נשים מוכשרות לא פחות מגברים – אבל צריכות להתאמץ כפליים כדי להתקדם

נשים התקדמו בשנים האחרונות בעולם עסקים ובפוליטיקה – אך שיעורן עדיין נמוך מדי, כי הציפיות מהן עדיין נמוכות ביחס לגברים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

ההבטחה לשוויון מגדרי נראית ב-2015 קרובה מאי פעם. דו"ח חדש של מכון Pew מראה כי רוב האמריקאים סבורים שנשים אמריקאיות מסוגלות להיות פוליטיקאיות או נשות עסקים טובות לא פחות מגברים. הן נתפשות כמוכשרות לא פחות מגברים בכל הנוגע לתכונות מנהיגות כמו אינטיליגנציה וכושר המצאה וחדשנות. ישנן גם תכונות כמו הגינות, חמלה ונכונות להתפשר, שבהן יכולותיהן של נשים נתפשות כגבוהות יותר משל גברים.

מפתה לקרוא את הדו"ח הזה כסימן להתקדמות. אחרי הכל, בקונגרס החדש ישנו מספר שיא של נשים, ובמגזר התאגידי, 26 נשים מכהנות כמנכ"ליות של חברות פורצ'ן 500 – עליה לעומת אפס ב-1995. אבל למעשה, 104 הנשים מאיישות רק 19% מהמושבים בקונגרס ונשים מהוות רק 5% מבין המנכ"לים של חברות פורצ'ן 500.

המספרים עדיין נמוכים מאוד יחסית. ההצלחה של הילרי קלינטון או מנכ"לית ג'נרל מוטורס מרי בארה היא חריגה. אז מה מונע נשים מהתקדמות לתפקידי מנהיגים בארה"ב של המאה ה-21? לפי Pew, הבעיה היא שנשים עדיין צריכות לעשות מאמצים גדולים הרבה יותר מגברים כדי להוכיח את עצמן. מכאן עולה הנחה מטרידה – אנחנו עדיין לא מצפים מנשים לעשות דברים טוב כמו גברים. אנחנו חושבים שזה אפשרי, אך ההנחה הבסיסית שלנו היא שגברים מוכשרים יותר. זה מציב נשים בעמדה שבה הן צריכות לעשות מעל ומעבר כדי להראות את היכולות שלהן.

צילום: איור: אילה טל

הנשים הן המפסידות העיקריות כאן, כמובן. אך זהו גם הפסד חברתי וכלכלי לאנשים ולעסקים באופן כללי. מחקר הראה כי כולם מצליחים יותר כשנשים לוקחות חלק בניהול. כפי שכתבו שריל סנדברג ואדם גרנט במאמר ב"ניו יורק טיימס": "לסטארט-אפים בראשות נשים יש סיכוי גבוה יותר להצליח; חברות חדשניות עם יותר נשים בהנהלה הן רווחיות יותר; ולחברות עם גיוון מגדרי גדול יותר יש יותר הכנסות, לקוחות, נתח שוק ורווחים".

ואולם הנתונים אינם מספיקים בגדי לחולל שינוי בהתנהגות התאגידית. בתוך תוכם האמריקאים לא אוהבים שילוב של נשיות וכוח. מנהיגות עדיין נתפשות בעיניהם כלא טבעיות ברמה הרגשית. בסופו של דבר, אין מספיק מודלים שמראים איך צריך להיראות כוח נשי. זה צריך להשתנות ככל שיותר ויותר נשים יתקדמו לתפקידי מנהיגות. בקרוב, אולי, אישה חזקה לא תיתפש כמאיימת או הישגית מדי, אלא פשוט כנורמלית. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker