ממשלת יוון החדשה רוצה הסדר חוב נוסף; 
שר האוצר הגרמני: "לא ניכנע לסחטנות"

שר האוצר החדש של יוון תיאר את נציגי קרן המטבע והאיחוד האירופי כ"אנטי־אירופיים"; הבורסה באתונה ירדה ב-11% מאז עלייתה לשלטון בשבוע שעבר של מפלגת סיריזה, המתנגדת לתוכנית הצנע

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שר האוצר החדש של יוון, יאניס וארופאקיס, הודיע ביום שישי כי מדינתו לא תשתף פעולה עוד עם רואי החשבון המייצגים את הנושים הבינלאומיים של יוון, ולא תבקש להאריך את תוכנית הסיוע שקיבלה מעבר לפברואר. בגרמניה בינתיים הבהירו כי לא יסכימו לתספורת נוספת ליוון. בורסת אתונה ירדה ביום שישי ב–1.6%, והשלימה ירידה של 11% מאז הבחירות במדינה, שהתקיימו ביום ראשון שעבר.

וארופאקיס אמר את הדברים לאחר שנפגש עם ירון דיסלבלום, ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו, לראשונה מאז ניצחונה בבחירות של , המתנגדת לצעדי הצנע - 
שהיו תנאי חשוב לחבילת החילוץ. הפגישה לא הניבה כל 
החלטה לגבי ההסכם של יוון עם שלושת הגופים המכונים "טרויקה"- הבנק המרכזי של אירופה, קרן המטבע הבינלאומית והנציבות האירופית.

דיסלבלום רמז כי לשני הצדדים יש נכונות לשתף פעולה: "לנו וליוון יש אינטרסים משותפים", אמר. עם זאת, לקראת סיום מסיבת העיתונאים תיאר וארופאקיס את נציגי הטרויקה כ"אנטי־אירופיים", ודיסלבלום הניד בראשו למשמע הדברים. כמו כן דחה דיסלבלום את קריאותיה של ממשלת יוון לקיים ועידה שבה תיבחן הקלה או מחיקה של חובותיה של יוון, והזהיר מפני צעדים חד־צדדיים ש"מתעלמים מהסכמים קיימים". הוא הוסיף כי "יוון כבר השיגה התקדמות. אסור לנו לאבד אותה".

וארופאקיס ודיסלבלום באתונהצילום: אי־פי

וארופאקיס אמר כי הוא פתוח לרפורמות להשבת התחרותיות ליוון, אך הוסיף כי הוא לא מוכן לקבל את המשך המשבר, המתאפיין בדפלציה וחובות גדולים שנגרמו מצעדי הצנע. לדבריו, הוא "מצפה בכיליון עיניים להסכם חדש שיאפשר ליוון לנשום".

בראיון ל"ניו יורק טיימס" ביום חמישי אמר וארופאקיס כי ממשלתו אינה מעוניינת ב–7 מיליון היורו שהובטחו ליוון במסגרת חבילת החילוץ: "אנחנו צריכים לשבת ולשקול מחדש את כל התוכנית, המשימה שלנו אינה לקבל את ההלוואה הבאה", אמר. לדבריו, ממשלתו רוצה לשתף פעולה באופן ישיר עם גופי הטרויקה, ולא דרך הנציגים ששלחו עד כה.

עם זאת, נראה כי בינתיים אין רצון רב מצד הטרויקה למשא ומתן מחודש. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי לא תסכים לתספורת נוספת ליוון, בטענה כי הבנקים והנושים כבר ספגו 
ויתורים משמעותיים.

עם זאת, , שהתראיינה לעיתון "די ולט", אמרה 
כי היא עדיין רוצה שיוון תישאר בגוש היורו. שר האוצר הגרמני 
וולפגנג שויבלה אמר ביום 
שישי כי יש לשמור על התנאים שנלוו לחבילת החילוץ. 
בכנס בברלין אמר שויבלה כי ממשלתו מוכנה לדיונים אך "לא ניכנע לסחטנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker