לאופוזיציה של ארדואן יש בנק? אין בעיה, ממשלת טורקיה תשתלט עליו

ממשלת טורקיה נטלה שליטה על בנק אסיה שבבעלות חסידיו של איש דת מוסלמי, המסוכסך עם ארדואן; הבנק סבל בשנה החולפת מגל של משיכת פקדונות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ממשלת טורקיה נטלה שליטה על הבנק האיסלאמי אסייה (Asya), שנקלע לסכסוך בין הנשיא טאיפ ארדואן ובן בריתו לשעבר שהפך ליריבו, איש הדת המוסלמי שגלה לארה"ב, פטהולה גולן.

הפעולה שנקטו רשויות הפיקוח על הבנקים בטורקיה מגיעה לאחר גל של משיכת פקדונות מבנק אסייה בשנה שעברה, כשהבנק הסתבך במאבקי הכוח בין ארדואן לגולן, שחסידיו הקימו את הבנק.

נציבות הרגולציה והפיקוח על הבנקים בטורקיה ציינה כי הסיבה להשתלטות על הבנק היא העדר שקיפות מספקת שלא איפשרה פיקוח ראוי על הבנק. ״המוסד לא הציג מבנה שותפות בעל שקיפות ופתיחות שיאפשר רגולציה יעילה״, נמסר בהודעה באתר האינטרנט של הנציבות.

בנק אסייה מסר בהודעה היום (רביעי) כי פעילותו לא תיפגע. מזכ״ל איגוד הבנקים האיסלאמיים, אוסמן אקיוז, אמר לרויטרס כי הפעולה לא תיצור סיכון מערכתי למגזר הבנקאי.

הנשיא ארדואן בארמון הנשיאות באנקרה, השבועצילום: רויטרס

מניות בחברות אחרות הקשורות לחסידיו של גולן נפלו היום. חברת כריית הזהב קוזה אלטן נפלה 6.5%, חברת הכרייה קוזה מדנציליק ירדה 4.2% וחברת האנרגיה אייפק דוגאל אנרג׳י איבדה 3.1% מערכה. מדד המניות המרכזי בבורסת איסטנבול ירד 0.9% ומניות הבנקים נפלו 1.3%, גם בשל החלטת הבנק המרכזי במדינה ביום שלישי לא לקיים פגישת מדיניות מקדימה להורדת הריביות.

מפקידים בבנק אסייה, כולל חברות ומוסדות ממשלתיים, משכו בשנה שעברה 4 מיליארד לירה טורקית (1.7 מיליארד דולר) - כ-20% מסך הפקדונות בבנק, לפי דיווחים בתקשורת.

מניות בנק אסייה הוכנסו בספטמבר לרשימת מניות תחת פיקוח בבורסת איסטנבול, צעד שמגביל את היקף הזמן של המסחר במניות מדי יום. בנובמבר פיטר בנק אסייה שליש מעובדיו וסגר יותר מ-25% מהסניפים בניסיון להביא לתפנית בפעילות הבנק.

התקשורת הטורקית דיווחה ביום שלישי שטורקיה ביטלה את דרכונו של גולן, צעד שמבטא הסלמה בקמפיין של ארדואן נגד איש הדת שחי בגלות בפנסילבניה מאז 1999. 

משטרת טורקיה, הנחשבת מקורבת לגולן ואנשיו, הדליפה בסוף 2013 פרטים מחקירת שחיתות בדרג גבוה שבה מעורבים בני משפחה של ארדואן, אז ראש הממשלה, ושרים בממשלתו. ארדואן תיאר את החקירה כניסיון הפיכה שכוון נגד מפלגתו, שנמצאת בשלטון מאז 2002. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker