מואשם בסרסור לזנות: משפטו של דומיניק שטראוס קאהן נפתח היום

מי שהיה יו"ר קרן המטבע ונחשב למועמד מוביל לנשיאות צרפת חמק עד כה מתביעות פליליות שנגעו לחיי המין שלו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

ב-4 השנים מאז שהאשמות על נסיון אונס פגעו בשאיפות של דומיניק שטראוס-קאהן להתמודד על נשיאות צרפת, הוא הצליח להתחמק משלל תביעות פליליות בנוגע לחיי המין שלו. רצף זה צפוי להסתיים היום כאשר יופיע בפני שופטים צרפתיים בגין תפקידו ברשת זנות בינלאומית.

שטראוס-קאהן, לשעבר יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), הוא אחד מבין 14 גברים ונשים העומדים למשפט במה שזכה לכינוי "פרשת קרלטון", על שם מלון 4 הכוכבים בעיר ליל בצפון צרפת, שם התרחשו לפי האישומים כמה מהמפגשים האסורים ושם עבדו חלק מהנאשמים.

מאז התפטר ב-2011 מתפקידו כיו"ר קרן המטבע, בעודו נמצא במעצר לאחר שהואשם בתקיפה מינית של חדרנית במלון בניו יורק, שטראוס-קאהן מתקשה להצליח במגזר הפרטי. באוקטובר פרש משותפות בחברת השקעה, ימים ספורים לפני ששותפו העסקי, תיירי ליין, מת במה שנראה כהתאבדות בקפיצה ממגדלי יו בתל-אביב. ימים ספורים לאחר מכן הכריזה החברה, ליין שטראוס קאהן ושות', על פשיטת רגל, ובלוקסמבורג חוקרים את התמוטטות החברה.

"זה חלק מאופרת הסבון, או הטרגדיה האנושית – תלוי איך מסתכלים על זה – של מי שהיה עשוי להיות נשיא צרפת", אומר כריסטופר מסנו, עורך דין בפריז שאינו מעורב בתיקים של שטראוס-קאהן.

שטראוס-קאהן, בעבר שר אוצר של צרפת, נחשב בעבר לאדם הבכיר במפלגה הסוציאליסטית שיכול היה להדיח את הנשיא דאז, ניקולא סרקוזי. אך אף שהתביעה הפלילית נגדו בניו יורק בוטלה, והוא הגיע להסדר אזרחי עם המתלוננת, וחקירה נוספת בדבר נסיון אונס בפריז נסגרה בשל התיישנות, הסיכויים שלו לזכות בנשיאות נמוגו.

התביעה הפלילית הנוכחית נגד שטראוס-קאהן הוגשה ב-2012, ובה הוא מואשם בתפקיד של מארגן ברשת הזנות. אף שזנות ותשלום עבור מין אינם בלתי חוקיים בצרפת, הסרסרות – כלומר, השגת זנות עבור אחרים – אסורה.

עורכי דינו של שטראוס-קאהן סירבו למסור תגובה על המשפט ואמרו כי הוא לא ישיב לשאלות. אן הומל, דוברת ויועצת של שטראוס-קאהן, לא השיבה לבקשות תגובה. בהצהרה בדצמבר 2012 אמרו עורכי דינו כי האישומים "מנוגדים לכל היגיון משפטי". באוקטובר האחרון אמר שטראוס-קאהן לעיתון הצרפתי "לה פריזיין" כי הוא רגוע לגבי המשפט ומאמין כי יזוכה. המשפט יימשך עד ה-20 בפברואר, אלא אם יוארך בשבוע. פסק הדין יתקבל מאוחר יותר, לפי דובר בית המשפט.

אם יורשע, הוא עשוי לעמוד בפני עונש מירבי של 10 שנות מאסר וקנס בסך 1.5 מיליון יורו. אך יותר סביר שיקבל גזר דין של חצי שנת מאסר על תנאי אם יימצא אשם, להערכת סטפאן בוניפאסי, עורך דין בחברת לבריי אנד אסושיאייטס בפריז, שאינו מעורב בתיק. אך הוא מציין כי שטראוס-קאהן בכל מקרה צפוי להתקשות להחיות את הקריירה שלו פעם שלישית. "דומיניק שטראוס-קאהן נמצא כעת בשוליים", אמר. "הגיעו מים עד נפש".

דומיניק שטראוס קאהן ומרים ל'אופיר בפסטיבל קאןצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker