גוגל החמיצה התחזיות בשל תחרות קשה בפרסום במובייל

רווחי ומכירות ענקית האינטרנט ברבעון הרביעי היו נמוכים מציפיות האנליסטים; המחיר הממוצע של פרסומות של גוגל ירד זה הרבעון ה-13 ברציפות; המניה יורדת ב-3% לאחר הסגירה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
סוכנויות הידיעות

ענקית האינטרנט גוגל דיווחה היום על רווח ומכירות רבעוניים נמוכים מהצפוי לאחר שהתקשתה להגביר את הצמיחה בהכנסותיה בשל תחרות מוגברת בתחום הפרסום במובייל.

גוגל, מפעילת מנוע החיפוש המקוון הפופולרי בעולם, רשמה ברבעון הרביעי של 2014 רווח נקי של 4.76 מיליארד דולר, או רווח של 6.91 דולר למניה - גידול של 4.1% לעומת רווח של 3.38 מיליארד דולר, או רווח של 4.95 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 6.68 דולר למניה - פחות מתחזית האנליסטים לרווח של 7.11 דולר למניה.

גוגל, שבראשה עומד המנכ"ל לארי פייג' שייסד את החברה יחד עם סרגיי ברין, רשמה בתקופה המדווחת הכנסות של 18.1 מיליארד דולר, גידול של 15% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת אך פחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 18.5 מיליארד דולר. הנתון גם משקף האטה בצמיחה, לאחר שברבעון השלישי של 2014 צמחו מכירות גוגל ב-20%. לאחר תשלומים לשותפי פרסום רשמה גוגל הכנסות של 14.5 מיליארד דולר - פחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 14.7 מיליארד דולר.

המחיר הממוצע של פרסומות של גוגל - הנמדד במונחי מחיר עבור הקלקה (cost per click) - ירד זה הרבעון ה-13 ברציפות. המחיר להקלקה ירד ברבעון הרביעי ב-3% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, לאחר ירידה של 2% ברבעון השלישי, נסיגה של 6% ברבעון השני ונפילה של 9% ברבעון הראשון של השנה. ברבעון הרביעי של 2013 נרשמה צניחה של 11% במחיר להקלקה - שסימנה את שיאה של מגמת ההאצה בירידת המחיר להקלקה, לאחר שברבעון השלישי ירד המחיר ב-8%, ברבעון השני נסוג ב-6%, וברבעון הראשון של 2013 ירד ב-4%.

מנכ"ל גוגל, לארי פייג'צילום: רויטרס

מניית גוגל נופלת ב-3.6% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 0.2%.

גוגל, אשר מרבית הכנסותיה מקורן בפרסום באינטרנט, פועלת במקביל להגדלת הכנסותיה בשוק הסלולר באמצעות מערכת ההפעלה לסלולר אנדרואיד. אף כי גוגל מספקת את אנדרואיד ללא תשלום ליצרניות מכשירי סלולר, מאפייני מערכת ההפעלה כוללים את מנוע החיפוש של גוגל ושירותים נוספים של החברה.

על ידי כך, מבטיחה החברה כי מוצריה - ובכלל זה שירות הדואר האלקטרוני ג'י-מייל, שירות המפות גוגל מאפס ואתר הוידיאו יו-טיוב - ימשיכו להיות מוטמעים בחייהם של הגולשים למרות המעבר המוגבר ממחשבים אישיים (PC) לסמארטפונים ומחשבי טאבלט. אנדרואיד מותקנת ביותר ממיליארד מכשירים ניידים ברחבי העולם, והיא מערכת ההפעלה המובילה בשוק הסלולר.

עם זאת, המעבר למחשוב נייד לא היה חלק לחלוטין עבור גוגל מכיוון שפרסומות בסלולר אינן רווחיות כמו פרסומות במחשבים אישיים, בעיקר בשל המסכים הקטנים יותר של מכשירי סלולר ומחשבי טאבלט, אשר מותירים פחות מקום פנוי לפרסומות. תהליך זה גרם למחיר הממוצע של פרסומות של גוגל - הנמדד במונחי מחיר עבור הקלקה - לרדת ברציפות מדי רבעון מאז הרבעון הרביעי של 2011.

מניית גוגל בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker