אמזון הולכת בכיוון ההפוך - רוצה להתפשט מהאינטרנט לרחוב

לפי דיווחים, אמזון מתעניינת ברכישת סניפים של רדיושאק פושטת הרגל, שמתכוונת למכור או לסגור את 4,000 סניפיה; מניית רדיושאק הוסרה אתמול מהמסחר בבורסת ניו יורק

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

אמזון מעוניינת לרכוש חלק מסניפי רשת מוצרי החשמל רדיושאק פושטת הרגל, לדברי שני מקורות המקורבים לנושא. המקורות הוסיפו כי אמזון שוקלת להשתמש בסניפים כסניפי תצוגה למכשירים של אמזון, כמו גם מרכזי איסוף הזמנות עבור לקוחות מקוונים.

אם תתממש עסקה שכזו, תהיה זו הכניסה המשמעותית ביותר של אמזון לתחום הקמעונות המסורתית. סניפים ממשיים יקרבו את אמזון לאפל בתחום הקמעונות – לאפל מאות סניפים באזורי קניות נבחרים. אף שקורא הספרים של אמזון, קינדל, היה פורץ דרך ועדיין זוכה להצלחה, אך צרכנים לא ממש התחברו ליתר מכשיריה. הסמארטפון שלה, פייר, לא הצליח, והוביל למחיקת ערך מלאים בסך 170 מיליון דולר ברבעון השלישי בשנה שעברה.

אמזון תצטרף לשלל רוכשים פוטנציאליים אחרים, בהם מפעילת הסלולר ספרינט וחברת ההשקעות שבבעלותה רשת חנויות המתנות ברוקסטון. לרדיושאק יותר מ-4,000 סניפים בארה"ב, ובמסגרת הליכי פשיטת הרגל שלה היא מתכוונת למכור חלק מהם ולסגור את היתר. מפעילת הסלולר ספרינט אף היא במגעים לרכישת סניפים – כ-1,300-2000. במסגרת המו"מ, ספרינט ורדיושאק דנו במיתוג משותף של הסניפים, לדברי שני מקורות.

אמזון ממשיכה להשקיע בחומרה, במסגרת מאמציה להתרחב אל מעבר לקמעונות מקוונת. בנובמבר היא השיקה את הרמקול המופעל בפקודות קוליות, אמזון אקו, ומאפשר אנשים להשמיע מוסיקה ולבצע פעולות כמו הוספת מוצרים לרשימות קניות של אמזון. החברה גם הקימה "סניפים זמניים" כדי לפנות לצרכנים בעונת החגים.

קרייג ברמן, דובר אמזון, לא השיב לבקשת תגובה. מריאן רות, דוברת רדיושאק, סירבה למסור תגובה, וכך גם נציג ברוקסטון.

פשיטת הרגל של רדיושאק עדיין אינה בלתי-נמנעת: יתכן כי קונה יצוץ ברגע האחרון, יקנה את החברה וימשיך להפעיל אותה, לדברי המקורות. מקורותיה של רשת רדיושאק ב-1921, אז הייתה קמעונאית קטלוגית שאיפשרה הזמנה בדואר של מכשירי רדיו-חובבים ותקשורת ימית. היא התרחבה לתחומים מגוונים יותר של מכשירי חשמל, ועד שנות ה-80' כבר הייתה אחת הקמעונאיות הגדולות לרכישת מחשבים אישיים, גאדג'טים ורכיבים שהיה קשה להשיג במקומות אחרים. אך בשנים האחרונות, התחרות מצד קמעונאיות מקוונות מצד אחד וקמעונאיות מוזלות כוול-מארט מנגד, פגעו במכירותיה.

ביום שני הודיעה בורסת ניו יורק על השעיית מניית רדיושאק באופן מיידי, לאחר שרדיושאק לא הגישה בזמן תכנית עסקית שתתמודד עם אי-עמידתה בתנאי המסחר של הבורסה. חברות הנסחרות בבורסת ניו יורק נדרשות לשווי שוק של 50 מיליון דולר לפחות למשך 30 ימים רצופים. לפני ההכרזה על השעיית המסחר צנחו המניות ב-13% ל-24 סנט למניה. בשנה האחרונה איבדה רדיושאק כ-90% משווי השוק שלה.

רדיושאק קיבלה באוקטובר מימון חירום מקרן הגידור סטנדרד ג'נרל. הקרן ארגנה לרדיושאק הלוואות בסך 535 מיליון דולר באוקטובר, והינה בעלת המניות הגדולה ביותר שלה. מכירת סניפים תאפשר לרדיושאק להימנע ממאבק עם נושים על שליטה בחברה.

רשתות מכשירי החשמל הגדולות בארה"ב נמצאות במצוקה כבר כמה שנים, ורדיושאק היא הרשת הגדולה השנייה הנסגרת בשנים האחרונות, אחרי סירקט סיטי. רשת סירקט סיטי נסגרה סופית ב-2009 בעקבות פשיטת רגל ולאחר שלא הצליחה למצוא קונה. בעת סגירתה, סירקט סיטי הייתה קמעונאית מוצרי החשמל השנייה בגודלה בארה"ב, אחרי בסט ביי. בסט-ביי התרחבה לתחום הקמעונות המקוונת יותר ממתחרותיה, אך גם היא סובלת מירידה ממושכת במכירותיה.

חנות של RadioShack בניו יורקצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker