות בריתה להתרחק מבנק התשתיות שהקימה סין. יהיה נבון יותר מצד ממשל אובמה לנסות לשלב את סין במוסדות הקיימים במקום לנסות לסכל את שאיפותיה לגמרי.

ובאשר למדיניות ההלוואות ללא תנאים, המדינה שההלוואות הלא זהירות של סין מסכנות אותה במידה הרבה ביותר היא סין עצמה. סין טיפחה דימוי של האביר המושיע של העולם המתפתח, אך את הדימוי הזה מערערת אי־יציבות כלכלית במדינות שנהנות מנדיבותה הפיננסית. מדובר גם בבזבוז של אוצר לאומי. התכלית המקורית של כניסת סין לתחום מימון העולם המתפתח היתה לעשות שימוש טוב יותר ביתרות המטבע שלה, ולא לבזבז אותן על מדינות מושחתות. חבל ההצלה של סין במקרה זה הוא שהטעויות שלה כבר ניכרות לעין. יש לה זמן לתקן דברים לפני שהיא נהפכת באמת לבנקאי של העולם. עיצוב מודל קרוב יותר לזה של הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית הוא המקום הנכון להתחיל בו.

תגובות