הנפט ירד - עכשיו הזמן לייקר את הדלק

נפילת מחיר הזהב השחור מהווה הזדמנות של פעם בדור לבצע רפורמות במדיניות האנרגיה ולעודד אנרגיות מתחדשות - בלי לפגוע בצרכנים ובכלכלה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

נפילת , בשילוב עם החידושים באנרגיה הנקייה, מספקים לפוליטיקאים ברחבי העולם הזדמנות לייעל את מדיניות האנרגיה. הם יכולים להיפטר מסובסידיות מעוותות של מיליארדי דולרים, במיוחד על דלקים מזהמים, תוך העברת המיסוי לשימוש בפחמן. עתיד של אנרגיה זולה יותר, ירוקה יותר ואמינה יותר - עשוי להיות בהישג יד.

הסיבה הברורה לאופטימיות היא ירידת . מחיר הנפט נחתך בחצי בששת החודשים האחרונים, והגז הטבעי הוא הזול ביותר זה עשור, למעט כמה חודשים מבוהלים לאחר קריסת כשנדמה היה שהכלכלה העולמית מתפוררת. יש יותר סימנים לכך שהמחירים הנמוכים יישארו: השמועות לגבי מגה-מיזוגים בתעשיית הנפט הן סימן בטוח לכך שאילי הנפט מתכוננים 
לרעידת אדמה.

מחירה של אנרגיה נקייה יורד אף הוא, וטכנולוגיות חדשות מאפשרות ניהול טוב יותר של צריכת האנרגיה ובמיוחד חשמל. זה אמור לעזור לצמצם את הפסולת, ולפיכך להוריד את העלויות עוד יותר. במשך כמה עשורים, השאלה הגדולה היתה האם העולם יוכל לייצר מספיק אנרגיה - באיזו צורה ובאיזו עלות. עכשיו לפתע, האתגר הוא כיצד להתמודד עם שפע האנרגיה.

צילום: רויטרס

לנקות עסק מזהם

השפע הזה מספק פוטנציאל לרפורמה. הרבה יותר מדי כלכלות מזוהמות במי השפכים של מדיניות אנרגיה מטופשת, המבוססת על חששות בנוגע להיצע. אף ששבירה הידראולית (fracking) עודדה את תפוקת הנפט של ארה"ב בשני שלישים, בתוך ארבע שנים, הממשל עדיין אוסר על יצוא של נפט ומגביל את ייצוא הגז הטבעי - מורשת שנותרה מזעזועי הנפט של שנות ה-70, שאינה מועילה לבתי הזיקוק ולחברות הפטרוכימיות האמריקאיות. הקונגרס גם ממשיך לחלק סובסידיות לחוואי התירס המפונקים ממילא של אייווה, כדי שייצרו אתנול - והוא לא בחן מחדש את הסובסידיות הנדיבות לתחנות כוח גרעיניות, למרות האסון בפוקושימה וההוצאות הגבוהות בתחנות הכוח במערב. במקום זאת, הקונגרס בילה ארבע שנים ארוכות בהתכתשויות בשאלה אם לאפשר את הקמת צינור הנפט קיסטון XL לחולות הזפת של קנדה. באירופה, מיליארדים הלכו לטורבינות רוח ופרויקטים סולאריים - אך ברוב המקרים זהו אותו טירוף: הנטישה הפתאומית של גרמניה את תחום האנרגיה הגרעינית עזרה, בסופו של דבר, לתעשיית הפחם האמריקאית ותעשיית הגז הרוסית.

הדבר הראשון שהרפורמה צריכה לעשות הוא להסיר את כל הסובסידיות לייצור או צריכה של דלק פחמני. בשנה שעברה, הממשלות ברחבי העולם זרקו 550 מיליארד דולר לבור הזה - מסבסוד הדלק במדינות עניות ועד לעידוד חברות לחפש נפט. סובסידיות כאלו גרמו לצריכה העודפת של האנרגיה שהיתה אחראית ל-36% מפליטות הפחמן העולמיות ב-2010-1980.

נפילת המחירים היא הזדמנות לחשוב מחדש על השטות הזאת. מדינות מתפתחות שסובלות ממחסור במזומנים, כמו הודו ואינדונזיה, התחילו לקצץ באומץ סובסידיות דלק, ובכך שחררו כסף להוצאות על בתי חולים ובתי ספר. ואולם, יצואניות הנפט הגדולות במדינות העניות, שהן בדרך כלל המסבסדות הגדולות ביותר של מחירי דלק מקומיים, לא הלכו בעקבותיהן. ונצואלה קרובה לחדלות פירעון, אך דלק עולה כמה סנטים לליטר בקראקאס. המדינות העשירות עדיין מגבות את ייצור הנפט והגז. מדוע שמשלמי המסים האמריקאים ישלמו כדי שאקסון תמצא נפט גולמי?

להטיל מס על פחמן

רוב הפוליטיקאים סירבו להעלות מסים על דלק בשנים האחרונות, בטענה שהנהיגה או חימום הבית יתייקרו - מה שלא רק ירגיז את הבוחרים, אלא גם יפגע בכלכלה. היות שמחירי הדלק והגז ממשיכים לרדת, התירוץ הזה נעלם. העלאת מסים תעודד שימור איכות הסביבה, תפחית את התנודתיות במחירים, ותספק דרך הגיונית יותר לממשלה לגייס כסף. הממשל בארה"ב מטיל על דלק מס של 18 סנט בלבד לגלון, נתון שלא השתנה מ-1993. עדיף יהיה להטיל מס על פחמן. מיסוי על פחמן יגרום לחברות האנרגיה ולצרכנים לעבור לדלקים נקיים יותר. כשמחירי הדלק יורדים, מס על פחמן קצת פחות מפחיד מבחינה פוליטית.

לממשלות יש תפקיד לגיטימי לוודא שיש אנרגיה בשפע, ושהיא נקייה ובטוחה. עליהן ללמוד את ההבדל בין בחירת יעדים וההחלטה מתי להגיע אליהם. מס על פחמן הוא דרך טובה יותר להפחית את פליטות גזי החממה מסובסידיות על טורבינות רוח ותחנות כוח גרעיניות. ארה"ב צריכה לאשר את צינור קיסטון XL ולהסיר את הגבלות היצוא, והאירופאים צריכים להקל ניצול של נפט וגז שנמצאים בפצלים מתחת לרגליהם. רשימת המטלות השאפתנית הזאת תגרום לגדודים של לוביסטים להשתגע. ואולם לראשונה זה שנים, היא אפשרית מבחינה פוליטית.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום