יוון מבקשת סיוע לבנקים; ברק אובמה וג'ורג' אוסבורן קוראים להקלה על יוון

ממשלת יוון מעוניינת לשאת ולתת על הסכם חדש עם נושיה הגדולים, אך החשש הוא שעד שיושג הסכם חדש, לבנקים היווניים יאזלו המזומנים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, החל לתור אחר בעלות ברית אל מול דרישות הצנע הגרמניות, בעוד ממשלתו בת השבוע פנתה לבנק המרכזי של אירופה (ECB), בבקשה לא לסגור את ברז ההלוואות ליוון. שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, אמר כי אין בכוונת יוון לקבל סיוע נוסף במסגרת תכנית החילוץ הקיימת, וכי הוא רוצה להגיע להסכם חדש עם הנושים עד סוף מאי.

לדברי וארופאקיס ביום ראשון בערב, בעוד יוון מנסה לזכות בהקלות על תשלומי החוב ודרישות הצנע ממנה, היא נזקקת לעזרת הבנק המרכזי של אירופה כדי למנוע את קריסת הבנקים שלה. "לא נבקש עוד הלוואות", אמר וארופאקיס לאחר שנפגש עם מקבילו הצרפתי, מישל סאפין. "בתקופה זו, בהחלט אפשרי ליצור נזילות נחיצה בתיאום עם הבנק המרכזי של אירופה", הוסיף.

ציפראס פירסם בשבת הבטחה לעמוד בתשלומי החובות של יוון, במאמץ לתקן את הנזקים לאחר שבוע ראשון קשה והתנגדות גרמנית נחרצת להקלה בתנאי הצנע ובחובות של יוון. ציפראס מבקר היום בקפריסין, מדינה מוכת משבר נוספת בגוש היורו, וימשיך משם לרומא, פריז ובריסל. הוא אינו צפוי לפגוש את מרקל, התורמת הגדולה ביותר לחבילת החילוץ היוונית, עד לפסגה של האיחוד האירופי שתתקיים ב-12 בפברואר.

מרקל רוצה להימנע מעימות ישיר עם ציפראס, ואינה צפויה להסכים להיפגש עימו פנים אל פנים בפסגה בשבוע הבא, לדברי גורם בממשל הגרמני שביקש להיוותר בעילום שם. המטרה של מרקל היא להראות לציפראס שהוא מבודד, לדברי הגורם. בכירי גוש היורו רוצים שיוון תיצמד לתכנית הצנע שהוגדרה לה במסגרת חבילת החילוץ, אך ממשלת ציפראס רוצה הקלה בתשלומים שתאפשר הגדלת הוצאות הממשל.

הסכנה היא שהמערכת הפיננסית של יוון תיוותר ללא מימון הרבה לפני שיושג הסכם חדש. כיום, ליוון יש הקלה מיוחדת מצד הבנק המרכזי, המאפשרת לאג"ח הממשלתיות שלה לשמש למחזור הלוואות בעזרת הבנק המרכזי, אף שהן מדורגות ברמת "זבל". אך אם יוון תימצא מפרה את תנאי חבילת החילוץ, הבנק המרכזי עשוי לבטל הקלה זו.

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, שוקל רפורמה של "הטרויקה" – 3 הנושים הבינלאומיים שגיבשו את תכנית החילוץ ליוון – האיחוד האירופי, קרן המטבע הבינלאומית (IMF) והבנק המרכזי של אירופה (ECB). לפי העיתון הגרמני "הנדלסבלאט", יונקר שוקל לשנות את צורת המשא ומתן מול יוון, ולשים קץ לביקורים התקופתיים של פקידי הטרויקה ביוון – ביקורים שהיוונים טוענים הינם משפילים – כל עוד המדינה תמשיך ברפורמות שלה. לפי העיתון, יונקר תומך בהעלאת שכר המינימום ביוון, אך מתנגד לתספורת נוספת לנושים שלה.

בורסת יוון מתחזקת היום, ומטפסת בכ-5%, לאחר שאתמול אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה בראיון ל-CNN כי על גוש היורו להפחית את הלחץ על יוון. "אי אפשר להמשיך ללחוץ על מדינות ששקועות במיתון. בשלב מסויים צריך ליישם אסטרטגיית צמיחה כדי לאפשר להן להחזיר חובות ולצמצם גרעונות", אמר אובמה.

גישה זו נראתה גם בדבריו של שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, שנפגש היום עם וארופאקיס בלונדון. "היה לנו דיון בונה, וברור שהעימות בין יוון לגוש היורו הוא הסכנה הגדולה ביותר לכלכלה העולמית", אמר אוסבורן לאחר הפגישה בת 50 דקות. "אני קורא לשר האוצר היווני לנהוג באחריות, אך חשוב גם שלגוש היורו תהיה תכנית טובה יותר לתעסוקה ולצמיחה", הוסיף אוסבורן.

אלכסיס ציפראס, מנהיג מפלגת סיריזהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker