בדרך למחאת אוהלים בלונדון: אלפים הפגינו נגד יוקר הדיור

"זה לחלוטין לא הוגן שצעירים לא יכולם להישאר לגור בעיר שהם אוהבים וגדלו בה", אמרה ג'זמין סטון, אם חד הורית בת 20 מלונדון; מחירי הדיור בבירה נסקו ופרויקטים חדשים נבנים בעיקר עבור עשירים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אלפי אנשים התאספו ביום שבת מול בית העירייה בלונדון בדרישה מראש העיר בוריס ג׳ונסון להתמודד בדחיפות עם העדר בדיור בר השגה בבירה האנגלית ולרסן את דמי השכירות הנוסקים.

כ-5,000 מפגינים הקיפו את הבניין וקראו לראש העיר להתמודד עם משבר הדיור המתפתח באמצעות בנייה ציבורית חדשה ופיקוח על דמי השכירות בשוק הפרטי והביעו התנגדות להרס המתוכנן של 70 בניינים בעיר, שייבנו לטובת פרויקטי יוקרה.

המפגינים צעדו ברוחות סוערות ובביטחון שהם יכולים להפוך את הבעיה בשוק הדיור לסוגיה מרכזית במערכת הבחירות הקרובה. מי שהובילה את המצעד בחלקים ממנו היתה ג׳זמין סטון, אם חד הורית בת 20, המתגוררת בניוהאם במזרח לונדון. היא אמרה שהזינוק בדמי השכירות ובעלי דירות חסרי מצפון כבר דרשו מכמה מחבירה שכר דירה שהם כבר אינם מסוגלים לעמוד בו. "כבר איבדתי כמה מהם, זה לחלוטין לא הוגן שצעירים לא יכולם להישאר לגור בעיר שהם אוהבים וגדלו בה".

מפגינים שצעדו מאחוריה הזהירו את ג׳ונסון שהצעדה היא רק התחלה של קמפיין ונשאו שלט ענק עם הכיתוב "זוהי תחילת הסוף של משבר הדיור". 

המחאה בלונדוןצילום: אי-אף-פי

מפגינים רבים טענו שאם דיור ציבורי ימשיך להיעלם בזמן ששכר הדירה עולה, עיר הבירה תהפוך לגן שעשועים משעמם לאליטה, והגיוון והחיוניות שלה ייעלמו לטובת העשירים ביותר.

אחת מהן היא דרי דאלי, בת 66, שתיארה עצמה כאחת מבני המזל הבודדים משום שהיא חיה בבניין ששייך לקואופרטיב דיור ציבורי לונדוני. "אני מקווה שזוהי התחלה של תנועה רבת עוצמה שתביא לפיקוח על דמי השכירות ומדיניות ציבורית שתחדש דיור ציבורי״. היו שאמרו שההפגנה נושאת דמיון ל״צעדת ההמונים למען עבודות״ ב-1981, שבה מאות מפגינים צעדו מליברפול ללונדון כדי למחות על מצוקתם של מובטלים. 

ראש העיר בוריס ג׳ונסון הודה שלונדון סובלת מ"מחסור נואש בבתים" ואמר שבנייני העיר אינם רק "גורדי שחקים של מטילי זהב בשמיים", אולם הראיות מצביעות על כך שמשקיעים בינלאומים עשירים מגבירים את ההשקעות בענף הדיור בעיר. זרים רכשו 80% מהנכסים בסדרה של פרויקטים חדשים לצד נהר התמזה. כ-54 אלף בתים מתוכננים להיבנות או במהלך בנייה באזורים היקרים ביותר של הבירה, ואנליסטים סבורים כי רובם ישאו תג מחיר של יותר ממיליון ליש״ט לנכס. 

בינתיים, רק פרויקט אחד בר השגה נבנה על כל 5 פרויקטים שנמכרים בענף הדיור הציבורי במסגרת תכנית "זכות לבית" שחידשה ממשלת בריטניה. טום צ׳אנס, דובר מפלגת הירוקים בנושא הדיור, אמר: "אנחנו כאן משום שאנחנו זקוקים לשינוי רדיקלי במדיניות הדיור". אנחנו רוצים פיקוח על שכר הדירה וחוזי שכירות בטוחים יותר. זהו שינוי גדול במדיניות שאף אחת מהמפלגות האחרות לא מוכנות ליטול על עצמן, ולכן אנחנו כאן היום עם אנשים אחרים בקריאה לפעול לפעולה ישירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker