למרות ההאטה באינפלציה בארה"ב: הבנק הפדרלי דבק בכוונתו להעלות את הריבית

הבנק המרכזי צופה כי ההאטה באינפלציה בארה"ב תימשך בטווח הקצר, אך לא אותת על שינוי בתוכנית לבצע במחצית השנייה של השנה את העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק הפדרלי לא אותת על שינוי כלשהו בעיתוי המתוכנן של העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006, אשר צפויה במהלך המחצית השנייה של השנה, למרות הערכתו כי ההאטה באינפלציה בארה"ב צפויה להימשך.  

"מידע שהתקבל מאז הפגישה הקודמת בדצמבר מצביע על כך שהפעילות הכלכלית מתרחבת בקצב איתן. התנאים בשוק העבודה המשיכו להשתפר, עם גידול חד במספר המשרות וירידה בשיעור האבטלה", נאמר בהודעה שפורסמה בתום ישיבתה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב (FOMC).

"עם זאת, אם מידה עתידי יצביע על התקדמות מהירה מהצפוי ליעדי התעסוקה והאינפלציה של הוועדה, אז העלאת הריבית הפדרלית עשויה להתרחש מוקדם יותר מהמוערך כעת", נכתב בהודעה.

בכירי הבנק העריכו כי האינפלציה "צפויה להמשיך לרדת בטווח הקצר", והוסיפו כי קצב האינפלציה עתיד "לטפס בהדרגה לכיוון של 2% בטווח הבינוני", לאחר התפוגגות השפעתם של גורמים זמניים כמו נפילת מחירי האנרגיה. לא היתה התייחסות כלשהי בהודעת הפד לחולשה בכלכלה העולמית או להחלטות שקיבלו לאחרונה בנקים מרכזיים בעולם.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי

הבנק המרכזי דבק בנוסח ההודעה שפירסם בתום ישיבתו בחודש שעבר, לפיה יהיה סבלני בבואו להחליט על עיתוי העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006. החלטת הבנק היום התקבלה פה אחד.

הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% זה שש שנים, והפעם האחרונה בה העלה את הריבית היתה בשלהי יוני 2006. לקראת פרסום הודעת הבנק המרכזי היום, ההערכות בקרב המשקיעים היו כי הבנק לא יתחיל להעלות את הריבית לפני פגישתו בחודש יוני השנה.

בישיבתו הקודמת של הבנק הפדרלי, שהתקיימה באמצע חודש דצמבר, הבנק המרכזי זנח את נוסח הודעתו בחמש השנים הקודמות לפיו יותיר את הריבית ברמתה האפסית הנוכחית למשך "פרק זמן ניכר". במקום זאת, נאמר בהודעת הבנק כי "הוועדה מעריכה כי תוכל להיות סבלנית בבואה להתחיל ליצור נורמליזציה במדיניות המוניטרית".

בישיבה של דצמבר גם העריכו מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי כי רמת אינפלציה נמוכה לא תהווה מכשול בדרך להעלאת הריבית בארה"ב, היות שנפילת מחירי האנרגיה והתחזקות הדולר צפויות להותיר את רמת האינפלציה מתחת ליעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי עוד לזמן מה. "בישיבה צוין כי יתכן שוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי תתחיל בנורמליזציה בזמן שבו רמת האינפלציה עדיין תהיה ברמה דומה לרמתה הנוכחית", נכתב בפרוטוקול הישיבה שנערכה בדצמבר.

מהפרוטוקול עלה עוד כי מקבלי ההחלטות נטו בישיבה בדצמבר להיות אופטימיים, וציין כי הסיכויים לשיפור גדול מהצפוי בכלכלת ארה"ב כמעט מאזן את התחזית העגומה לשאר כלכלת העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker