מי באמת מרוויח מהדפסת הכסף באירופה?
 היצוא הגרמני, הבנקים והמשקיעים

הזרמת הכסף של בנקים מרכזיים לכלכלות מעוררת את השאלה - האם היא עוזרת לאנשים מהשורה, או שהיא עוזרת לעשירים להתעשר

ניו יורק טיימס
ג'ק יואינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ק יואינג

הזרמת הכסף של בנקים מרכזיים לכלכלות מעוררת את השאלה - האם היא עוזרת לאנשים מהשורה, או שהיא עוזרת לעשירים להתעשר.

המטרה המוצהרת היא לסייע ל-18.4 מיליון מובטלים בגוש היורו, אולם יש ספקות רבים כמה תוכל התוכנית לעזור לנזקקים ביותר בגוש היורו - המובטלים והעניים העובדים. הסיכון הוא שהפעולה תסייע רק לבעלי הפריווילגיות, כמו משקיעים במניות.

אין ספק כי יש אנשים, מדינות ותעשיות שיפיקו תועלת רבה יותר מההרחבה - בנקים מסחריים שמחזיקים באג"ח ממשלתיות, שיתייקרו בעקבות רכישתן המסיבית על ידי הבנק המרכזי, יגדילו את רווחי הבנקים ויסייעו להם לנקות את המאזנים. והיצואנים בגרמניה, שהסחורות שלהם אטרקטיביות יותר מכיוון שהיורו יורד - עוד תופעת לוואי של ההרחבה הכמותית - ייהנו גם הם.

מריו דראגיצילום: בלומברג

בעלי מניות באירופה כבר נהנים מהעלייה מאז הכרזתו של מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי, על המהלך. מדד דקס הגרמני עלה לשיאים מאז ההכרזה על ההרחבה הכמותית. המרוויחים הם בעלי מניות או קרנות בגרמניה, שמהווים רק 14% מכלל האוכלוסייה שם, לעומת
50% בארה"ב.

אם גרמניה לא היתה חלק מגוש היורו, המטבע שלה היה עולה, כמו הפרנק השווייצי, לרמות הגבוהות מאז 2011, מכיוון שהמשקיעים מחפשים מקלט בטוח. מי שיפסידו עלולות להיות חברות ביטוח, שמתקשות להשיג תשואות על כספי הפרמיות שהן משקיעות. גם אנשים שחוסכים את כספם בבנק יסבלו מריביות שליליות, ויש גם תגובות שרשרת בלתי צפויות. אחת היתה נטישתה של שווייץ את קיבוע הפרנק ליורו בחודש שעבר, שגרמה להפסדים קשים לבעלי משכנתאות בפולין שהיו נקובות בפרנקים. דנמרק נאלצה גם היא להוריד ריבית לרמה שלילית כדי למנוע מהקרונה להתחזק מול היורו.

תומכי ההרחבה טוענים כי הדבר החשוב ביותר הוא למנוע משבר כלכלי חמור שיפגע בעניים. לדראגי יש דירקטיבה אחת - לשמור על רמת האינפלציה סמוך ל-2%. אינפלציה נמוכה מדי פוגעת ברווחי התאגידים, בשכר העובדים ובתעסוקה. הזרמת הכסף לכלכלה אמורה לייצר ביקוש ולעורר אינפלציה, אם כי זה לא הצליח בארה"ב, שם ירידת מחיר הנפט וסחורות יבוא דיכאו את המדדים. כמו כן ייהנו בעלי משכנתאות מהיכולת למחזר משכנתאות בריבית נמוכה יותר. לגרמנים, שאוהבים לשכור בתים ולא לקנות, יהיה רווח קטן יותר מלקוני הבתים בספרד ובאירלנד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker