תקציב אובמה: מס של 19% על רווחי חברות בחו"ל; 14 מיליארד ד' למערך הגנת הסייבר

הצעת התקציב של נשיא ארה"ב כוללת גירעון מתוכנן בסכום של 2.5% מהתוצר; הכבדה בנטל המס על רווחי הון ודיווידנדים; תקציבי המחקר והפיתוח יוגדלו ב-6%

סוכנויות הידיעות
רויטרס
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
סוכנויות הידיעות
רויטרס
בלומברג

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הגיש היום לקונגרס הצעת תקציב שנתי בסך ארבעה טריליון דולר, שכוללת הכבדה של נטל המס על חברות גדולות ובעלי שכר גבוה, מימון להשקעות גדולות בתשתיות ובחינוך, וייצוב, אך לא צמצום, של הגירעון בתקציב השנתי של ארה"ב.

הצעת אובמה לשנת התקציב 2016 שתחל בראשית אוקטובר, מבוססת על גירעון מתוכנן של 474 מיליארד דולר, סכום המהווה 2.5% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב - רמה הנחשבת לדעת כלכלנים רבים לבת קיימא - וירידה לעומת גירעון חזוי של 3.2% מהתמ"ג בשנת התקציב הנוכחית.

הגירעון בהצעת התקציב של אובמה הוא כשליש מגירעון השיא של 1.4 טריליון דולר שרשם הממשל בארה"ב בשנת 2009 - השנה בא נכנס אובמה לבית הלבן ושבמהלכה החלה כלכלת ארה"ב להתחיל להתאושש מהמיתון העמוק ביותר שידעה מאז תקופת השפל הכלכלי הגדול. הצעת התקציב מבוססת על הנחה לצמיחה כלכלית של 3.1% - תחזית שתואמת את מרבית ציפיות הכלכלנים. 

בחזית המיסוי, הצעת התקציב של אובמה כוללת העלאה של שיעור המס המרבי על רווחי הון ודיווידנדים מ-23.8% ל-28%, ומיסוי של ירושות. כמו כן, כולל התקציב מס חד פעמי בשיעור של 14% על רווחים בסכום מוערך של 2.1 טריליון דולר שחברות אמריקאיות דוגמת מיקרוסופט וג'נרל אלקטריק מחזיקות בחו"ל, וכן מס של 19% על רווחים עתידיים של חברות אמריקאיות בחו"ל.

נשיא ארה"ב אובמהצילום: אי־פי

הצעת התקציב של אובמה כוללת גם הקמת בנק תשתיות חדש, הגדלה של 6% של תקציבי המחקר והפיתוח, ואיחוד של סוכנויות ממשלתיות. התקציב המוצע כולל גם הקצאה של 14 מיליארד דולר לחיזוק מערך הגנת הסייבר של ארה"ב.

בחלוקה על פי משרדים, בין המרוויחים הגדולים מהצעת התקציב נמנים משרד הדיור ופיתוח עירוני שתקציבו יוגדל ב-17.8%, ומשרדי המסחר והאנרגיה שייהנו מתוספת תקציב של 11% ו-9.5% בהתאמה. תקציב הבטחון יוגדל ב-7%, תקציב משרד החינוך יצמח ב-5.4%, ותקציב משרד התחבורה יוגדל ב-3.6%.

הצעת התקציב של אובמה מציבה אותו במסלול התנגשות עם המפלגה הרפובליקאית - בעיקר בשל התנגדות חבריה למימון תוכניות שנועדו לסייע למעמד הבינוני באמצעות מיסוי כבד יותר של תאגידים ועשירים.

"יהיו תחומים שבהם יש לנו מחלוקות גדולות, אבל אני רוצה שנתמקד בתחומים שבהם יש לנו מהמשותף", אמר היום אובמה לתוכנית הטלוויזיה "טודיי" של ערוץ NBC. "ויהיו לנו כמה קרבות לאורך הדרך, אבל יהיו גם המון דברים שנוכל לעשות שיהיו ממש מועילים", הוסיף.

הצעת התקציב כוללת רפורמות בתחומי שירותי הבריאות, המס וההגירה, שיביאו לצמצום הגירעון בתקציב הממשל בארה"ב ב-1.8 טריליון דולר במהלך 10 השנים הבאות, ויאפשרו לגירעון בתקציב במונחי אחוז מהתוצר להישאר סביב רמה של 2.5% באותה התקופה. עם זאת, ללא תמיכה של הרפובליקאים בהצעה, ספק אם ניתן יהיה להשיג יעדים אלו.

הצעת התקציב של אובמה גררה ביקורת מצד חברי המפלגה הרפובליקאית עוד בטרם הוצגה באופן רשמי. "אני חושב שמה שהנשיא מנסה לעשות כאן, שוב, זה לנצל את כלכלת הקנאה. חלוקה מחדש מלמעלה מהסוג הזה לא עובדת", אמר פול ראיין, יו"ר הוועדה לענייני מסים ותקציב של בית הנבחרים, בתוכנית הטלוויזיה "פוגש את עיתונות" ששודרה ברשת NBC ביום ראשון. "זו אולי פוליטיקה טובה, אבל זה לא טוב לצמיחה הכלכלית", הוסיף.

הקונגרס אינו מחויב לאמץ את הצעת התקציב של אובמה, והרפובליקאים בסנאט ובבית הנבחרים צפויים להתעלם ממרבית הסעיפים המרכזיים בהצעת התקציב של אובמה, ובמקום זאת לגבש הצעות תקציב משלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker