מחקר בארה"ב: סגירת פערים בחינוך תוביל לשיפור בצמיחה הכלכלית

ארה"ב נמצאת כיום בין המקומות האחרונים מבין מדינות ה-OECD בכל הנוגע להישגי התלמידים; שיפור של כמה מקומות בלבד יוסיף לצמיחה ויגדיל את ההכנסות ממסים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מחקרים רבים מצביעים על פערים הולכים ומתרחבים בין ילדים עניים לילדים עשירים בארה"ב. כעת, חוקרים במכון וושינגטון לצמיחה שוויונית חישבו את השפעת הפערים האלה על הצמיחה הכלכלית, ומצאו כי סגירת הפערים תשפר את מצבם הכלכלי של כל האמריקאים.

בכל הנוגע למתמטיקה ולמדעים, ארה"ב משתרכת מאחורי רוב מדינות ה-OECD, והיא מדורגת במקום ה-24. אם ארה"ב תצליח להתקדם למקום ה-19 יתווספו לצמיחה בתמ"ג שלה 1.7% ב-35 השנים הבאות, לפי המחקר של מכון וושינגטון, מכון בעל נטיה ליברלית שמתמקד בצמצום אי השוויון. השיפור הזה גם יגדיל את הכנסות הממשלה ב-900 מיליארד דולר.

אם האמריקאים יצליחו לשפר את מצב החינוך לרמה של קנדה, אשר מדורגת שביעית בדירוג ה-OECD, יצמח התמ"ג ב-6.7% נוספים, מה שיוסיף במצטבר 10 טריליון דולר לכלכלה (לאחר חישוב אינפלציה) עד 2050, לפי הדו"ח.

בית ספר בפנסילבניה, לפני כחודש. הפער במשמעת העצמית נמשך עד חטיבת הביניים צילום: אי־פי

"אחת המטרות העיקריות שלנו היתה לראות איך אפשר יהיה לקדם צמיחה כלכלית מהירה יותר שכולם יהיו שותפים לה", אמר רוברט לינץ', הכלכלן שאחראי על כתיבת הדו"ח.

בשלושת העשורים שלאחר מלחמת העולם השניה, כמעט כל האמריקאים, ללא קשר לרמת ההשתכרות שלהם, נהנו מהכפלה של ההכנסה הריאלית שלהם. ואולם הצמיחה המאוזנת התפוגגה. העשירונים העליונים ממשיכים ליהנות מגידול בהכנסה, בעוד שכל השאר סובלים מקיפאון או אף ירידה. ההכנסה הממוצעת של משקי בית ב-20% התחתונים בארה"ב ירדה ביותר מ-8% בין 1973 ל-2013, בעוד שהכנסותיהם של ה-20% העליונים גדלו ב-60%, לפי הדו"ח. ה-5% העליונים נהנו מזינוק של 80% באותה תקופה.

אחת המטרות של המחקר, לדברי לינץ', היתה להראות כי הגידול בצמיחה ובהכנסות ממסים יפצו על העלות הכרוכה בשיפור הישגי התלמידים בתחתית ואף מעבר לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker