שאלות ותשובות

מי ייפגע מהסדר חוב שלישי ליוון?

יוון חייבת לממשלות גוש היורו ולקרן למאבק במשבר שהקימו כמעט 195 מיליארד יורו; הממשלה החדשה ביוון רוצה להפחית את עול החובות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

הממשלה החדשה ביוון, המתנגדת לתנאי תוכנית החילוץ, רוצה להפחית את עול החובות של המדינה. אם יוון תלך להסדר חוב שלישי, מי ייפגע מכך?

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס התחייב לפרוע את כל התחייבויותיה של המדינה לקרן המטבע הבינלאומית והבנק המרכזי של אירופה (ECB). לשר האוצר יאניס וארופאקיס יש תוכנית להמרת חלק מהחוב לאג"ח חדשות ולהתנות את הפירעון בצמיחה כלכלית. ושניהם אמרו שהמשקיעים הפרטיים לא יתבקשו לספוג הפסדים נוספים לאחר שני הסדרי החוב הקודמים.

יוון חייבת לממשלות גוש היורו ולקרן למאבק במשבר שהקימו כמעט 195 מיליארד יורו (221 מיליארד דולר), בעיקר בהלוואות חירום. זהו סכום השווה לכ-62% מהחוב הכולל, ובהשוואה ל-17% שנמצאים בידי משקיעים פרטיים.

הנה כמה שאלות ותשובות שיעזרו להבין את בעיית החוב של יוון, ומי בעצם ייפגעו מהסדר חוב שלישי, אם יהיה. התשובות מבוססות על נתונים ממשרד האוצר ולשכת הסטטיסטיקה של יוון.

כמה כסף בעצם יוון חייבת?

מנהיג סיריזה אלכסיס ציפראסצילום: אי־אף־פי

החוב הציבורי של יוון מסתכם ב-315.5 מיליארד יורו, נכון לסוף הרבעון השלישי.

מיהו בעל החוב הגדול ביותר של יוון?

קרן היציבות הפיננסית האירופית (EFSF). זהו המנגנון שהקים גוש היורו למאבק במשבר, אשר הלווה ליוון 141.8 מיליארד יורו, ולפיכך מחזיק ב-45% מהחוב. מועד הפירעון הממוצע של הלוואות EFSF ליוון הוא קצת יותר מ-32 שנה, כאשר התשלום האחרון מיועד ל-2053. יוון משלמת על ההלוואות האלה ריבית הגבוהה ב-1.5% ממה שמדינה עם דירוג אשראי מושלם (AAA)  היתה משלמת.

כמה מהאג"ח של יוון נסחרות?

אחרי הסדר החוב הגדול בהיסטוריה, שבו נרשמו הפסדים על ני"ע בשווי של כ-200 מיליארד יורו, האג"ח הסחירות של יוון שוות כעת 67.5 מיליארד יורו, ו-82 מיליארד יורו אם לוקחים בחשבון אג"ח ממשלתיות. ה-ECB והבנקים המרכזיים של גוש היורו מחזיקים כיום באג"ח יווניות בשווי 27 מיליארד יורו.

מה לגבי ה-ECB?

ב-2015, יוון צריכה לפרוע אג"ח בשווי 6.6 מיליארד יורו שבידי ה-ECB. עד סוף השנה יהיו בידיו 20.4 מיליארד יורו מתוך סכום כולל של 60.5 מיליארד יורו באג"ח סחירות, בהנחה שיוון לא תנפיק אג"ח נוספות.

האם האג"ח שבידי ה-ECB לא עברו כבר תספורת?

כן, אבל באופן עקיף. ה-ECB והבנקים המרכזיים בגוש היורו קנו אג"ח יווניות בשיא המשבר במחירים נמוכים מהשווי הנומינלי שלהן. יוון נדרשת לפרוע את האג"ח האלה לפי השווי הנומינלי, ואז הבנקים המרכזיים יחזירו את הרווחים שהשיגו מהעסקות האלה לבעלי המניות שלהם, שהם בעצם מדינות בגוש היורו.

איך הפירעון הזה עובד?

בעלי המניות האלה חייבים להחזיר ליוון את הרווח הזה, כל עוד המדינה דבקה בהסכמי החילוץ, לפי החלטת שרי האוצר של גוש היורו. כך יוון בעצם פורעת פחות מהסכום המלא. ב-2014, יוון אמורה היתה לקבל כ-2 מיליארד יורו בהחזרים כאלה מה-ECB, אך היא לא קיבלה, משום שחוות הדעת על החילוץ מעולם לא הושלמה.

כמה יוון חייבת לקרן המטבע?

כמעט 25 מיליארד יורו. מדיניות הקרן היא לעולם לא לקבל הסדר חוב על הלוואותיה, וציפראס אמר כי אינו מתכוון להעמיד אותה למבחן. יוון צפויה להחזיר ל-IMF כ-19.4 מיליארד יורו עד 2019, ו-6.4 מיליארד יורו נוספים בין 2020 ל-2024.

האם יוון משלמת ריבית?

הריבית המשולמת על הלוואות ה-IMF אינו קבועה, ותלויה בסכום ובמשך הזמן שחלף מאז שהכסף ניתן. הריבית הממוצעת נעה בין 3% ל-4%.

מדינות גוש היורו העניקו גם הן הלוואות ליוון. כמה תפסיד כל מדינה נושה?

חישוב מדויק צריך יהיה לכלול את השלכותיה של חדלות פירעון יוונית, ולכן אי אפשר לדעת. עם זאת, חלק מהמדינות כבר סיפקו הערכות. שר האוצר של צרפת, מישל סאפה, אמר כי החשיפה של ארצו היא 42 מיליארד יורו. פינלנד מחזיקה ב-5.4 מיליארד יורו, לפי נתוני משרד האוצר וחישובי בלומברג.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker