מי באמת הבחורה עם פני המלאך ששלחה תמונה שלה למורדים בסוריה?

מאבק הסייבר הוא חלק בלתי נפרד מהמלחמה בסוריה; האקרים מטעם אסד פורצים לסמארטפונים של המורדים ומוציאים מהם מידע על טקטיקות ועל הלוחמים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ההודעה שקיבל אחד המורדים הסורים בתחילת דצמבר 2013 נראתה כאילו הגיעה מאשה לבנונית צעירה, אימאן אלמסרי, שהביעה עניין במאבק שבו הוא משתתף. בתמונת הפרופיל הקטנה הופיעה אשה בהירת עור בשנות ה-20 לחייה בכיסוי ראש שחור ומשקפי שמש.

הם שוחחו ברשת במשך כמעט שעתיים על ההתנגדות של שניהם לשלטונו של בשאר אל אסד, נשיא סוריה שעדיין נמצא בשלטון לאחר מלחמת אזרחים שגבתה את חייהם של יותר מ-200 אלף איש. היא סיפרה לו שהיא עובדת בחברת תוכנה בביירות, ושאלה אם הוא מדבר מהמחשב או מהסמארטפון. הוא שלח לה תמונה שלו וגם היא שלחה תמונה שלה, והתנצלה על כך שהיא מלפני כמה שנים. "את כמו מלאך", הוא השיב. "את מטריפה אותי".

מה שהמורד הסורי לא ידע הוא שבתוך התמונה השנייה הסתתרה תוכנה זדונית שהעתיקה קבצים מהמחשב שלו, כולל טקטיקות לוחמה ומידע רב עליו, על חבריו ועל לוחמים אחרים. האשה לא היתה באמת חברה לצ'ט, אלא האקרית מטעם משטר אסד.

ההונאה המוכרת ביותר באינטרנט

המלחמה בסוריה מתאפיינת במאבק סייבר קשה בין כל הצדדים. הוא פחות דרמטי מהפצצות, הרובים והנשק הכימי - אבל לא פחות יעיל מהם. במקרה הזה, המורד הסורי נפל בפח של ההונאה המוכרת ביותר באינטרנט. השיחה שלו ושל "אימאן" נלקחה מתוך מחקר חדש של חטיבת איסוף המודיעין של חברת אבטחת המידע FireEye אשר נכנס לפינות האפלות ביותר של הסכסוך בסוריה. החוקרים מצאו מקבץ של צ'טים ומסמכים כשחקרו תוכנה זדונית שהוחבאה במסמכי PDF.

לפי הדו"ח, ההאקרים של אסד גנבו מסמכים קריטיים רבים שחשפו את האסטרטגיה של המורדים ומידע על הכוחות עצמם. עדיין לא ידוע כיצד המידע הזה שימש אותם. "יש פה סכסוך עם הרבה לוחמים צעירים ששומרים את המידע שלהם בטלפונים בכיס האחורי", אמר בכיר מודיעין אמריקאי שביקש להישאר בעילום שם. "וברור שלכוחותיו של אסד יש יכולת להוציא את כל המידע הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker