למה באמת ראש ממשלת יוון החדש מפלרטט עם רוסיה

הכיוון של ציפראס עשוי לאלץ את אירופה להקל בתנאים הקשים של הסיוע ליוון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מהרכב הקבינט שלו ועד לאיתות אזהרה מוקדם שנשלח לאיחוד האירופי בנוגע לסנקציות על רוסיה, ראש הממשלה החדש של יוון, אלכסיס ציפראס, סימן שינוי כיוון חד עבור יוון. ציפראס הקים ממשלה קטנה, שבה שולטים חברי מפלגת סיריזה השמאלנית־רדיקלית, ובהם אקדמאים ופעילי זכויות עובדים וזכויות אדם.

מנהיגי אירופה התחילו לשלוח את ברכותיהם לזכייה רק ביום שלישי, לאחר תגובה קרירה ברובה לניצחונה של סיריזה, שדורשת משא ומתן מחודש על תנאי החילוץ של יוון. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, איחלה לציפראס "כוח והצלחה", והוסיפה: "אתה נכנס לתפקיד בתקופה קשה, שבה מוטלת עליך אחריות גדולה".

ציפראס הצליח לגרום לאירופה להבין במהירות כי אינה יכולה להתייחס ליוון כאל שותפה זוטרה חלשה. ממשלתו גינתה ביום שלישי הצהרה של המועצה האירופית, שהאשימה את רוסיה בהסלמת הסכסוך באוקראינה והעלתה אפשרות לסנקציות נוספות.

מנהיג סיריזה אלכסיס ציפראסצילום: אי־אף־פי

בהצהרתו אמר משרדו של ציפראס כי ההכרזה האירופית התפרסמה ללא הסכמת יוון. ציפראס היה מבקר חריף של הסנקציות נגד מוסקווה, והפגין סימפטיה לרוסיה ברוח העולה בקנה אחד עם מה שחשים יוונים רבים. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שלח לציפראס מברק ברכות ביום שני, היום שבו הושבע ובו נפגש עם שגריר רוסיה באתונה.

ראש ממשלה יווני שחולק על הסנקציות נגד רוסיה עלול לסבך את מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, שעד כה נהנה מהסכמה פה אחד בהובלת גרמניה בנוגע לעימות עם פוטין. ואולם אנליסטים פוליטיים באתונה פירשו את יריות האזהרה של ציפראס כתמרון פוליטי מחוכם, שנועד להעניק לו קלף מיקוח במשא ומתן עם נושי יוון באירופה. "הוא מתמרן ללא הרף", אמר סטליוס קולוגלו, פרשן פוליטי שניסה להיבחר לפרלמנט האירופי בשם סיריזה.

הכיוון הזה של ציפראס עשוי לאלץ את אירופה להקל בתנאים הקשים של הסיוע ליוון, שגרמו לשיתוק כלכלתה ותרמו לאבטלה הנוראית, לעיקולים ולסגירת עסקים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker