6 שנים אחרי צה״ל: גם הצבא הבריטי מקים יחידת מדיה חברתית

העימותים בין רוסיה לאוקראינה ועליית דאעש בעיראק וסוריה האיצו את הקמת היחידה, שמגיעה לאחר ניסיון בפעולות לסיכול התקוממויות באפגניסטן באמצעות שימוש במדיה החברתית

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הצבא הבריטי מקים כח מיוחד של לוחמי פייסבוק, המיומנים בלוחמה פסיכולוגית ושימוש במדיה החברתית כדי לעסוק בלוחמה בלתי קונבנציונלית בעידן המידע.

הבריגדה ה-77, שתפעל מברקשייר החל מאפריל, תורכב מ-1500 חיילים שיימשכו מיחידות ברחבי הצבא הבריטי. היחידה תהיה אחראית למה שהיא מגדירה לוחמה שאינה קטלנית. הן הצבא הישראלי והן הצבא האמריקאי כבר עוסקים במבצעי לוחמה פסיכולוגית בהיקף משמעותי.

היחידה תנסה לשלוט בנרטיב בסביבה תקשורתית של חדשות לאורך היממה, סמארטפונים ומדיה חברתית כמו פייסבוק וטוויטר. ״הבריגדה ה-77 הוקמה כדי להפעיל ולפתח יכולות קיימות החיוניות מול האתגרים שמציבה הלוחמה המודרנית. היא מכירה בכך שפעולות של אחרים בשדה הקרב המודרני יכולות להשפיע בדרכים שאינן בהכרח אלימות״.

חיילי צבא בריטניה באפגניסטאןצילום: רויטרס

המהלך להקמת היחידה נובע בחלקו מניסיון בפעולות לסיכול התקוממויות באפגניסטן. אפשר לראות בו גם תגובה לאירועים בשנה שעברה, כולל הפעולות של רוסיה באוקראינה וההשתלטות של ארגון דאעש על שטחים גדולים בעיראק וסוריה.

הצבא הישראלי היה הראשון להקים יחידת מדיה חברתית, עם צוותים מיוחדים שפועלים מאז מבצע עופרת יצוקה בעזה ב-2008-9. צה״ל פעיל כיום ב-30 פלטפורמות, כולל טוויטר, פייסבוק, יוטיוב ואינסטגרם, בשש שפות. ״זה מאפשר לנו לדבר לקהל שאחרת לא היינו מגיעים אליו״, אמר דובר מטעם הצבא. הגישה הזאת אומצה על ידי כמה מדינות מערביות, שרצו ללמוד מהמומחיות של צה״ל. במהלך מלחמת ״צוק איתן״ בקיץ שעבר בעזה, צה״ל והזרוע הצבאית של חמאס צייצו בטוויטר בתדירות גבוהה, ולעתים הגיבו ישירות זה לזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker