בדרך להנהגת הרפובליקאים חייבים לעצור אצל איל המדיה רופרט מרדוק

סלידתו של מרדוק מרומני פגעה במועמד הרפובליקאי בבחירות הקודמות לנשיאות ■ מי שזוכה לחיבוק חם כעת ממרדוק הוא ג'ב בוש

ניו יורק טיימס
איימי צ'וזיק ומייקל ברברו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4

רגעים ספורים לאחר שג'ב בוש נשא נאום, שרבים בקהל טענו שלא היה מרשים במיוחד, פנה איל המדיה רופרט מרדוק לואלרי ג'ארט, יועצת לבית הלבן, והחמיא לבוש על תוכן הנאום. מרדוק היה מרוצה מכך שבוש, לשעבר מושל פלורידה, הבליט בכנס בוושינגטון את היתרונות הכלכליים של רפורמה במערכת ההגירה של ארה"ב, ולחש לג'ארט כי בוש, שככל הנראה יתמודד על המועמדות הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב, אמר את כל הדברים הנכונים בסוגיה המורכבת, לדברי שלושה אנשים ששמעו את הדברים.

זהו בדיוק החיבוק החם שמרדוק, הבעלים רב העוצמה והמחוזר של "וול סטריט ג'ורנל" וערוץ פוקס ניוז, מנע ממיט רומני במרוץ לנשיאות ב-2012 - ומרדוק אותת כי יפעל באופן דומה אם רומני יחליט להתמודד על הנשיאות ב-2016. בקמפיין העדין והבלתי נראה לזכייה באהדתו של מרדוק בבחירות הבאות לנשיאות, דבר אחד ברור: רומני לא במרוץ, ובעלי בריתו זועמים על כך.

פוליטיקה נשיאותית בדרך כלל גדושה בחילוקי דעות ועימותים, אבל קשה לחשוב על מפגן עוינות כה לא עדין, כמו זה של מרדוק ואימפריית המדיה שלו נגד רומני בשבועות האחרונים, כאשר זה ניסה לגייס תמיכה להתמודדות שלישית על נשיאות ארה"ב. מאמר מערכת בעיתון הבולט ביותר של מרדוק בארה"ב, "וול סטריט ג'ורנל", כינה את המרוץ האחרון של רומני לנשיאות "אסון". מרדוק התייחס לרומני בביטול כאל "מועמד נוראי". ולסיום, מרדוק הרעיף שבחים על יריביו הפוטנציאלים של רומני במפלגה - לא משנה כמה מועטים סיכוייהם לזכות במועמדות הרפובליקאית.

רופרט מרדוקצילום: רויטרס

כמו להבין את טראמפ

מרדוק הוא יו"ר ניוז קורפ, הבעלים של ה"ג'ורנל" וגם של "ניו יורק פוסט" ושל הוצאת הספרים הרפר קולינס - בין השאר. הוא מנכ"ל חברת פוקס המאה ה-21, מי שמחזיקה בנכסי קולנוע וטלוויזיה רבים, בהם רשת פוקס וערוץ פוקס ניוז.

לעוינות שהפגין מרדוק כלפי רומני עשויה להיות משמעות רבה בשלבים המוקדמים של הפריימריז במפלגה הרפובליקאית - בשל השפעתה על החלטת רומני לא להתמודד על המועמדות הרפובליקאית. מבחינת רומני ומקורביו, הזיכרון המר מהסלידה והדחייה מצד מרדוק ב-2012 וביטוייה בפורום כמו "וול סטריט ג'ורנל", עדיין צורב. "זה היה חשש שהיה צריך כל הזמן לנהל בקמפיין", אמר קווין מאדן, יועץ בכיר לקמפיין של רומני ב-2012.

מאדן הודה כי מאמרי המערכת של ה"ג'ורנל", שהלמו ברומני אז וגם עכשיו, "הם בעלי השפעה בעיצוב עמדותיהם של רבים בתוך המפלגה". כמה מחבריו הקרובים של רומני אף איבדו את סבלנותם למרדוק.

רון קאופמן, איש סוד ויועץ ותיק של רומני, אמר כי מרדוק הוכיח שהוא חירש בכל הנוגע לפוליטיקה, והתלונן על מה שהוא כינה התפרצויות לא מבוססות ידע של איל התקשורת. "זה קצת כמו לנסות להבין את ההיגיון מאחורי הדברים שדונלד טראמפ עושה", עקץ קאופמן בציניות.

בשיחות פרטיות, מרדוק כינה את רומני "ריקני", לדברי מקורב למרדוק - גרסה פחות מרוככת של דברים שאמר מרדוק באופן פומבי בחודש האחרון. לאחר שקרא את המאמר הזה בגרסה המקוונת שהתפרסמה ביום שלישי שעבר באתר של ניו יורק טיימס, צייץ מרדוק: "מכיר ומחבב את רומני, אדם נחמד מאוד — אבל היתה לו הזדמנות, ונראה שהוא נעדר חזון גדול לארצנו".

מיט רומניצילום: רויטרס

מרדוק תקף במיוחד את טיפולו של רומני בבעיית ההגירה ב-2012, כאשר כמועמד לנשיאות קרא ל"גירוש עצמי" במקום גירוש מאולץ - הליך שאמור לאפשר לשוהים בלתי חוקיים בארה"ב לשוב מרצונם לארצם, ולהגיש בקשות להגירה חוקית. בפגישה סגורה באותה שנה, כינה מרדוק עמדה זו טיפשית, וביקש מרומני לסגת ממנה.

רומני, לדברי שני נוכחים, השיב כי כבר ריכך את עמדתו בעניין ההגירה, וכי אם ייסוג מעמדתו ייראה כמי שמזגזג, תיוג שהוא מתעב במיוחד. מרדוק לא היה מרוצה, לדברי הנוכחים. דובר מטעם רומני סירב למסור תגובה.

משבח את הקסם של הסנאטור ראנד פול

לדחייה שמפגין מרדוק כלפיו יש היבט אישי מבחינת רומני, לשעבר מושל מסצ'וסטס. ה"ג'ורנל" עקב באדיקות אחר הקריירה של אביו, ג'ורג' רומני, בכיר בענף הרכב. רומני הוא גם קורא אדוק של ה"ג'ורנל", וניסה פעמים רבות להגיע לקוראי העיתון במאמרי דעה משלו.

מקורבי רומני אמרו כי הוא כמעט התייאש מהאפשרות שמרדוק יתמוך בו. לדברי כמה מהם, המצב מתסכל ובלתי ברור לו. רומני, הם הדגישו, לא אומר דבר שלילי אחד על מרדוק. "הוא לא סופר לו את זה", אמר קאופמן. אבל כל אלה מתעקשים כי העמדה הנוקשה של מרדוק לא היתה מכשול או מחסום בפני רומני, כאשר שקל אם להתמודד פעם נוספת על ראשות הבית הלבן (מאז פורסמה הכתבה באינטרנט, רומני החליט לא להתמודד על הנשיאות).

בינתיים, מועמדים רפובליקאים מיינסטרימיים רודפים אחר ברכתו של מרדוק - שלא לדבר על הילרי רודהם קלינטון, שהחלה אף היא להתקרב אליו. נראה שמרדוק נחוש בדעתו למלא תפקיד במשחק הפוליטי. "אני מושקע בעתידה של ארצנו, ואני נהנה להיפגש עם מועמדים פוטנציאליים משתי המפלגות", כתב מרדוק באי-מייל בתשובה לשאלה על פעילותו הפוליטית. "אני מעוניין לשמוע את עמדותיהם, בין אם בנוגע לרפורמה במיסוי, בהגירה, או במדיניות הגנה וחוץ".

ג'ב בושצילום: רויטרס

מרדוק עדיין מחבב את מושל ניו ג'רזי, כריס כריסטי, שמילא תפקיד משלו בתוכניותיו של מרדוק להכשיל את רומני. ב-2011, מרדוק הצטרף לקבוצה של מנהיגים רפובליקאים עשירים ומשפיעים, שעודדו את כריסטי לקחת חלק במרוץ לנשיאות, בהיותם משוכנעים שהוא חלופה מרגשת יותר מרומני, ואטרקטיבי יותר בקרב הבוחרים.

אבל במאי האחרון, מרדוק הביע ספקות לגבי כריסטי, ואמר כי הוא צופה שסיפורים מזיקים נוספים יצוצו לגבי העוזרים של כריסטי בפרשת סגירת הנתיבים בגשר ג'ורג' וושינגטון - שלפי הטענות סגרו את הנתיבים כנקמה פוליטית אישית, ויצרו פקקים של שעות באזור. עם זאת, מרדוק וכריסטי מדברים זה עם זה מדי חודש־חודשיים, לדברי יועצים המקורבים לשניהם.

מרדוק גם מסוקרן לגבי הסנאטור הרפובליקאי ראנד פול מקנטאקי, ומשבח במפגשים פרטיים את הקסם שלו על מצביעים צעירים ואת תוכניותיו למס אחיד. השניים נפגשים תדירות בניו יורק ובוושינגטון. עם זאת, מרדוק חושש שפול עשוי להתקשות בבחירות כלליות, לדברי אדם שדיבר עמו.

"אני מחבב את בוש"

וישנו ג'ב בוש. מקום מושבו, בין מרדוק לג'ארט, בכנס שיזם ה"ג'ורנל" בוושינגטון לא היה מקרי - מרדוק ביקש זאת. קשריהם העמיקו עם השנים. בוש שיתף פעולה לעתים קרובות בענייני חינוך עם חברו הקרוב של מרדוק ג'ואל קליין, לשעבר הממונה על בתי הספר בעיר ניו יורק, ומי שעומד כיום בראש חברת החינוך של מרדוק, אמפליפיי. "אני מחבב מאוד את ג'ב בוש", אמר באחרונה מרדוק בניו יורק. "הוא פועל בחוכמה", הוסיף.

הילרי קלינטון
הילרי קלינטוןצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker