דפלציה בארה"ב ובאירופה; כלכלת ארה"ב צמחה ב-2.6% בלבד ברבעון הרביעי

ירידה בהוצאות העסקים והממשלה בארה"ב האפילה בהשפעתה על הזינוק החד ביותר זה 9 שנים בצריכה הפרטית; האינפלציה בארה"ב ובגוש היורו - הנמוכה מאז המשבר הפיננסי העולמי

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג
סוכנויות הידיעות

האטה חדה מהצפוי נרשמה בצמיחת כלכלת ארה"ב ברבעון הרביעי של השנה, לאחר שירידה בהשקעות המגזר העסקי ובהוצאות הממשלה האפילה בהשפעתה על הזינוק החד ביותר בצריכה הפרטית זה כמעט תשע שנים.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הרביעי של 2014 בקצב שנתי של 2.6% - האטה חדה לעומת צמיחה של 5% ברבעון השלישי של השנה, שהיתה הגבוהה ביותר מאז שנת 2003 - לפי נתונים ראשוניים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה של 3% ברבעון הרביעי.

הצריכה הפרטית, אשר מהווה כמעט 70% מהפעילות הכלכלית בארה"ב, זינקה ברבעון הרביעי ב-4.3% - הקפיצה החדה ביותר מאז הרבעון הראשון של שנת 2006 - לעומת גידול של 3.2% ברבעון השלישי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 4%.

בשנת 2014 כולה, צמחה כלכלת ארה"ב ב-2.4% לעומת השנה הקודמת - שיעור הצמיחה החד ביותר זה ארבע שנים - לאחר צמיחה של 2.2% בשנת 2013. עם זאת, הצמיחה בארה"ב עודנה נמוכה באופן ניכר משיעור שנתי ממוצע של 3.4% ממנו נהנתה במהלך שנות ה-90. הצריכה הפרטית גדלה ב-2014 ב-2.5% - הגידול החד ביותר מאז שנת 2006.

כלכלת ארה"ב
כלכלת ארה"בצילום: גטי אימג`ס

השקעות העסקים בארה"ב בציוד נפלו ברבעון הרביעי של 2014 בקצב שנתי של 1.9% - הירידה החדה ביותר מאז הרבעון השני של 2009. ההוצאות הממשלתיות התכווצו בקצב שנתי של 2.2% בעקבות הנפילה החדה זה כמעט שנתיים בהוצאות על בטחון.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - ירד ברבעון הרביעי בקצב שנתי של 0.5%, לאחר עלייה של 1.2% ברבעון השלישי. הירידה ברבעון הרביעי היתה החדה ביותר מאז הרבעון הראשון של שנת 2009, ומשקפת שיעור אינפלציה נמוך באופן ניכר מיעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, עלה ברבעון הרביעי בקצב שנתי של 1.1% לעומת עלייה של 1.4% ברבעון השלישי.

נתוני האינפלציה השלילית שפורסמו היום בארה"ב מצטרפים לנתונים שפורסמו מוקדם יותר היום בגוש היורו, שהצביעו אף הם על דפלציה. שיעור האינפלציה השנתי בגוש היורו ירד בינואר למינוס 0.6% - והשווה בכך את השיא השלילי שנרשם ב-2009 של הירידה החדה ביותר בתולדות גוש היורו - לפי נתונים שפירסמה היום לשכת הסטטיסטיקה האירופית יורוסטאט. כלכלנים צפו שיעור אינפלציה של מינוס 0.5%. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, טיפס בינואר בקצב שנתי של 0.6% - הנמוך ביותר מאז הקמת גוש היורו בשנת 1999 - לעומת 0.7% בדצמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker