השבוע בוול סטריט: כמה חזק תכה קריסת הנפט בחברות האנרגיה?

הצניחה במחירי הנפט הפילה את רווחי חברות האנרגיה ב-25% ברבעון שעבר וצפויה לצמצם את הכנסותיהן לאורך 2015; דו"ח התעסוקה צפוי לרשום 12 חודשים ברציפות של תוספת גבוהה מ-200 אלף משרות בחודש

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדן פלדמן
נדן פלדמן

לאחר שסגרו ביום שישי את החודש הגרוע זה שנה, בורסות וול סטריט עשויות להמשיך ולגמגם בשבוע הקרוב, על רקע צפי לדוחות חלשים במגזר האנרגיה הסובל מקריסת הנפט ולקראת דו״ח התעסוקה של ינואר.

ביום שישי רשמו המדדים המובילים בוול סטריט את הירידה החודשית החדה ביותר זה שנה, לאחר שכלכלת ארה"ב רשמה צמיחה מתונה מהצפוי ברבעון הרביעי של 2014. מדד S&P 500 נסוג ב-1.3% בדרכו לירידה חודשית של 3.1% - החודש הגרוע ביותר זה 12 חודשים. בה בעת, בורסות אירופה רשמו את ינואר הטוב ביותר מאז 1989, לאחר שהתעודדו מההכרזה על ההרחבה הכמותית באירופה, שעתידה להזרים כסף זול לשווקים ולהקפיץ את המניות.

עונת הדו״חות בארה״ב תתמקד השבוע במגזר האנרגיה ובראשו הדו״ח הרבעוני של ענקית הנפט אקסון מובייל, שיפורסם ביום שני. אנליסטים הורידו את התחזיות שלהן לרווחי אקסון, שעה שמגזר האנרגיה סובל מחולשה זה הרבעון השני ברצף בעקבות הצניחה במחיר הנפט, שאיבד יותר מ-50% ממחירו תוך שישה חודשים. ביום שישי התאושש הנפט ונסגר בעליה של 8% על רקע הערכות כי הנפילה במחירו תגרום לצמצום התפוקה בעולם. 

רווחי חברות האנרגיה נפלו ב-25% ברבעון הקודם, לפי נתוני תומסון רויטרס - ירידה חדה מהתחזיות, שצופות צניחה של 45% ברווחים בשנה הקרובה. בשבוע שעבר החמיצה ענקית הנפט הבריטית רויאל דץ׳ של את תחזיות הרווח ב-20%. קונוקו-פיליפס ואוקסידנטל פטרוליום הודיעו כי הן מצמצמות את ההוצאות המתוכננות על חיפושי נפט ב-2015.

עם זאת, הירידה החדה במחיר הנפט היתה בשורה חיובית למגזרים אחרים ובראשם חברות הקמעונות, שנהנו מהפחתה משמעותית בעלויות לצד קפיצה בהוצאות הצרכנים, המנצלים את הכסף שנחסך בהוצאות על דלק להגדלת הרכישות. בשבוע שעבר נפלו מחירי הדלק בארה"ב לרמתם הנמוכה מאז 2009, וצנחו ב-40% מאז ספטמבר.

מגזר הטכנולוגיה יעמוד גם הוא במוקד עונת הדו״חות השבוע, כשביום חמישי יפרסמו דוחות שלוש חברות במגמת צמיחה מרשימה שהונפקו בשנים האחרונות: לינקדאין, טוויטר ויצרנית מצלמות האקסטרים גו-פרו. גו-פרו, שהונפקה ב-2014, הצליחה בדו״ח הראשון שלה ברבעון שעבר לעקוף את התחזיות בשורת הרווח וההכנסות, וצפויה לרשום רווח דומה של 7 סנט למניה בדו״ח הנוכחי. גם לינקדאין, שהיכתה את התחזיות ברבעון שעבר עם רווח של 0.5 דולר למניה, צפויה לרשום רווח דומה. טוויטר, שהונפקה בנובמבר 2013, נסחרת כבר לפי שווי של כ-25 מיליארד דולר, אך עדיין מתקשה לייצר רווחים וצפויה לרשום רווח נקי של 6 סנט למניה.

ביום שישי יפורסם דו״ח התעסוקה בארה״ב, שלפי תחזיות צפוי להצביע על גיוס של 235 אלף משרות חדשות בינואר - חודש 12 ברציפות של תוספת של יותר מ-200 אלף משרות. בשנת 2014 נוספו לשוק העבודה בארה"ב 2.95 מיליון משרות - התוספת השנתית הגדולה מאז 1999, ושיעור האבטלה ירד ל-5.6%. בשבוע שעבר נפל מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי בארה"ב לשפל של 15 שנים. השיפור העקבי בשוק התעסוקה, בד בבד עם הגידול בהוצאות הצרכנים, עורר ציפיות כי הבנק הפדרלי עשוי להקדים את העלאת הריבית בארה״ב, אולם נפילת מחירי הנפט הכבידה על האינפלציה והבנק אותת בשבוע שעבר כי הוא דבק בכוונה להעלות את הריבית באמצע 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker