הכירו את הכוח הפוליטי החזק ביותר בארה"ב: "מפלגת המיליארדרים"

הכלכלן רוברט רייך תוקף את האחים קוך המיליארדרים, שהודיעו כי בכוונתם להוציא סכום שיא של 890 מיליון דולר בקמפיין הבחירות של 2016; "הם מתכננים הפיכה"

נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

״עכשיו זה רשמי. יש לנו שלוש מפלגות: המפלגה הרפובליקאית, המפלגה הדמוקרטית, ומפלגת המיליארדרים״, כך כותב היום (שלישי) רוברט רייך, מהכלכלנים המשפיעים בארה״ב, לאחר שאתמול הודיעו האחים התעשיינים צ׳רלס ודיוויד קוך כי בכוונתם להוציא סכום חסר תקדים של 890 מיליון דולר בקמפיין הבחירות לנשיאות של 2016. זהו סכום הגדול יותר מכפליים מזה שהוציאו האחים השמרנים במהלך קמפיין 2012, וגדול משמעותית מהתקציב הכולל של המפלגה הרפובליקאית באותה מערכת בחירות, שהסתכם ב-657 מיליון דולר.

במתקפה חריפה על האחים קוך, הידועים בתמיכתם ברפובליקאים קיצונים, מסביר רייך את ההשפעה ההרסנית של ההון על הדמוקרטיה. ״מפלגת המיליארדרים לא תתחרה על קולות מצביעים עם שתי המפלגות האחרות. היא הוקמה כדי להבטיח שהמועמדים שבהם היא תומכת יהיו אסירי תודה, כשייבחרו לנשיאות״, כתב רייך בדף הפייסבוק שלו. ״הם יקצצו מסים למיליארדרים, יפחיתו ברגולציה שמיליארדרים לא רוצים, יארגנו למיליארדרים סובסידיות וחילוצים, ובגדול, יגייסו את הכלכלה לטובתם״.

מפלגת המיליארדרים אמנם לא קיימת באופן רשמי, אבל רייך מסביר כי העמותות הפוליטיות שהקימו האחים קוך יאפשרו להם ״להשתלט על הדמוקרטיה״, במטרה להעצים את כוחם ולמשיך לנפח את הונם האישי - שכבר גדול מ-100 מיליארד דולר. 

צ'רלס קוךצילום: בלומברג

האחים קוך הם בעלי אימפריית התעשייה קוך אינדסטריז, החולשת על עשרות חברות ונחשבת למזהמת הגדולה בארה״ב. הכנסות קןך אינדסטריז הסתכמו ב-115 מיליארד דולר בשנה שעברה, אך למרות גודלה, החברה מעולם לא הונפקה בבורסה. ההעדפה של האחים קוך לשמור על החברה פרטית מאפשרת להם להימנע מפרסום דו״חות פיננסיים ומניהול החברה על פי תקנות ממשל תאגידי בהן מחויבות חברות ציבוריות.

וכמו עסקיהם, גם העמותות הפוליטיות שהקימו האחים קוך יכולות לפעול במידה רבה של דיסקרטיות. הם השכילו לעקוף את רוב החוקים הנוגעים לתרומות פוליטיות, משום שמדובר בארגונים ללא כוונת רווח. אלה כוללים לא רק עמותות פוליטיות מובהקות כמו ״אמריקאים למען שגשוג״ או ״וטרנים מודאגים למען אמריקה״, אלא גם חברה לניתוח נתונים וארגוני צעירים שנועדו למשוך מצביעים היספאנים וקולות של בוחרים צעירים. בין היתר, הארגונים האלה אינם מחויבים לחשוף את זהות התורמים שלהם. רשימת התורמים מורכבת כ-300 שמרנים עשירים שגויסו על ידי האחים קוך במהלך השנים, לפי ״ניו יורק טיימס״. סכום הכסף האדיר שיוציאו האחים קוך, בשילוב שליטת הרפובליקאים בשני בתי הקונגרס, מציב קושי מיוחד למאמצי הקמפיין של הדמוקרטים ולמי שנתפסת כמועמדת המפלגה לנשיאות, הילרי קלינטון. 

בשנים האחרונות שפכו האחים קוך מאות מיליוני דולרים כדי להגן על האינטרסים העסקיים שלהם ולקדם אג׳נדות אנטי-סביבתיות. הם מימנו מחקרים שניסו להפריך הוכחות מדעיות להתחממות הגלובלית, הדפו חקיקה ירוקה ונאבקו בחברות של אנרגיה נקייה. בנוסף הפעילו האחים קוך את השפעתם כדי לנסות ולהכשיל את אובמה-קר, רפורמת הבריאות הממלכתית שקידם הנשיא אובמה.

״אם כל זה מכה אתכם בתדהמה, אתם צודקים. למפלגת המיליארדרים לא אכפת מאמריקה. האחים קוך ובעלי בריתם רוצים רק להגדיל ולבסס את הונם ולהעצים את כוחם. הם מתכננים הפיכה״, סיכם רייך, המשמש מרצה למדיניות ציבורית באוניברסיטת ברקלי וכיהן כשר העבודה בממשל קלינטון. 

אתמול תקף רייך בבלוג שלו את קשרי ההון-שלטון בין וול סטריט לפוליטיקאים בארה״ב. ״המועמדים לנשיאות בשתי המפלגות מדברים על הצלת מעמד הביניים. אבל מעמד הביניים לא יכול להינצל אלא אם וול סטריט תאולף… הכוח המופרז של וול סטריט מהווה סכנה לאמריקאי הממוצע. אבל רוב המועמדים לא רוצים לדבר על אילוף וול סטריט בגלל שוול סטריט היא אחד המקורות הגדולים ביותר לכסף לקמפיין״.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ