מה קרה למיליארד הדולר שהעניקה סין לבנק העולמי?

הבנק העולמי פתח בחקירה לגבי ההלוואה שהעניקה לו סין ב-2013 ■ לפי החשד הודות לבכיר סיני ניתנה למדינה ריבית גבוהה יותר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הבנק העולמי פתח בחקירה לגבי הלוואה של מיליארד דולר שקיבל מ, בחשד לכך שהליך קבלת ההלוואה הפר את כללי הבנק ונתן לסין תנאים מועדפים.

במוקד החקירה עומדת הלוואה שהעניקה סין לבנק העולמי ב-2013, אז נהפכה לחלק ממנגנון גיוס התרומות של הבנק העולמי עבור IDA, קרן המשמשת אותו לתמיכה במדינות עניות. העסקה היתה אחת מחמש הלוואות בריבית נמוכה שהוענקו אז ל-IDA.

אלא שבמקום פשוט להעביר לקרן את מיליארד הדולר, ההסדר עם בייג'ין כלל עסקה מורכבת שעירבה את IFC, זרוע ההשקעות של הבנק למגזר הפרטי. בראש ה-IFC עומד מאז 2012 ג'ין-יונג קאי, סיני שבעבר עמד בראש פעילות גולדמן סאקס במדינה.

לדברי בכירים בבנק העולמי, היות שלסין לא היה המנגנון המתאים למתן הלוואות כאלה, ההלוואה של מיליארד דולר נעשתה בריביות השוק. אך בייג'ין גם נתנה מענק של 300 מיליון דולר לבנק, בנוסף להלוואה, כדי להוריד את עלויות המימון של הבנק העולמי. בכספים האלה קנתה ה-IDA מ-IFC אג"ח בשווי של 1.179 מיליארד דולר כדי להבטיח שההלוואות מסין ייפרעו לאורך 25 שנה.

נשיא הבנק העולמי, ג'ים יונג קים צילום: אי-אף-פי

עם זאת, בבנק העולמי הדגישו כי "איש לא חושד כי ניתנו לסין תנאים מועדפים או שהיא הרוויחה מהעסקה", וכי החקירה היא טכנית בלבד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker