שר האוצר שאמר "לא" ל-7 מיליארד יורו - וטס במחלקת תיירים

הוא מתאר את עצמו כ"כלכלן במקרה" ו"מרקסיסט מזדמן" ■ הכירו את יאניס וארופאקיס, שר האוצר החדש של יוון ואחד האנשים החשובים כיום בכלכלה העולמית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בימים הראשונים לאחר ניצחונה בבחירות של סיריזה, מפלגת השמאל ביוון, שר האוצר החדש, יאניס וארופאקיס, זרק כמה פצצות רטוריות, כמו לקרוא לצנע שהוטל על ארצו "עינוי מים פיסקלי" ולעסקות החילוץ של יוון "טעויות רעילות".

כעת הוא מנסה לשגר מסר מתון יותר. בראיון שנערך עמו ביום חמישי, טוען וארופאקיס, 53, כי השווקים הפריזו בתגובתם השלילית לבחירתה של סיריזה. "אנשים מתארים את זה כדו־קרב במערב הפרוע", הוא נאנח בתסכול, "אבל זה לא מצב של כן או לא".

וארופאקיס, שמתאר את עצמו כ"כלכלן במקרה", ו"מרקסיסט מזדמן" - תיאר את מה שבעיניו הוא לב הבעיה: "החוב של יוון בלתי־ניתן לפירעון, והצנע הוא עינוי תקציבי שבו מחזיקים לנו את הראש מתחת למים". לדבריו, יוון רוצה לשאת ולתת עם נושיה, אך אינה מבקשת להתעמת עמם, בין שיהיו מוול סטריט, מברלין או מבריסל. "אנחנו מבקשים הזדמנות להגיש הצעה שתפחית את העלויות של הסכם ההלוואה של יוון ולהעניק למדינה הזדמנות לנשום שוב לאחר שהמדיניות גרמה לעוול חברתי מסיבי", הוא אומר.

הזמן שלו קצר, מכיוון שיוון זקוקה ל–7 מיליארד יורו כדי לפרוע חובות באוגוסט הקרוב, אך וארופאקיס אומר: "אנחנו לא רוצים את שבעת מיליארדי היורו - אנחנו רוצים לשבת ולחשוב מחדש על כל התוכנית. המשימה שלנו היא לא לעבור את השלב הבא בתוכנית ההלוואות, כי זה יהיה רק לדחות את הקץ".

עבור מבקריה של סיריזה, הערות מסוג זה מאותתות שהממשלה החדשה לא מבינה את עוצמת הקשיים הפיננסיים של יוון. ואולם וארופאקיס טוען כי יוון תוכל לממן את התחייבויותיה אם תפחית את יעד העודף התקציבי הראשוני - העודף שנשאר לה בקופה לאחר הוצאות ולפני תשלומי ריבית. הנושים דורשים שיוון תגיע לעודף של 4.5% מהתמ"ג. והוא מציע להפחית זאת ל-1.5%-1% מהתמ"ג.

יוון רוצה גם בהפחתת חובות מהנושים. שאר החוב של יוון, 318 מיליארד יורו, הוא בהלוואות מממשלות אירופיות אחרות. וארופאקיס רוצה לפתוח במגעים עם שרי אוצר אחרים לגבי הפחתת הנטל.

וארופאקיס גבוה ומרשים, עם לסת רבועה וראש מגולח. הוא מדבר בנימה תיאטרלית שמעוררת תגובות חזקות. הוא לא עונב עניבות, ולובש ג'ינס, ז'קט ומגפי אופנוענים שנחוצים לו, לדבריו, לרכיבה על האופנוע שלו. וארופאקיס, יליד אתונה, למד כלכלה מתמטית וסטטיסטיקה באסקס, בריטניה, שם גם עשה דוקטורט בכלכלה. הוא לימד תיאוריה כלכלית ומדיניות, כלכלה פוליטית ופילוסופיה, ואקונומטריקה באוניברסיטאות מובילות בבריטניה, ביוון ובארה"ב. הוא חקר את תורת המשחקים ויישם אותה בתפקידו ככלכלן בחברת משחקי הווידיאו האמריקאית Valve.

וארופאקיס אמר כי יוון לא תפרוש מגוש היורו "בתאונה או בכפייה", וכי למרות התנגדותו לאיחוד המטבע, אי־אפשר לפרוש ממנו "כמו ממלון קליפורניה". הוא הבטיח שיוון לא תכריז על חדלות פירעון על חובותיה לקרן המטבע הבינלאומית או לבעלי האג"ח האחרים שלה. יוון חייבת לנושים הפרטיים שלה 460 מיליון יורו שאותם תצטרך לפרוע ביולי. "לא תהיה עוד תספורת למגזר הפרטי", הוא אמר.

הוא הוסיף כי ההתאוששות לא תקרה ביוון "רק באמצעות תמריצים קיינסיאניים", אלא באמצעות השקעות פרטיות, שלדבריו יחזרו ליוון ללא נטל החוב. הוא אמר כי יוון לא תפסיק את ההפרטות, אף שביום רביעי שר אחר רמז על כך. "אנחנו רוצים להבטיח שהמדינה הזאת תיהפך ליעד אטרקטיבי להשקעות זרות ישירות, אבל איננו מעוניינים במכירת חיסול של אוצרות המדינה", הוא אמר. "אני מבין ששותפינו חוששים ממה שיקרה אם ליוון תהיה הזדמנות לעשות אתחול מחדש, שנחזור להרגלים הרעים שלנו ולמקום שהיינו בו ב–2009, אבל אנחנו לא רוצים לעשות את זה לעצמנו".

, 


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker